İlk kez Engelliler yürüyüşü düzenlendi

İlk kez Engelliler yürüyüşü düzenlendi

Engelliler Haftası nedeniyle Tokat’ta ilk kez Engelliler Yürüyüşü düzenlendi. İl Protokolünün engelli bireylerle birlikte yürüdüğü etkinlik farkındalık oluştururken geleneksel hale getirilmesi kararlaştırıldı. Tokat Motosiklet Ekibi de ön sıralarda korteje eşlik etti. Ayrıca 8 akülü 45 normal tekerlekli sandalye takdimi yapıldı

15 Mayıs 2019 - 11:05 - Güncelleme: 16 Mayıs 2019 - 23:05

Tokat’ta ilk kez Engelliler Yürüyüşü düzenlendi. Engelli bireylere protokol üyeleri, Belediye Bandosu ve Tokat Motosiklet ekibi de eşlik etti. Şölene dönüşen yürüyüşün ardından Cumhuriyet meydanında bazı etkinlikler düzenlendi. Engelli bireylere Tokat Valiliği koordinesinde Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 8 akülü, 45 normal tekerlekli sandalye olmak üzere 53 araç takdim edildi.

Program Çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması, Engelli Hakları Bildirgesinin okunması ile başladı. Tokat Konfederasyonu Başkanı Ahmet Yılmaz’ın konuşmasının ardından Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, bir konuşma yaptı.

Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu; “Biliyorsunuz her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında biz engelliler haftasını kutluyoruz. Bu sadece Türkiye’de kutlanan bir hafta değildir. Bugün Birleşmiş Milletlere üye bütün dünyadaki ülkeler, eş zamanlı olarak bu haftayı kutluyor. Biz de hem Türkiye’de hem de Tokat’ta bu haftayı kutluyoruz. Ben değerli valimize teşekkür ediyorum. Zira bugün ilk kez başlattığı 1’inci Engelli Yürüyüşü gerçekten çok güzel oldu. Yaptığımız yürüyüşe halkımızın, esnafımızın bakışı, tepkisi çok güzeldi. Halkımızın da katılımıyla gerçekten güzel bir işe imza attığımızı düşünüyorum. Artık bu yürüyüşü her sene yaparak geleneksel hale getireceğiz inşallah. Engelli kardeşlerimiz bir haftaya veya bir özel güne sığmayacak kadar değerli ve kıymetli. Tokat, engelli dostu olan bir şehirdir. Bunu da biliyorsunuz 2 sene önce biz taçlandırdık. Sayın Cumhurbaşkanımızdan Tokat olarak bütün Türkiye’de yapılan sosyal projeler içinde ikincilik ödülü almıştık. Bu projemizin ismi de “Bir gün değil her gün farkındalık” idi. Yani biz engellilerimizi bir günde değil, bir haftada değil, yılın 365 günü hatırlıyoruz. İnşallah şimdi bu projelerimizi ve engelli kardeşlerimiz için yaptığımız çalışmaları daha da büyüteceğiz. Engelli kardeşlerimizle daha çok hemhal olup daha güzel işlere imza atacağız inşallah. Biz engelli kardeşlerimizle her zaman el ele, kol kolayız” dedi.

“TOKAT ENGELLİ DOSTU ŞEHİR”

Ardından Niksar ZİÇEV Halk Oyunları ekibi gösterisi sunuldu. Programın anlamına binaen konuşma yapan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ise “Engelli kardeşlerimizin dertlerini dert edindik. Tokat insana ve engelliye dost bir şehir olarak engellilerin derdini dert edinmek, onlarla bir araya gelmek, halkın ve devletin katılımıyla tüm engelli kardeşlerimizin katılımıyla bir araya geldik. Çok güzel bir etkinlik oldu. Şenlik havasında yürüyüş yaptık. Koltukları da onlara bıraktık. Onların sorunlarına dikkat çekebilmek, problemlerine dikkat çekmek için bunu yaptık. Devletimiz engellilerin hayatını kolaylaştırmak, yaşamlarına değer katmak için her alanda çok güzel işler yaptı. Yapmaya da devam ediyor. Biz de Tokat’ta devlet olarak engellilerin derdini dert ediniyoruz. Amacımız onların hayatını kolaylaştırmak. Bunun için gayret ediyoruz. Birinci geleneksel Engelliler Yürüyüşünü başlattık. İnşallah devam edecek” dedi.

Programda 8 akülü, 45 normal tekerlekli araç ihtiyacı olan engelli bireylere takdim edildi. Tokat Anadolu İmam Hatip Lisesi Mehter Takımı da gösterisiyle 1. Geleneksel Engelliler Yürüyüşü’ne anlam kattı. Yavuz Selim Özel Eğitim Meslek Okulu Koro dinletisi, Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu Ritim grubu gösterileriyle program devam etti.

VİDEO

https://youtu.be/2WI-M6I-YBk

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAVALİMANI NE ZAMAN AÇILACAK
HAVALİMANI NE ZAMAN AÇILACAK
HUBYAR TEKKESİ TARTIŞMASINA VALİDEN SON NOKTA
HUBYAR TEKKESİ TARTIŞMASINA VALİDEN SON NOKTA