İzole oldu, hobisine sarıldı

İzole oldu, hobisine sarıldı

COVİD-19 salgını nedeniyle kronik rahatsızlığı olduğu için 23 gündür evden çıkamayan Tokatlı ev hanımı Nezahat Koçaker (65) evdeki karantina günlerini hobiye dönüştürdü. Keçe, boncuk, düğme ve kumaş parçalarından süs eşyaları yapan Koçaker “Evde hayat hobi ile daha güzel” dedi

14 Nisan 2020 - 13:24 - Güncelleme: 14 Nisan 2020 - 13:26

Çin’in Wuhan kentinde 2019 yılı Aralık ayında ortaya çıkan ve dünyaya yayılan Korona Virüs yeni tip COVİD-19 küresel pandemi salgını Mart ayında Türkiye’de de ortaya çıkmıştı.

 

Bunun üzerine;  İçişleri Bakanlığı tarafından 81 İlin valiliğine gönderilen genelge ile  65 yaş ve üzeri ile bağışıklık sistemi düşük, ve kronik akciğer hastalığı bulunanların 21 Mart tarihi itibariyle sokağa çıkmaları yasaklandı.  Tokat’ta 65 yaş yasağına takılan ve kronik rahatsızlığı bulunan 2 çocuk annesi Nezahat Koçaker (65) salgın öncesi Halk Eğitim Merkezi’nde kursunu aldığı keçe el sanatı hobisine evde devam ediyor.

 

Kullanılmayan ahşap elbise askıları, düğme, boncuk, karton parçaları, ip, kumaş parçalarını değerlendiren Ev hanımı Nezahat Koçaker keçe ile yaptığı tasarım ev süslerine bu atık malzemeleri ekleyerek ortaya birbirinden güzel ve renkli süs eşyaları çıkarttı.

 

Nezahat Koçaker Tokat Halk Eğitim Merkezi’nde keçe kursuna gittiğini ancak corona virüs salgınının Türkiye’ye sıçramasıyla eğitime de ara verilmesinden ötürü geçici süreliğine kapatılan halk eğitim kurslarına devam edemediklerini 65 yaş üstü sokağa çıkma yasağı nedeniyle 23 gündür evden çıkmadığını söyledi. Uzun süre evde kapalı kalmanın kendisini de rahatsız ettiğini ancak salgın geçene kadar bu kurala hassasiyetle uyulması gerektiğini belirten Koçaker, çareyi hobi el işlerine yönelmekte bulduğunu ifade etti.

 

ATIK MALZEMELERİ DEĞERLENDİRİYOR

 

Renkli keçe parçaları ve atık malzemeleri değerlendirdiğini söyleyen Nezahat Koçaker, “Tasarımları kendim yapıyorum. Keçeden kuş, fil gibi hayvan figürleri yapıp bunları elyaf ile dolduruyor sonra dikiyorum. Hayvan figürlerini çok sayıda yaptığımdan sadece onları hazırlamak 1 günümü alıyor. Boncuk, düğme, kumaş parçaları ile tasarımı ortaya çıkarıyorum. Atık karton parçalarını da hazırladığım bu kapı ve duvar süslerinin iskeletinde kullanıyorum. Ortaya çok güzel şeyler çıkarıyoruz. Özellikle bu korona virüs salgını nedeniyle evde kaldığımız günleri bu şekilde değerlendiriyorum. Hem vakit geçiriyorum hem deşarj oluyorum. Ortaya güzel süs eşyaları çıkıyor. Bu süreçte herkese tavsiyem bir meşgale edinin. Genç yaşlı erkek kadın hiç fark etmez. Hem yetenekleriniz ortaya çıkar hem de bir şeyler üretmenin verdiği mutluluğu yaşamış olursunuz. Buradan ayrıca tüm halka sesleniyorum. Sadece kendiniz için değil, toplumun sağlığı için lütfen evinizde kalın” diye konuştu.

2020/04/2020-04-14-13-26-19.jpg
2020/04/2020-04-14-13-26-22.jpg
2020/04/2020-04-14-13-26-32.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Abbas Güçlü’ye Turhal Kule mesajı
Abbas Güçlü’ye Turhal Kule mesajı
Çalışmalar normalleşene kadar devam edecek
Çalışmalar normalleşene kadar devam edecek