İstiklal Marşı’nın kabulü 99. yılında minnetle anıldı

İstiklal Marşı’nın kabulü 99. yılında minnetle anıldı

Tokat’ta; 1921 yılında kabul edilerek İstiklal Marşı olarak ilan edilen marşın 99. Yıl dönümü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma programı düzenlendi. İstiklâl Marşı yazılma sürecinin sahnelendiği skeç beğeni toplarken programda Tokat Valisi Ozan Balcı gençlere “Asımın nesli olmak zamanın ruhunu iyi okumaktır” diyerek okumaları nasihatinde bulundu

13 Mart 2020 - 10:16

Tokat Valiliği öncülüğünde İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İstiklal Marşı’nın kabul ediliş günü olan 12 Mart tarihinin yıl dönümü nedeniyle Şair Mehmet Akif Ersoy’u anma programı düzenlendi. İstiklal Marşının Kabul Edildiği Günü ve Mehmet  Akif Ersoy’ u Anma Günü Programı Tokat Gaziosmanpaşa Lisesi konferans salonunda gerçekleşti. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, Mehmet Akif Ersoy ve tüm Şehitlerimiz anısına bir dakikalık saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Günün anlam ve önemini belirten konuşma Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi Müdürü Ramazan Atlı tarafından yapıldı. Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi 11-E sınıfı öğrencisi Göksu Türker‘‘Çanakkale Şehitlerine” şiirini seslendirecektir. Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Tuğba Özdemir tarafından yapılan ve Mehmet Akif Ersoy’u konu alan röportaj konuklara izletildi.

Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi öğrencilerinden 11-C sınıfı öğrencisi Fevzi Seymen Arslan ile 12-B sınıfı öğrencisi Kader Karakoç tarafından Hey On Beşli Ağıtı-Birlik Şiiri seslendirildi. Yine Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi 12-D sınıfı öğrencisi Efsanur Durmuş Dua adlı Şiiri seslendirdi.

 

Anma programının en dikkat çeken etkinliği ise İstiklâl Marşı yazılma süreci skeci oldu. Tokat Gazi Osman Paşa Lisesi Resim Öğretmeni Ali Er tarafından sahnelenen skeç salonda alkış topladı. Lisenin Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Asuman Alaca “İstiklâl Marşının Kabul Sürecini anlatırken Müzik öğretmeni Ertan Şimşek yönetiminde Mehmet Akif Ersoy’un bestelenmiş şiirleri Ordunun Duası, Cenk Marşı (Ey Sürüden Arkaya Kalmış), Her Şehidin Arkasından Bir Türkü Söylenirmiş Annem, Gez Oğlum (Vatanına Göz Dikeni Ez Oğlum…), Çanakkale Türküleri koro halinde seslendirildi.

İSTİKLAL MARŞINI GÜZEL OKUMA YARIŞMASINDA ÖDÜL DAĞITILDI

Ardından ödül törenine geçildi. 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü münasebetiyle tertiplenen ‘‘İstiklal Marşını Güzel Okuma’’ yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini sırasıyla İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, Tokat İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Murat Kınay ve Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı verdi. Ardından öğrenciler ve anma programına katılanlarla hatıra fotoğrafı çektirildi.

“ASIMIN NESLİ ZAMANIN RUHUNU İYİ OKUYANDIR”

Anma programında konuşan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, programın düzenlenmesinde emeği geçen Gaziosmanpaşa Lisesi öğretmen ve öğrencilerine ve emeği geçenlere teşekkür ederken ayrıca kitap hediye edeceğini söyledi. Balcı, “Mehmet Akif Ersoy bizim kahramanlarımızdan biridir. Ulusal kahramanlarımızdan biridir. Ülkemizin ruhudur bir anlamda. Ben bu vesileyle yazdıkları, taşıdığı ruh dolayısıyla Mehmet Akif Ersoy olmak üzere devletimize, memleketimize, milletimize her anlamda hizmet eden büyüklerimizin aziz hatıralarının önünde saygıyla eğiliyorum. Onlara minnettarlığımızı, şükranlarımızı ifade etmek istiyorum. Dünyada köklü bir değişim ve dönüşüm var. Şartlar değişir, zamanın ruhu değişir. Mehmet Akif’in dediği de o Asımın nesli diye ifade eder ya Asımın nesli şu demek; zamanın ruhunu okuyan insanlardır. Bugün ki zamanın ruhunu aklını kullanan, kalbini kullanan, bilime, kültüre, sanata meraklı insanlar olabilmek, kendi kültürü ve değeriyle gurur duyabilmek. Ancak dünyayı da algılayabilecek birikime sahip olabilmek”  diye konuştu.

Gençlere ‘Kendinizi iyi hazırlayın. Sıkı çalışın” diye nasihatte bulunan Vali Balcı büyük hayaller kurmak gerektiğini ve gerçekleştirirken çalışkan olmanın önemine değindi.

REŞADİYE’DE ANMA

İstiklal Marşının kabulünün 99. yıl dönümü  Reşadiye Halk Eğitim Merkezinde öğrenciler tarafından hazırlanan program, öğretmen ve öğrenciler tarafından hazırlanan, istiklal ve istikbal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un hayatı, istiklal marşımızın yazılışı ve kabulü süreçlerini anlatan çeşitli şiir, tiyatro video vb. gösterilerle anıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Virüs Memur İşçi ayrımı yapmıyor
Virüs Memur İşçi ayrımı yapmıyor
“Kurtuluş reçetesi köylerdir”
“Kurtuluş reçetesi köylerdir”