İş adamları ile Tokat için sinerji

İş adamları ile Tokat için sinerji

Türkiye’nin ve dünyanın dört bir yanında faaliyet gösteren Tokatlı firmaların birbirini tanıması, ilişkilerini geliştirmesi, daha güçlü birlik ve beraberlik içerisinde Tokat için ortak paydada buluşması amacıyla Tokatlı İş Adamları ve Bürokratlar Derneği, Tokat Belediyesi ve Tokat Valiliği tarafından hafta sonu ‘Tokatlı İş Adamları Ve Bürokratlar Tokat İçin Buluşuyor’ adı altında geniş katılımlı bir iş forumu düzenlendi.

23 Ekim 2019 - 15:08 - Güncelleme: 23 Ekim 2019 - 15:18

19 Ekim 2019 Cumartesi günü Dedeman Otel’de İş Forumu açılışı gerçekleştirildi. Tokatlı İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkanı Ceyhun Beken açılış konuşmasını yaparken Başkan Yardımcıları Ahmet Pelit ve Yargıtay Üyesi Mustafa Artuç birer konuşma yaptı.

 

Mustafa Artuç, Tokat’ta Tokatlılarla buluşmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek Dünya Tokatlılar Günü Buluşması hayalini dile getirerek ilerde bunun gerçekleşmesini temenni ettiğini söyledi. Artuç Vali Ozan Balcı’ya da teşekkür ederken Balcı’ya ‘İkinci Recep Yazıcıoğlu’ benzetmesinde bulundu. Ardından Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Çelik, Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt birer konuşma yaptı.

 

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 6 bin yıllık tarihi olan Tokat’ın geçmişten günümüze gelen tarihi ve kültürel değerlerinden bahsetti. Tarım, turizm ve tarıma dayalı sanayi olarak 3 ana başlıktan bahseden Eroğlu, turizm anlamında Restorasyon Atölyesi kurduklarından bahsetti. “Sulusokak, Halit Sokak ve Beysokağı’ndaki restorasyon çalışmalarından bahseden Eroğlu, Tokatlı iş adamlarına seslenerek “Bu sokaklarda Butik oteller oluşturmalıyız. Tokat’ın yöresel lezzetlerini, yemeklerini yedirebileceğimiz restoranlar açmalıyız” dedi.

 

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ise işadamlarına gittikleri her yere umudu aşılamaları çağrısında bulunurken Tokat’ın ürettiği değerli ürünlerin Dünyanın kıymetli marketlerinde gıda reyonlarında yerini alacağını söyledi. Tokat’ı geleceğe taşımanın herkesin görevi olduğunu söyleyen Durmaz, değerlerimizi gün ışığına mutlak çıkarmak durumunda olduğumuzu söyledi.

 

BEYAZIT: HAVAALANINI BİTİRME GAYRETİNDEYİZ

Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt ise konuşmasında, bu tür toplantıların ülkeye ve Tokat'a büyük katkıları olacağının altını çizerek, şunları kaydetti: "Günümüzde toplumlar şehirler el birliği ile kalkınabilir. Biz hep beraber ve birlik olsak daha iyi işler çıkarırız. Biz Batı insanına fark atıyoruz ama kolektif olmaya geldiği zaman Batı bize fark atıyor. Biz birebirde Batıya fark atarken ekip çalışmasında onlar bize fark atıyor. Bir şehir efsanesi var. Ak Parti ya da hükümet Tokat'a fabrika yapmıyor. Devlet artık fabrika yapmıyor. Devlet fabrika yapacak olan iş adamlarını teşvik ediyor. Arsa ise bedava arsa veriyor, krediyse kredi, alımsa alım garantisi veriyor. Savunma sanayinde dahi iş adamlarıyla bütün hadiseler yerine getirilme gayreti içerisinde olunuyor. Bir şehre yatırım gelebilmesi için alt yapı ve üst yapının olması lazım. Eğer sizin şehrinizde havalimanı yoksa siz oraya iş adamlarını getiremezsiniz. Eğer bu konuda gereken gayreti göstermiyorsanız bu konuda yaya kalırsınız. Tokat yeni havalimanının yüzde 65'i tamamlandı. Bunu biran önce bitirmenin gayreti içerisindeyiz. Turhal-Tokat tren yoluyla ilgili projeler yapıldı ve uygulamaya başlayacak. En büyük hayalimiz hızlı tren Çamlıbel altından tünel yapmak suretiyle Tokat'a getirmek. Biz Zinav Gölüyle, kayak merkezleriyle, Ballıca Mağarası, Kaz Gölüyle, ovalarıyla, yaylalarıyla Tokat'ı turizm merkezi haline getirmenin gayreti içerisindeyiz. ama bizim dönemimize kadar o büyük ovaların toplulaştırılması yapılmamız. Eğer bir yerde toplulaştırma yoksa, küçük küçük parseller varsa oralarda yatırım olmaz. Niksar, Erbaa, Kazova bölgesinin toplulaştırılması çalışması bütün hızıyla devam ediyor. Tokat'ta nüfus oranında artış var, bu artış istihdamlardan olmuş. Dolayısıyla biz iktidarı muhalefetiyle bizim hedefimiz Tokat olmalı. Biz hangi iş adamı olursa olsun, nerede bir işi varsa, hiçbir imtina ve ayrım yapmadan A'dan Z'ye kadar takipçisi oluruz. Siz Tokat'ı bir Antalya, Kocaeli yapamazsınız ama Tokat'ın kendisine dönük avantajları var. Özellikle turizm noktasında iyi şeyler yapılabilir. Çorum-Alaca yolu Tokat planı içerisinde değildir. Tokat'ı ilgilendiren en önemli aks batı-doğu değil, Akdeniz-Karadeniz eksenidir. En büyük hedeflerimizden biri Niksar'la-Ünye arasındaki yol. Viyadük ve tünel olarak yapılıyor. Bu konuyu cumhurbaşkanımızla görüştük ve sözünü aldık. Onunla ilgili çalışmalarımız da yakında başlayacak. Anlatmak istediğim hadise şu, bizim Tokatlılar olarak bir araya gelmemiz lazım. Bütün icraatlarımızı seferber etmemiz lazım. İktidar partisi milletvekilleri adına söylüyorum, sizin emrinize amadeyiz. Ne yapılacaksa gelin bunların hepsini beraberce yapalım, değerlendirelim."

Daha sonra OKA Tokat Temsilcisi Mehlika Dicle “Tokat Yatırım Ortamı Sunumu” yaptı.

 

VALİ BALCI: İŞ ADAMLARI LOKOMOTİF BİZ DESTEKÇİ OLACAĞIZ

Tokat'ın hak ettiği yerlere getirilmesi gerektiğini söyleyen Vali Ozan Balcı, "Tokat'ı hak ettiği yerlere getirmemiz lazım. Tokat'ta yok yok. Ben ilin valisi olarak, Tokat'a katkı sağlamaktan büyük mutluluk duyuyorum . Tokat halkı yüksek kültür sahibi, Türkiye ortalamasının üstünde, birlikte yaşama kültürü var. Bunlar parayla ölçülemez. Aynı zamanda Tokat insanı çok vatanperver, çalışkan ve güvenilir insanlar. Kültür desen kültür, doğa desen doğa, tarım da var ama hepsinden önemlisi insan malzemesi harika ama biz hak ettiğimiz yerde değiliz. O zaman ne yapmamız lazım? Tokat'a bu güne kadar bir insan katkı sağlamış. Bizim de sancağı taşımamız lazım. Emekli olunca iyi çalıştık dememiz lazım. Bizim ayarımızdaki iller çok başarılı, müthiş potansiyelimiz var. Potansiyeli bir araya getirmemiz lazım. Doğru iş yapmak yetmez, işi de doğru yapmamız lazım. Bu noktada çalışmalarımızda iş adamlarından yararlanmamız lazım. Bizim de bürokrat olarak çözemediğimiz iş yok. Memleketin ve milletin işi için herkese eyvallah ederiz. Bundan da gocunmayız. Dolayısıyla bizim Tokatlı iş adamlarına ve bürokratlarına eyvallahımız var. Memleketinin işleri, için zenginleşmesi için size ihtiyacımız var. Bizim görevimiz hep beraber hareket etmek. İş adamlarımız asıl lokomotif olacak biz destek vereceğiz. İş adamları en zor işi yapan adamlar. Bizim şehre hayal kurdurmamız lazım. Tokat'ın hayalini hep beraber oluşturmamız lazım. Tokat tarımsal sanayide müthiş gelecek vaat ediyor. Kültür turizminde müthiş potansiyeli var, sanayi ve eğitim de öyle. Diğer alanlarda dahil müthiş potansiyel var Tokat'ta. Tokat kendini iyi değerlendirirse ilk 20'ye rahat girer." diye konuştu.

 

ÖZDİLEK: ÜRETİM TÜKETİMDEN FAZLA OLMALI

Daha sonra söz alan Tokatlı iş adamı Hüseyin Özdilek, "İş adamı bir iş yaparken talebin var olup olmadığını araştırır, rakiplerini araştırır, işletmesini kurumsallaştırır, kurumsallaştırırken işe göre adam alır, adama göre iş vermez, liyakate önem verir ve, malı siyasi parti gözetmeksizin herkese satar. İş adamının partisi de olmaz, iş adamının hükümeti olur. İş adamının bir tane oyu vardır zamanı gelince gidip kullanır ve sonra işine bakar. Siyasilerin de hiçbir partizanca tutum gözetmeksizin her iş adamına eşit mesafede olma mecburiyeti vardır. Çünkü iş adamının ürettiği vergilerle bürokratın maaşı ödeniyor, askerin silahı alınıyor ve ayakta kalınıyor. Gayri safi milli hasılanın artırılabilmesi için ürettiğimizin tükettiğimizden daha çok olması lazım, Japonya ve Almanya gibi. Bunların oluşabilmesi için de bütçelere önem vermeliyiz; önce aile bütçesi, birey olarak topluma ne kazandırırız bunu görmeliyiz. Bunun için önce ana-baba terbiyesini yerine getirmeliyiz, daha sonra okullardan öğrendiğimiz teorik bilgiyi uygulamalıyız. Ondan sonra da hangi işi yaparsak yapalım severek ve isteyerek ve içini doldurarak yapmalıyız." dedi.

 

KARAYAKA KOYUNU TEŞVİK EDİLMELİ

Tokat'ta yapılabileceklere ilişkin fikirlerini aktaran Hüseyin Özdilek, "Tokat'ta yapılması gereken tarıma dayalı sanayinin gelişmesi. Büyükbaş hayvancılığın kooperatiflerle geliştirilmesi lazım, meraların olması lazım. Kooperatiflerin gelişmesi lazım. Hollanda'ya gidilip oradaki çiftliklerin incelenmesi lazım. Ondan sonra buradaki yayların değerlendirilmesi lazım. Karayaka koyunu Türkiye'nin en lezzetli koyunu ama babadan oğula geçmiyor, bunun teşvik edilmesi lazım. Bunlar yapılırsa hayvancılıktan gelir artar. Tokat'ta mobilya sanayi gelişebilir. Mobilyaya burada değer verilebilir, sunta fabrikası açılabilir. Diyeceksiniz ki sen yatırım yapmaz mısın buraya yapmam, çünkü benim şuanda borcum var, üç sene boyunca borç ödeyeceğim. Özellikle geçen sene doların artışından dolayı hepimiz çok etkilendik ve pazar biraz daraldı bu bir gerçek, bunu herkes biliyor. Piyasaların en kısa zamanda düzelip istediğimiz noktalara geleceğine inanıyoruz." ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Tokatlı iş adamlarının söz aldığı program serbest kürsüde devam etti.

Program Tokat gezisi, iş forumu gala yemeğinin ardından sona erdi.

2019/10/2019-10-23-15-18-30.jpg
2019/10/2019-10-23-15-18-34.jpg
Kaynak: Mihriban KOÇAKER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'ın ilçe ilçe risk haritası!
Tokat'ın ilçe ilçe risk haritası!
TOKAT İHYA BALAK FEN LİSESİNDEN REKOR BAŞARI
TOKAT İHYA BALAK FEN LİSESİNDEN REKOR BAŞARI