İşadamı Ülkü’den Adaylık Sinyali

İşadamı Ülkü'den Adaylık Sinyali

İşadamı Sami Ülkü, Cemal İncesoyluer'in köşe yazısı üzerine Nisan ayında yapılacak Tokat Ticaret ve Sanayi Odası başkanlık seçimine aday olup olmayacağını açıkladı. Yakın çevresinden talepler geldiğini söyleyen Ülkü, “2012 sonrası ekonomik hacimden Tokat faydalanamadı. Ticaret ve Sanayi Odası'nın eksikleri var. Zaten eksiklik olmasa bir arayış olmazdı” diyerek adaylık için sinyali verdi

01 Aralık 2017 - 13:15 - Güncelleme: 01 Aralık 2017 - 13:17

Geçtiğimiz günlerde Gazetemiz Köşe Yazarı Cemal İncesoyluer Tokat Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerine ilişkin kaleme aldığı yazıda adayların isimlerini değerlendirirken mevcut başkan Ahmet Arat, İşadamı Fatih Gökdere ve Ali Çelik'in dışında kamuoyunda ismi geçen İş Adamı Ahmet Sami Ülkü ismine de değinmişti.
İncesoyluer'in yazısı üzerine Tokat Gazeteciler Cemiyetini ziyaret eden Sami Ülkü, Nisan ayında yapılacak olan  Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı seçimlerinde aday olup olmayacağına dair açıklamada bulundu. Sami Ülkü, çevresinden teklifler aldığını ancak bir şey söylemek için henüz erken olduğunu söylese de TSO Başkan adaylığı için sinyali verdi.

YAKIN ÇEVRESİNDEN TALEP OLDUĞUNU SÖYLEDİ
Cemal İncesoyluer'in konuyla ilgili köşe yazısını bir arkadaşının telefonu ile öğrendiğini belirten İşadamı Ülkü, böyle bir makama layık görüldüğü için teşekkür etti. İşadamı Sami Ülkü, “TSO Başkanlığına ismimin geçtiği noktada kamuoyunda böyle bir algısı varsa bu anlamda teşekkür ediyorum. Bilindiği gibi Alanya'da, Tokat'ta ve İstanbul'da ciddi yatırımlarımız var. Bunlarla alakalı bir yoğunluk içerisindeyiz. Dolayısıyla bizim işlerimizin yoğunluğu ve vakit darlığından dolayı bu bizler için zor bir oluşum. Gerek arkadaşlarımızın gerek yakın çevremizin böyle bir teklifleri oldu. Bunla alakalı bizde zaman zaman bu düşünceler içerisine giriyoruz. Ama akl-ı selim düşünüp öyle karar vermenin faydalı olacağını düşünüyoruz. Onun için bir şey söylememiz erken. Biz bu yazı üzerine geldik ki sıcağı sıcağına bilgi vermek istedim. Şuan böyle bir düşüncemiz yok ama arkadaşlarımızın, kamuoyunun böyle bir talebi var. Tokat'ın da ticaretine gerçek anlamda üzülüyoruz. Ticaret Sanayi Odasında ki gelişmelerin daha güzel daha aktif şekilde oluşmasını istiyoruz. Her ne kadar arkadaşlarımız uğraşıyor olsa da eksikliklerini bizlerde her ortama anlatmaya çalışıyoruz. Zaten konuda buradan kaynaklanıyor. Biz eksiklikler var deyince bize arkadaşlarımız “tamam bu eksiklikler var bizde bunları görüyoruz ama bunlara müdahale edecek bir neşter vurmak lazım” diyorlar. Bizi de bu anlamada layık görüyorlar” diye konuştu.

TOKAT EKONOMİK HACİMDEN FAYDALANAMADI
Tokat'ın ulaşım sorunlarına ve Havaalanı konusuna değinen Ülkü, “Tokat'ın ticaretinin gelişmesi için en acil sorun olan Havaalanı konusunun çözülmesi lazım. Bu iş için herkesin kendi gövdesini ortaya koyması lazım. Havaalanının yanı sıra yine aynı şekilde bir demir yolu bağlantısı da olmazsa olmazımız. En azından Turhal'a bir bağlantı ağı olmazsa olmazımız. Hükümetin ulaşıma verdiği değer ve hizmet ortadayken bizin Tokat'ımızın bundan faydalanamaması gerçekten üzüntü veren bir durum. Bunlarla alakalı vekillerimizin bir şeyler yapması lazım ki yapıyorlardır. Ticaret Odası için bu çok önemli bir faktör çünkü tüm STK'ların abisi. TSO diğer STK'ları kucaklayıp hep beraber bu sorunları kesinlikle ilgili mercilere taşımaları lazım. Bir çalışmaları var mı? yok mu? bilemem ama neticeye baktığımızda şuana kadar bir çözüm yok. Yoksa da zaten burada bir sorun var demektir. Sonrasında 6. Bölge avantajlarından OSB ne kadar faydalanıyor. Teşvikte olan detaylarla alakalı Sanayi Odasında bir birim var mı?. Tokat'a ne gibi yatırımlar yapıldı. Odamıza bir yatırımcı geldiğinde biz ona neler suna bileceğiz. Bunlarla alakalı oda da operasyon gurubu var mı? Bunların hepsi 50 madde üzerine kurulabilir. 2002 yılından sonra gerçekten ülkemiz atılım gerçekleştirdi. Tokat'ımızın bunlardan ne kadar nemalandı. Çevre illerimize göre OSB çalışan sayı oranımız nasıl bunların hepsi irdelenmesi gereken konular. Biz Tokat olarak bu ekonomik hacimden faydalanamadık. Bu anlamda Ticaret Odasının eksik olduğu yönler var. Zaten eksiklik olmasa bir arayışta olmazdı. Yatırımdan anlayan, teşvikleri bilen yani işi bilen kişilerin merceği altında olması gereken makamlar buralar. Önümüzde ki günlerde ne olur ne biter hep beraber göreceğiz” ifadelerini kullandı.

“OSB'DE SIKINTILAR DURURKAN 3. KISMA GEREK YOK”
OSB  1. ve 2. kısımda yaşanan sıkıntılar dururken 3. kısmın açılmak istenmesini eleştiren İş Adamı Sami Ülkü “Biz kendi fabrikamızın ikinci kısmına geçtiğimiz de bir takım farklı sıkıntılar gördük. Mesela ulaşım sıkıntısı. Biz Tokat'ın genel ulaşımından bahsediyoruz ama daha OSB'nin ulaşımını bile çözmüş değiliz. 2. Organizede çalışan bir personel rahatsızlansa kendi imkanlarımızla hastaneye, evine götürebiliriz onun haricinde ulaşım yok. Yol çalışmaları, kaldırım çalışmaları, doğal gaz çalışmaları bunların hepsini Organize sanayiye geldiğinizde görüyorsunuz. Bizim 2. Kısım OSB şuan atıl ve boş bir durumda olarak görüyorum. Şuanda yüzde 20 falan aktif durumda. Bunları gördükten sonra 3. Bölgeyle alakalı çalışmalarımız var dendiği vakit de insan üzülüyor. Kardeşim ne 3. kısmı? sen birinciyi doldurmadın orada sena tekstil gibi bir cenaze yatıyor. Yanında yine bir sürü yerler var. 2. kısım daha yeni olmasına rağmen en az 20 tane faaliyet göstermeyen kapalı alan ve tahsis yerleri var bunlar yatıyor. Şimdi 3. kısmın derdindeler burayı açarken hiç harcanmasa 20, 25 milyon dolar para harcanacak. Alt yapısı, yolu, var bizim bu kadar paramız varsa 2. kısmı ve 1. kısmı şaha kaldıralım” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GOÜ Rektör'ü kim olacak?
GOÜ Rektör'ü kim olacak?
İYİ Parti'den mi aday olacak?
İYİ Parti'den mi aday olacak?