Kadınlar üreterek, belediye destek olacak

Kadınlar üreterek, belediye destek olacak

Zileli ev hanımları ürettikleri el sanatları ve yöresel ürünleri, Zile Belediyesi ile birlikte yürüttükleri bir proje kapsamında pazarlayacak.

08 Ağustos 2019 - 10:37

7000 yıllık tarihi ve renkli kültür mozaiği ile Anadolu’nun önemli yerleşim merkezlerinden biri olan Zile’de, ev hanımları ürettikleri çeşitli ürünleri belediye bünyesinde oluşturacakları yurtiçi ve yurtdışı fuar stantlarında satmayı hedefliyorlar. Bu proje kapsamında ilk olarak Asırlık Zile panayırında onlarca çeşit eşya ve yöresel ürün satılacak.

Zileli hanımların el emeği göz nuru yaptıkları el sanatlarını ve yöresel ürünlerini değerlendirecek projeler üzerinde çalıştıklarını belirten Zile Belediye başkanı Şükrü Sargın, “Amacımız ev hanımlarını üretken haline getirip ev ekonomilerine katkı sağlayacak konuma getirmektir. Bir gurup Hanımefendi hemşerimiz yaptıkları eserleri makamda sergilediler. İnşallah Asırlık Panayırımızda büyük bir stant açarak bu çalışmaları sergileyeceğiz.” şeklinde konuştu. 

Amaçlarının asırlardır kimliğimizi, kültürümüzü kuşaktan kuşağa taşımış el sanatlarımızı, hep birlikte üretip kazanarak tüm Türkiye'ye tanıtmak olduğunu belirten Fatoş Ünsal, “ ‘Bu topraklarda her kadın Anadolu’dur. Dokundukları her nebat sofralarında aş olur.’ ilkesiyle yola çıkan biz Zileli hanımlar; geleneksel yemek kültürümüzü, el sanatlarımızı ve halk kültürümüzü Belediye Başkanımızın da desteğiyle tüm Türkiye'ye duyuracağız. Önce ülkemiz sonra şirin Zile’miz için çıktığımız bu yolda gelin yol arkadaşımız olun. Birlikte üretip, Birlikte yürüyelim.” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'ın ilçe ilçe risk haritası!
Tokat'ın ilçe ilçe risk haritası!
TOKAT İHYA BALAK FEN LİSESİNDEN REKOR BAŞARI
TOKAT İHYA BALAK FEN LİSESİNDEN REKOR BAŞARI