Kadınlardan şiddete turuncu çizgi

Kadınlardan şiddete turuncu çizgi

25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü’nde AK Parti Tokat İl Kadın Kolları Cumhuriyet Meydanında toplandı. İnsana, kadına her türlü canlıya şiddete karşı ‘dur’ diyen kadınlar ellerindeki pankartlarla şiddete karşı mesaj vererek şiddete ‘turuncu çizgi’ çekti

26 Kasım 2019 - 10:20

25 Kasım Kadına Şiddetle Mücadele Günü’nde AK Parti Tokat İl Kadın Kolları Cumhuriyet Meydanında basın açıklaması yaptı. Açıklamaya AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Aslan, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, KADEM Tokat Temsilcisi Müjgan Aslan da destek verdi.

 İl Kadın Kolları Başkanı Havva Sabuncuoğlu, şiddetin siyaset üstü bir mücadele konusu olduğunun altını çizerek  “Şiddetin dini, inancı, kültürü veya milliyeti olmaz. Katliam her yerde katliamdır, kimse savunamaz ve sonuna kadar da katiller ile mücadele şarttır” dedi. Sabuncuoğlu, “Her türlü şiddete karşı turuncu çizgimizi çekiyoruz.  Aynı duyarlılığa sahip toplumumuzun tüm bireylerini de turuncu çizgilerini çekmeye davet ediyoruz”  ifadelerini kullandı. Milletvekili Mustafa Aslan ve Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’da şiddete karşı mesaj verdi.

SABUNCUOĞLU: ŞİDDETİN DİNİ, MİLLETİ OLMAZ

AK Parti Tokat İl Kadın Kolları Başkanı Havva Sabuncuoğlu, “Yaşanan acıların, ilkelliklerin, cehaletin yurdumuzda ve dünyanın her yerinde son bulması için kadınlar ve erkekler olarak, hep birlikte gerçek anlamda bir dayanışmaya davet ediyoruz. Laf ola beri gele türden açıklamalardan bıktık. Bir annenin, bir genç kızın ya da sadece bir insan olarak, yaşama savaşı veren mazlum bir kadının, köşesinde Allah’a yakarırken, bir başkasından yardım dahi alamadan can vermesi hiçbir siyasete malzeme yapılamaz. Söz konusu bir insanın yaşamı olduğunda, siyaset dahil herşey ayaklarımızın altındadır. Biz AK Parti’li kadınlar olarak önce insanız, sonra kadınız.  Dünyadaki hiçbir kazanım, güç veya makam bir kadının yaşam hakkından daha değerli olamaz.  Bugün gerçekten bir dayanışma günü ise, başta HDP Diyarbakır İl başkanlığı önünde yavrularına kavuşma acısıyla gözyaşı döken analarımızın haykırışlarına kulak verilmelidir. Her türlü terör örgütü lanetlenerek, annelerimizin taleplerinin karşılanması için dürüstçe somut adımların atılmalıdır. Bugün kadına şiddet konusunda dayanışma mesajı verilecekse, öncelikli olarak bir grup başkan vekili, partisinden olmayan kadın grup başkan vekiline haddini bildirme hadsizliği gösterdiğinde, bizzat kendi partisinin binlerce kadın üyesi tepki vermelidir. Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere, yeryüzünde sözde gelişmiş topluluklar kendi ülkelerindeki İslamofobya örneklerine, inanç ve yaşam özgürlüklerine ilişkin saldırılara karşı durmalıdır. Şiddetin dini, inancı, kültürü veya milliyeti olmaz. Katliam her yerde katliamdır, kimse savunamaz ve sonuna kadar da katiller ile mücadele şarttır. AK Kadınlar, olarak bizler ilk günkü hassasiyetimiz ve titizlikle, bu konuda tavizsiz duruşumuzu göstermeye devam edeceğiz. Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü’nde, her türlü şiddete karşı turuncu çizgimizi çekiyoruz.  Aynı duyarlılığa sahip toplumumuzun tüm bireylerini de turuncu çizgilerini çekmeye davet ediyoruz.”

MİLLETVEKİLİ ASLAN: FİZİKSEL VE MANEVİ ŞİDDETE KARŞIYIZ

AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Aslan, “Bizde kadına şiddette uluslar arası mücadele gününde kadınlarımızın yanındayız. Kadınlar bizim baş tacımız. Bizim kültürümüzde, inancımızda örf ve adetlerimizde kadınların yeri başka. Kadına şiddeti hiçbir şekilde kabul etmiyoruz. İnsana şiddeti, bir canlıya şiddeti kabul etmiyoruz. Kadına şiddet konusunda toplumda gittikçe hassaslaşan bir durum söz konusu. Gerçekten kadınlarımızın şiddete maruz kalmaması için biz hükümet olarak da her türlü yasal düzenlemeyi yaptık. Yapmaya da devam ediyoruz. Kadınlarımızın toplumda hak ettiği en iyi yerde bulunmaları için, en iyi şekilde temsil edilmeleri için hükümet olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. Türkiye’de ilk baş örtülü grup başkan vekili Tokat milletvekilimiz Özlem Zengin Hanım. Geçen hafta mecliste bir hadise meydana geldi. 17 yıldır bu millet aziz Türk milleti onlara haddini bildiriyor sandıkta ama onlar hala bize had bildirmeye kalkıyorlar. Ama bunda da başarısız olurlar. Türk milleti, Tokatlılar Özlem Hanımı da sahiplendi, Özlem Hanımın zihniyetini de sahiplendi. Gerçekten çok üzücü bir hadise yaşadık. Bir daha bu tür şeylerin yaşanmasını istemiyoruz. İnsanlara, kadınlarafiziksel şiddet, manevi şiddet hiçbir baskı yapılmasını istemiyoruz.Herkes ülkemizde özgür ve hür bir şekilde yaşasın.” Diye konuştu.

BAŞKAN EROĞLU: ÇİZGİLERİMİZİ AŞMAMALIYIZ

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Cennet annelerin ayaklarının altındadır” diyen bir dinin mensubu olarak kadının hem toplumumuzda hem dinimizde ne kadar önemli olduğunu ifade etmeye gerek yok. Bu dünyada birlikte yaşıyoruz ve birbirimize saygı duyarken bir taraftan da asla ama asla birbirimize olan çizgimizi de aşmamamız gerekiyor. Bu noktada özellikle son zamanlarda kadınlara karşı oluşan olaylar bizi de üzmekte. Kadına şiddet inanıyorum ki son bulur. Bu sadece AK Parti olarak bizim değil herkesin görevi. Geçtiğimiz hafta yaşanan olayda hepimiz üzüldük. Bir hanımefendiye, bir kadın milletvekiline, bir grup başkan vekiline yönelik belki başka şeylerde var. Başörtülü olması bilmiyorum bir etken mi ama sonuçta bizi son derece üzdü. Ama gerekli cevabı mecliste verildi hem halkımız verdi. Kadına şiddetin artık son bulması lazım. İnsanlık açısından saygı çerçevesinde yaşadığımız bir dünya diliyorum” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'ta kenevir üretimi sonuç vermedi
Tokat'ta kenevir üretimi sonuç vermedi
BU TİYATROYA KİM SON VERECEK?
BU TİYATROYA KİM SON VERECEK?