Kaldırım işgaline çözüm ortak adım

Kaldırım işgaline çözüm ortak adım

Tokat’ta sık sık şikayet konusu olan kaldırım işgaline karşı Tokat Belediyesi Esnaf Odaları Birliği ile ortak adım kararı aldı. Yapılan ortak açıklamanın ardından esnafa broşür dağıtılarak esnaftan bu konuda özveri beklentisi vurgusu yapıldı

25 Şubat 2020 - 14:56 - Güncelleme: 29 Şubat 2020 - 11:03

Kaldırım işgali Tokat’ın en çok şikayet gelen konuları arasında yer alıyor. Tokat Belediyesi ve Esnaf Ve Sanatkarlar Odası Birliği Kaldırım İşgaline karşı ortak çalışma başlattı. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu ve TESOB Başkanı Fehmi Çankaya konuyla ilgili dün bir açıklama yaparak şehrin belirli bazı noktalarında esnafı ziyaret ederek kaldırım işgaline karşı hazırlanan broşürleri dağıttı. Zabıta Ekipleri de ortak çalışmaya dahil olarak esnafa broşür dağıttı. Öncesinde çalışmayla ilgili ortak basın açıklaması yapıldı.

İlk açıklamayı yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, şehrin önemli sorunlarından bir tanesinin de kaldırımların işgali sorunu olduğuna dikkat çekerek “Tokat’ta da zaman zaman bu tip konularda vatandaşlarımızdan gelen talep doğrultusunda buna göre bir işlem yapmak, hem de bunu yaparken de esnaf kardeşlerimize bunu güzellikle anlatmak için bu tip çalışmalar yapıyoruz. Esnaf bizim başımızın tacı, esnaflarımızın Tokat’taki en önemli paydaşlarımızın başında geliyor. Onlar geçmişin Ahisi şuanın da toplumumuza yön veren ve sözüne inanılan fikrine danışılan önemli insanların başında gelmekte. Şehri biz büyüteceksek geliştireceksek bunu ancak esnafla yapabiliriz, buna canı yürekten inanan bir insanım. Onun içinde esnafın kalbimizde, gönlümüzde, hatta şehrin gelişmesinde önemli bir yeri olduğunu bir kez daha söylemek isterim” dedi.

ESNAFA BROŞÜR DAĞITILDI

Kaldırım İşgali konusunda hazırladıkları broşürleri esnafa dağıtacaklarını ve bu konuda esnaftan özveri beklediklerini ifade eden Başkan Eroğlu, inşallah esnafla birlik içerisinde sorunu çözeceklerini söyledi. Kaldırım işgaline yönelik nasıl bir yaptırım uygulanacağı sorusuna ise Başkan Eroğlu, “Önce uyaralım, önce görüşelim ardından da daha farklı şekilde bu konularla ilgili girişimlerde bulunacağımızı söyleriz ama biz bunları istemiyoruz yapmayacağız, yapmakta istemiyoruz. Ben Tokatlı esnafa da güveniyorum, inanıyorum. Tokat’ımızın esnafımız en iyi şekilde gereğini yapacaktır” diye yanıt verdi.

ESNAF ODASINDAN DESTEK SÖZÜ

TESOB Başkanı Fehmi Çankaya ise, “Tokat hepimizin, birlikte yaşadığımız bir şehir. Burada yaşıyorsak kirletmeyeceğiz, temizleyeceğiz. Hep beraber düzenli ve tertemiz yaşayacağız. Esnaf ve Sanatkarlar temsilcisi Olarak belediyemize yardımcı olacağımızın sözünü veriyorum. Esnafımız kural ve kanun dışı bir şey yapmaz. Kurallara uyacaklarını düşünerek bu sözü de veriyorum. Esnaf ve Sanatkarımız her zaman Belediyemizin yanındadır ve yardımcı olacaktır. Bu konuda da Başkanımız ile beraber esnafları ziyaret edip bu konuda söz alacağız.”

KALDIRIM İŞGALİ HAK İHLALİ

Bildiride şu ifadelere yer verildi: “Değerli Esnaf Kardeşlerimiz, Öncelikle işlerinizde bol, bereketli ve helalinden kazançlar diliyoruz. Esnaf Kardeşlerimizin yaklaşık 155 bin kişinin yaşadığı, 6 bin yıllık tarihe sahip, Onbeşliler Diyarı Tokat'ımız için nasıl bir değer olduklarının bilincindeyiz. Şehrimizde ekmeğimizi birlikte kazanırken, birlikte bölüşebildiğimiz oranda mutlu olunduğunun farkındayız. Bizler yüzyıllardır bu topraklara kök salmış bir neslin evlatlarıyız. Tarihten gelen sorumluluklarımız var. Esnaf kapısının Hak Kapısı olduğunun bilinci ile işlerine sarılan esnaflarımızın varlığı ile övünç duyuyoruz. Anadolu'daki Ahi kültürü, ticaretimizde hak ve hukukun üstün tutulması üzerine kuruludur.  Örnek ticari hayatları ile komşularına ve halkımıza hizmet eden tüm esnaf kardeşlerimizle gurur duyuyoruz. Çok fazla olmasa da hem komşu, hem de kamu alanlarına müdahaleli ticaret yapan kardeşlerimize bu işin Hak ihlali olduğunu hatırlatıyor, bu davranışlarına son vermelerini bekliyoruz. Son zamanlar da halkımızdan gelen yoğun şikayetler üzerine, sorunu çözmekle mükellef kurumlar olarak sizlerden anlayış ve çözüm ortaklığı bekliyoruz.  Sizleri temsil eden kamu görevlileri ve esnaf temsilcilerinin tüm şehrimizin hukukunu korumak için çalıştıklarının bilinmesini istiyoruz. Birbirimizi anladığımız ölçüde şehrimizde mutlu ve huzurlu bir ticari hayatımızın olacağının bilinci ile bol, bereketli ve helal kazançlar diliyoruz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HAVALİMANI NE ZAMAN AÇILACAK
HAVALİMANI NE ZAMAN AÇILACAK
HUBYAR TEKKESİ TARTIŞMASINA VALİDEN SON NOKTA
HUBYAR TEKKESİ TARTIŞMASINA VALİDEN SON NOKTA