Kahraman esnafa destek yağdı

Kahraman esnafa destek yağdı

Tokat Bakkallar ve Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanlığı ve Pazarcılar Derneği Başkanlığınca 'Kahraman esnaf süpermarkete karşı' sloganıyla başlatılan kampanya kapsamında Tokat esnafı dün saat 11.00 ile 12.00 arasında kepenk kapattı. Kampanyaya Tokat merkez, ilçeleri ve şehir dışından birçok esnaf destek verdi.

22 Temmuz 2018 - 19:10 - Güncelleme: 26 Temmuz 2018 - 22:40

Tokat Bakkallar ve Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanlığı ile Tokat Pazarcılar Derneği Başkanlığınca market, AVM ve zincir marketlerin şehir dışına taşınması, bu anlamda mahalle esnafı kültürünün yok olmaması amacıyla imza kampanyası başlatılmıştı. Kampanya ile AVM ve zincir marketlerin çalışma saatlerine, özellikle açılış ve kapanışlarda ve hafta sonlarına sınırlama getirilmesi, şube açılışlarına sınırlama getirilmesi ve böylece küçük esnafın rahatlaması amaçlanmıştı. Kampanya devam ederken yine kampanya kapsamında dün  11.00-12.00 arasında esnaf kepenk kapattı ve satışları durdurdu. Kepenk kapatma kampanyasına Tokat Merkez, ilçeleri ve şehir dışından birçok esnaf destek verdi.

Bir saat boyunca dükkanlarını kapatan esnaflar dükkanlarına "11.00-12.00 saatleri arasında kapalıyız." yazılı afiş astı. AVM, süpermarket ve zincir marketler dolayısıyla küçük esnafın zor durumda kaldığını belirten esnaflar, "Gariban esnaf burada sürünsün, onlar villa yapsın. Olan gariban esnafa oluyor. Biz battık gidiyoruz, yakında tamamen kapatacağız, bırak kampanyayı. Buna çözüm bulmalarını bekliyoruz, başka çaremiz yok" diyerek tepkilerini dile getirdi.

Pazarcılar Derneği Başkanı Kadir Bozdemir ile kepenk kapatan esnafı ziyaret eden Tokat Bakkallar ve Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Şaban Kaya, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Esnafımızın sesini duyurmak ve sıkıntıları gidermek için başlattığımız kampanya kapsamında bugün 11.00-12.00 saatleri arasında kepenklerimizi kapattık. Tokatlı esnafın bize verdiği destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Tokat'ın en eski çarşısı olan ve AVM'ler, süpermarketler yüzünden kapanmak üzere olan bir çarşıdayız. Tokat'ın gerçek esnaf kültürünün yaşadığı ender mahallelerden biri burası. Cumhuriyet Meydanında 2 Ağustosta yapılacak büyük imza törenimize de tüm esnafımızı davet ediyoruz." diye konuştu.

ESNAF DA KAMPANYAYI DESTEKLEDİ

Kampanyaya esnafın yoğun ilgi gösterdiğini belirten Başkan Kaya, "Tokat Merkez ve ilçelerdeki esnafımız da kepenk kapatma eylemine destek veriyor, fotoğraflar gönderiyorlar. Kampanyamızda şuan esnafımız tek yürek olmuş durumda. Umduğumuz çok çok üzerinde katılım oldu. İnşallah bir sonuca varacağız. Yetkililerin de bizi dikkate alacağına inanıyoruz. Vatandaşımızdan bir tepki almadık ama esnaf kapandığında oluşan boşluk ortaya çıkmaya başladı. Esnafın var olmasının kendileri için olmazsa olmaz olduğunu kabullenmeye başladılar." ifadelerini kullandı.

'Kahraman esnaf süpermarkete karşı' sloganıyla başlatılan kampanyanın ilk aşamasında imza kampanyası yapılmıştı. İkinci aşamada kepenk kapatma eylemi yapılan kampanyanın üçüncü aşamasında 2 Ağustos Perşembe günü saat 14.00-16.00 arası Cumhuriyet Meydanında Toplu İmza Töreni gerçekleştirilecek. Toplu İmza Törenine bürokratlar, milletvekilleri, il başkanları ve STK'ları da davet ettiklerini ve söz aldıklarını söyleyen Başkan Şaban Kaya, toplu bir ses getirmeyi amaçladıklarını ifade etti.

HABER: Mihriban KOÇAKER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Aranan şahıslar huzur uygulamasına takıldı
Aranan şahıslar huzur uygulamasına takıldı
150 kişiye istihdam sağlayacak protokol
150 kişiye istihdam sağlayacak protokol