İşkur Nabız Tutuyor

İşkur Nabız Tutuyor

Tokat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 20 ve üzerinde çalışanı olan 388 işyeri ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak elde edilen verilerle Tokat'ın işgücü piyasasının fotoğrafı çekti. Araştırmalara göre Tokat'ta 960 tane açık iş yeri bulunuyor.

27 Kasım 2018 - 10:30


Tokat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü 2018 Yılı İşgücü Piyasası Araştırma Raporunu tamamladı. Araştırma kapsamında 20 ve üzerinde çalışanı olan 388 işyeri ile yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak elde edilen veriler düzenlenerek Tokat'ın işgücü piyasasının fotoğrafı çekildi. Konu ile bilgilendirme yapan Tokat Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Bekir Fımndık “Ekonomilerde son bir yılda temininde güçlük çekilen meslekleri öğrenmek, mevcut istihdam yapısını ortaya koymak, işverenlerin gelecek dönem istihdam eğilimini belirlemek işgücü piyasasında oluşacak dalgalanmaları önceden görmek ve buna yönelik politikalar geliştirmek amacıyla İşgücü Piyasası Araştırması önemli bir araçtır. Kurumumuzun görevleri arasında sayılmıştır. Bu amaçla Türkiye İş Kurumu iller bazında yılda en az bir defa İşgücü Piyasası Araştırması yapmaktadır. 2018 yılı İşgücü Piyasası Araştırması çalışmamız 2 Nisan – 11 Mayıs 2018 tarihleri arasında Tokat ilinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında Tokat ilinde 338 işveren veya işveren vekili ile yüz yüze görüşme yöntemi kullanılarak ziyaret edilmiş, elde edilen veriler derlenerek2018 yılı Kasım ayının üçüncü haftası raporlaştırılmıştır.2018 yılı İşgücü Piyasası Araştırması çalışması sonuçlarına göre Tokat'ta ziyaret edilen 20+ istihdamlı 388 işyerinde toplam 17 bin 729 kişi çalışmakta olup, çalışanların yüzde 34,6'sı (6.136 kişi) kadın, yüzde 65,4'ü (11.593 kişi) erkektir” dedi.
TOKAT'TA 960 AÇIK İŞYERİ BULUNUYOR
Tokat'ta 960 açık işyerinin bulunduğunu ifade den Fındık, “Araştırma kapsamında Tokat ilinde 388 işyerinin yüzde 27,3'ünde (106 işyeri) açık iş tespit edilmiş olup, Tokat ilinde tespit edilen toplam açık iş sayısı 960'dır. Tokat'ta açık işlerin en fazla olduğu ilk beş mesleğin; Makineci (dikiş),  Konfeksiyon İşçisi, Temizlik Görevlisi, Tuğla İmal İşçi ve Ütücü olduğu tespit edilmiştir. Araştırma kapsamında işyeri ziyaretleri sırasında görüşülen işverenlere hangi mesleklerde eleman temininde güçlük çektikleri sorulmuştur. Eleman temininde en fazla güçlük çekilen ilk beslek meslek; Makineci (dikiş), Giysi Tadilatçısı, Beden İşçisi (Genel), Ayakkabı Üretim Elemanı ve Yıkama Makinesi İşçisi (Tekstil) meslekleridir. Araştırma kapsamında 2019 yılı içerisinde Tokat genelinde en fazla istihdam ise hazır giyim sektöründe gerçekleşeceği öngörülmektedir. 2018 yılı İPA Raporu yazım çalışmamız 2018 yılı Aralık ayının ilk haftası kamuoyu ile paylaşılacaktır. Hazırlanan bu rapor yerelde istihdam politikalarının oluşturulması için önemli veriler içermekte olup, özellikle Gaziosmanpaşa Üniversitesi İİBF bünyesinde görev yapan akademik personeller için de önemli bir kaynak niteliğindedir. Bu vesileyle 2018 yılı Tokat ili İşgücü Piyasası Araştırması çalışmasının tüm kullanıcılara faydalı ve hayırlı olmasını diler, bu çalışmanın ortaya çıkmasında zamanını ayırarak bilgi formumuzu dolduran tüm işverenlerimize, emeği geçen Kurum çalışanlarımıza ve sosyal paydaşlarımıza teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.
Hazırlanan 2018 yılı İşgücü Piyasası Araştırma Raporu'nun kamu kurum kuruluşları, GOP üniversitesi, sivil toplum kuruluşları, oda-borsa ve dernekler ile de paylaşılacağını belirten Bekir Fındık, 2018 yılı İşgücü Piyasası Araştırma Raporu'nun düzenlenecek ilk İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısı'nda da gündeme alınacağını belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fevzi Çakmak Ortaokulu’nun LGS başarısı
Fevzi Çakmak Ortaokulu’nun LGS başarısı
Tokat'ta Koronavirüs risk haritası korkutuyor
Tokat'ta Koronavirüs risk haritası korkutuyor