KADES ile polis bir tuş kadar yakında

KADES ile polis bir tuş kadar yakında

Şiddet gören veya görme ihtimali olan kadınların, ihbarlarını polise daha hızlı iletmeleri amacıyla hazırlanan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) akıllı telefonlara indirilen uygulama sayesinde polisin mağdura ulaşmasını hızlandırıyor

14 Mayıs 2019 - 13:36

Türkiye’de ilk kez Tokat’ta Gaziosmanpaşa Polis Merkezinde uygulanacak olan Güven Odası  projesi tanıtımında KADES uygulaması hakkında bilgiler verdi.

Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, şiddet gören veya görme ihtimali olan kadınların, ihbarlarını polise daha hızlı iletmeleri amacıyla hazırlanan Kadın Acil Destek İhbar Sistemi (KADES) hakkında bilgi verdi. 2018 yılında hizmete sunulan ve kadına karşı şiddetle mücadeleye akıllı çözüm getiren sistem, IOS ve Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlara yüklenebilecek.

İçişleri Bakanlığı tarafından uygulamaya koyulan KADES’in akıllı telefonlara indirilen programla kullanılmaya başlandığını belirten Topaloğlu, kişisel bilgiler ile kayıt yaptırdıktan sonra İçişleri Bakanlığı tarafından incelenen bilgilerin o kadına ait olup olmadığı doğrulandığını söyledi. Sonraki aşamada kendisine güvenlik mesajı geldiğini ve bu güvenlik kodu ile kayıt oluşturulduğunu, şiddet görme durumunda KADES uygulaması tuşuna basıldığında konumunun 155 Polis İmdat Hattına düştüğünü ve en yakın ekibin sevk edildiğini duyurdu.

Şuana kadar gelen 2 ihbarın yanlışlıkla geldiğini söyleyen Topaloğlu, buna rağmen uygulamanın önemine dikkat çekerek uygulamanın duyurulmasını istedi.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KENEVİRİ SULARKEN YAKALANDI
KENEVİRİ SULARKEN YAKALANDI
FUTBOL VE TOKATSPOR UN DOĞUŞU
FUTBOL VE TOKATSPOR UN DOĞUŞU