google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
İŞTE YENİ KARARLAR!

İŞTE YENİ KARARLAR!

Kırmızı kategorideki illerde sadece Pazar günü uygulanan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması artık cumartesi ve Pazar günü olarak sürecek. Lokanta ve cafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de yüzde 50 kapasite ve belirlenen diğer kurallara uygun şekilde çalışabilecek. Sadece Ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde lokanta ve cafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandırılacak

29 Mart 2021 - 20:45 - Güncelleme: 30 Mart 2021 - 00:21

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, artan vakaların ardından yeni tedbirlerin ele alındığı Kabine toplantısı sonrası konuştu. Yeni koronavirüs risk haritası yayınlandı, 58 il kırmızı kategoriye geçti. İstanbul, Ankara ve İzmir çok yüksek riskli (kırmızı) kategoride yer aldı. Türkiye genelinde düşük riskli (mavi) kategoride yer alan tek il Şırnak oldu. Tokat çok riskli (kırmızı) kategorideki yerinde yer almaya devam ediyor.

Alınan son kararlarla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şöyle konuştu: “Çok yüksek riskli grubu teşkil eden kırmızı kategorideki illerimizin sayısı maalesef nüfusumuzun yüzde 80’ine teşkil eden 58 şehre  ulaşmıştır. Elimizdeki veriler ve yaptığımız değerlendirmeler ışığında şu hususları milletimizle  paylaşma kararı aldık: Türkiye’nin tamamında sokağa  çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecek. Kırmızı kategorideki illerde sadece Pazar günü  uygulanan hafta sonu sokağa çıkma sınırlaması artık cumartesi ve Pazar günü olarak sürecek. Buna karşılık lokanta ve cafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de yüzde 50 kapasite ve belirlenen diğer kurallara uygun şekilde çalışabilecek. Kapanma saati sonrası ve sokağa çıkma günlerindeki paket servis hizmeti mevcut haliyle devam edecek. Ramazan ayında ise hep birlikte biraz  fedakarlık yapacağız. Bu mübarek ay boyunca ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız. Sadece Ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde lokanta ve cafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandırılacaktır. Yine Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur  gibi etkinlikler gerçekleştirilemeyecek. Bu uygulamadan etkilenecek  lokanta ve cafe gibi işletmecilere mevcut desteklere ilave olarak bazı  katkılar sağlayacağız. Nisan ve Mayıs aylarında normalleşme ve  ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamayan lokanta ve cafe çalışanlarımızın da prim yüklerini üstlenecek ayrıca bunlara kişi başı bin 500 lira nakdi ödeme yapacağız. Vatandaşlarımızdan bayram ile birlikte her alanda özgürlüğümüzü gönlümüzce yaşayacağımız bir Türkiye fotoğrafına kavuşmak için bu süreci dikkatle ve hassasiyetle değerlendirmeye davet ediyordum.”

HABER: Mihriban KOÇAKER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKAT SAĞLIK KURULUŞLARINDA
TOKAT SAĞLIK KURULUŞLARINDA "YEMEK" GARABETİ
OZAN DİREN, MEYED’İN BAŞINA GEÇTİ
OZAN DİREN, MEYED’İN BAŞINA GEÇTİ