google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
KADINA ŞİDDETE HAYIR!

KADINA ŞİDDETE HAYIR!

Tokat’ta yaşayan Afganistan Uyruklu 21 yaşındaki Sedef Ahmedi, 1 saat süren makyajla kendisini şiddet gören bir kadına dönüştürdü.

27 Kasım 2020 - 00:16 - Güncelleme: 28 Kasım 2020 - 13:11

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü kapsamında yurdun bir çok yerinde farkındalık etkinlikleri düzenlendi. Yapılan bu farkındalık çalışmalarından birisi de Tokat’ta yaşayan 21 yaşındaki Afganistan Uyruklu Sedef Ahmedi’den geldi. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bölümünde okuyan Ahmedi, yaklaşık 1 saat süren makyaj çalışması sonrasında kendisini şiddet görmüş bir kadına çevirdi. Yüzünün birçok noktasına yaptığı darp makyajlarıyla dikkat çekmek isteyen genç kadın, kadına yönelik şiddetin normalleştirilmemesini istedi.

 

-Kadınların Cehennemi

9 yıldır Türkiye’de yaşadığını söyleyen Sedef Ahmedi, kadına yönelik şiddetin dünyanın her yerinde olduğunu Afganistan’ın ise “Kadınların Cehennemi” olarak bilindiğini söyledi. Ahmedi: “Kadınlara yönelik şiddet maalesef bütün dünya da var. Bizim ülkede de çok fazla var. Hatta bizim ülkeyi şey diye tanıyorlar: kadınların cehennemi. Bu her yerde var ama maalesef bu normalleştirilmeye çalışılıyor. Yani bir şey yokmuş gibi haberlere geliyor. Artık hepimiz alıştık yani, haberlerde bir haber gördükten sonra şey yapıyoruz. Evet, üzülüyoruz filan, ondan sonra unutuyoruz. Bunun normalleştirilmesini istemiyorum. Hani, bu normal bir şey değil. Tamam bu yapılıyor, bütün dünyada yapılıyor ama normal bir şey değil. Buna bir dur dememiz lazım, elimizden gelen bir şeyleri yapalım ki bu bitsin yani. Artık kadınlara yönelik bir şiddet dünyada olsun istemiyorum” diye konuştu.

-Kadınlar susmasın!

Şiddetin sadece darp olarak algılanmamasını gerektiğine de vurgu yapan 21 yaşındaki genç kadın, hemcinslerine susmayın mesajı verdi. Ahmedi: “Bir tek fiziksel şiddet değil, hani psikolojik şiddet, sözel şiddet, her türlü şiddet var dünyada. Susmayın, en küçük şiddete susmayın, karşı gelin. Çünkü insanlar bu şekilde normalleşmek zaten bu şekilde başlıyor. Siz sustukça bu normalleşiyor ve susmayın diyorum” ifadelerini kullandı.

 

-Erkeklere özel mesaj: “Neden dünyayı çirkinleştirmek istiyorsunuz?”

Genç kadın yaptığı farkındalık çalışması sonrasında sadece kadınlara değil, şiddet eğilimli olan erkeklere de mesaj gönderdi. Ahmedi: “Onlara şöyle söylemek istiyorum. Allah size ruh üflerken bir kadının karnındaydınız. Ve bu dünyada ne kadar güzellik varsa, gerçekten bu dünyada ne kadar güzellik varsa kadınların sayesinde. Neden dünyayı çirkinleştirmek istiyorsunuz ki?” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SEÇİMLER ZAMANINDA YAPILACAKTIR
SEÇİMLER ZAMANINDA YAPILACAKTIR
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0