KAHRAMAN ESNAFA SÜPER DESTEK

KAHRAMAN ESNAFA SÜPER DESTEK

Tokat Bakkallar Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanlığı ve Pazarcılar Derneği’nin ortak yürüttüğü 'Kahraman esnaf süpermarkete karşı' sloganlı kampanya kapsamında imza kampanyası ve kepenk kapatmanın ardından toplu imza töreni gerçekleştirildi

03 Ağustos 2018 - 00:25

Tokat Bakkallar Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanlığı ve Pazarcılar Derneği Başkanlığı kent merkezinde bulunan AVM’lerin ve zincir mağazaların şehir dışına çıkarılması, çalışma saatlerine, özellikle açılış ve kapanışlarda ve hafta sonlarına sınırlama getirilmesi, şube açılışlarına sınırlama getirilmesi ve böylece küçük esnafın rahatlaması amacıyla 'Kahraman esnaf süpermarkete karşı' sloganıyla imza kampanyası başlatmıştı.

Kampanya kapsamında 20 Temmuz Cuma günü saat 11.00-12.00 arasında esnaf kepenk kapattı. 2 Ağustos Perşembe günü ise saat 14.00-16.00 arası Cumhuriyet Meydanında Toplu İmza Töreni gerçekleştirildi. İmza törenine CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, MHP Tokat İl Başkanı Onur Çalışkan’ın yanı sıra bazı esnaf oda başkanları ve diğer illerden gelen oda başkanları da destek verdi.

Toplu imzaya destek veren CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz ve MHP Tokat İl Başkanı Onur Çalışkan da kampanyanın önemine değindi.

CHP’Lİ DURMAZ: KÜÇÜK ESNAF ÜLKENİN DİNAMİĞİ

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, “Türkiye’de kanayan bir yara olan süpermarketler  yasasının yeniden gündeme gelmesiyle ilgili Tokat’ta tüm oda başkanlarımızın, İl Genel Meclisi üyeleri ve diğer siyasi partilerimizin bu kentte sivil toplum örgütlerinde görev almış birçok kişinin, Eski Belediye Başkanlarımızdan Sayın Aydın’ın, Muhtarlarımızın Atatürkçü Düşünce Derneğinin ve tüm Tokatlının bu konuda bu feryada sadece mensubu olduğu kitlelerin değil hepimizin bir sorunu diyerek duyarlılık gösterdiklerini gördüm. Bu anlamda herkese teşekkür ediyorum. Bilesiniz ki yakılan bu çoban ateşi, bu kıymetli imzalar gelecekte bu ülkenin küçük esnafının, mahalledeki bakkal amcanın, cebimizde para olmadığı zaman selamını söyle gönder çocuğu çayını, şekerini, ekmeğini , sebzesini alıp eve geirebileceği o sistemi yeniden kurma adına var olanı hiç değilse yaşatabilme adına bu imza kampanyasını çok doğru ve olumlu buluyorum” dedi. Durmaz,  Dünyada gelişmiş ülkelerde süper marketler, hiper marketlerin şehirlerin dışında olduğunu hatırlatarak haftanın belli günleri de kapalı olduğunu söyledi. Durmaz, “Biz AVM’ler olmasın demiyoruz. Ama bir kural dahilinde kentin dışında haftanın belli günleri de kapalı bulunsun. Küçük esnaf bu ülkenin bir dinamiği” dedi.  

BAKKALLAR ODASI: HEDEF 100 BİN İMZA

Tokat Bakkallar Manifaturacılar ve Tuhafiyeciler Odası Başkanı Şaban Kaya,”Esnafımızdan Tokat halkından, vekilimizden, STK’lardan çok destek aldık. Yanımızda oldular. Kampanyaya başlarken özellikle hem esnafın hem halkın ne kadar gerekli olduğunu anlatmak için 3 aşamada kampanya yürüttük. İmza kampanyası, kepenk kapatma ve toplu imza töreni şeklinde. Halkımıza esnafın gerekliliğini anlattık. Zincir mağazalar geldikten sonra Tokat’ta küçük işletmelerin kalmadığını dile getirdik. Bizim gibi küçük illerde göçü engelleyecek küçük işletmeleri tamamen bitirdiler. Buna dikkat çekmek istedik. Halkımızda destekledi. İmza kampanyasında hedefimizin 100 bin olmasını istiyoruz. Ama ulaşabildiğimiz kadar ulaşıp elimizden geldiğince yüksek tutmak istiyoruz” dedi.

Kaya,şuan 5 bin imzayı geçtiklerini ve halen imza kampanyasının sürdüğünü söyledi.  

Kadim Durmaz                     Onur Çalışkan                     Veli Gökyıldız

MHP’Lİ ÇALIŞKAN: ESNAFIN SIKINTILARININ FAZLASIYLA FARKINDAYIZ

MHP Tokat İl Başkanı Onur Çalışkan ise, “Bende bir esnaf olarak bazı konulara değinmek istiyorum. Bir elin nesi var iki elin sesi var düsturuyla sorununuzu odanızın yasal hakları doğrultusunda sesimizi yine anayasanın bize vermiş olduğu haklardan bir tanesi olan imza kampanyasıyla gerekli yerlere duyurmanızı ve bu hususta birlik beraberlik içerisine girmenizi ve diğer illerden bu kampanyaya destek için kıymetli oda başkanlarımızın bulunmasını muhteşem bir gelişme olarak görüyorum. Yaşanılan sıkıntıların her türlüsünün fazlasıyla farkındayız. Özellikle Tokat’ta esnafımız diğer illere nazaran biraz daha hissedilir bir şekilde her geçen gün dünü  arayan bir sıkıntının içerisinde. Bu noktada çözüm bir olmaktan beraber olmaktan sesimizi mecliste , gerek odalarımızda gerekli çalışmaların ortaya konulmasını istemekle mümkündür” diye konuştu.

HABER-FOTO: Mihriban KOÇAKER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Terörist Tarrant'ın Kont Dracula sevgisi
Terörist Tarrant'ın Kont Dracula sevgisi
"Bu sevgi seli Erbaa'yı alır"