Kaledibi Osmanlı mahallesine dönüşecek

Kaledibi Osmanlı mahallesine dönüşecek

Tokat'ta riskli alan ilan edildikten sonra kentsel dönüşümün start vereceği 4 mahalleyi ilgilendiren Kaledibi'nde son durumu anlatan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Kaledibi'nin yaklaşık 4 milyon liraya mal olacak 2'şer, 3'er katlı evlerden oluşan yerel mimariye uygun bir Osmanlı mahallesine dönüşeceğini söyledi

17 Şubat 2020 - 09:13 - Güncelleme: 17 Şubat 2020 - 09:16


Tokat Yeşil Küçük Sanayi Sitesi bilgilendirme toplantısının gündem dışı soru-cevap kısmında Tokat'ta devam eden çalışmalar değerlendirildi. Basın mensupları son zamanlarda sık yaşanan deprem felaketleriyle tekrar gündeme gelen Kentsel Dönüşüm konusuna değinerek Tokat'ta kentsel dönüşüm çalışmalarını Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu'na sordu. Kaledipi Mahallesinde ilk olarak başlatılması planlanan dönüşümü anlatan Eyüp Eroğlu, yaklaşık 4 milyon liraya mal olacak 2'şer, 3'er katlı evlerden oluşan yerel mimariye uygun bir Osmanlı mahallesine dönüşeceğini söyledi. Tokat Kalesi'nde duran restorasyon çalışmalarının akıbetiyle ilgili konuya ise AK Parti Tokat Milletvekili Mustafa Arslan yanıt verdi. Milletvekili Tokat Kalesi projesinde revizyona gidildiğini tekrar devam edileceğinin söyledi. 

KALEDİBİ'NDE İCRAAT SÜRECİ
Kentsel Dönüşüm konusunda Tokat Kaledibi mahallesinde yürütülen çalışmalarda süreci ve gelinen noktayı anlatan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, 2013 yılında dönemin bakanı tarafından ülke genelinde riskli alanların dönüşümü ile ilgili süreç başlatıldığını belirterek Tokat'ın bundan nasibini aldığını söyledi. Kaledibi'nde 4 mahalleyi ilgilendiren alanda risk tespiti yapılarak bölgenin Bakanlar Kurulu kararı ile riskli alan ilan edildiğini hatırlatan Eroğlu, 2017 yılında dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, devamında sonraki Bakan Mehmet Kurum'un 2018 yılı Aralık ayındaki Tokat ziyaretinde yol haritasının belirlendiğini anlattı. Eroğlu, “Bu alan riskli mi, bertaraf edebiliyor muyuz? Tamamını mı yoksa belli bir kısım riski mi bertaraf edebiliriz, Edemiyorsak ona göre bir çalışma yapalım dedik. Eğer bertaraf edilemezse o bölgeye hiçbir şey yapamıyorsunuz. Bütün alanı kamulaştırıyorsunuz. İkincisi riski bertaraf edebiliyorsak o zaman bunu hangi şartlarda nasıl bertaraf edeceğimizi belirliyoruz. Ardından o alanda bir kentsel dönüşüm yapıyorsunuz. Biz önce burayı nasıl bertaraf edebiliriz dedik. AFAD üzerinden bilirkişi raporu çıkardık. Rapordan çıkan sonuç 11 milyon civarı o zaman ki parayla. Çalışma ise; önüne çekilecek setler belli traşlamalarla ilgili bir para bu. Geçtiğimiz yıl bu aylarda çıkmıştı rapor ve vekillerimize bu raporu verdik onlarda İçişleri Bakanlığımıza giderek bizzat kendilerine söyleyerek bu paranın çıkartılmasıyla  ilgili girişimde bulundu. Bakanlığımız da bunu Cumhurbaşkanımıza yazdı. İnşallah kısa sürede bu para çıkacak. O bölgede bir dönüşüm yapılacak. Oranın mimarisine uygun çok katlı olmayan adeta bir Osmanlı mahallesi tarzında 2-3 katı geçmeyecek 900 Adımda 900 yıllık tarihi de bütünleyerek bir dönüşüm yapılacak. Bundan evvel Bakanlığımızın arazi desteği oldu. Rezerv alanı diyoruz biz buna. Bakanlık ve belediye beraber yapalım dendi. Bizde kabul ettik Bakanlık ile protokol imzalandı. Ve bakanlığın bize tahsis edeceği 2 arsaya mevcutların hepsini toparlayıp hızlı bir şekilde girme düşüncemiz var. Son süreçte yaptığımız; bu bölgede alt yapı, üst yapı, sürecin nasıl ilerleyeceği arazideki mülkiyetlerin durumu, kaç metrekare kime ne ait tüm mülkiyetlerle ilgili rapor hazırlayıp bakanlığa proje desteği yazdık. Bu proje yaklaşık 4 milyonluk bir proje. Şimdi onun da takibini sayın vekillerimizle yapıyoruz. Böylece Kaledibi dediğimiz şehrimizin o önemli bölgesindeki çalışmamızı devam ettiriyoruz. Bundan sonra iş icraat sürecinde.”

TOKAT KALESİ RESTORASYONUNA REVİZYON
Tokat Kalesi restorasyonu ile ilgili soruyu ise Milletvekili Mustafa Arslan yanıtladı. Arslan, “Türkiye 2018 yılında ağır bir türbülanstan geçti. Ülkeye ağır bir ekonomik saldırı oldu. Ve bunla ilgili hükümetimiz gerekli tedbirleri aldığı için 2019-2020 döneminde ciddi bir tasarrufa gidildi. Maliye Bakanımız açıklamıştı; disiplin, dengeleme ve değişim. Şimdi disiplin sürecini aştık dengeleme bu yıl değişim bir dahaki yıl olacak. Bu dönemde yatırımlarla ilgili bütçelerde tasarruf var. Biz bu tasarrufa rağmen Tokat için bir şeyler yapma çabasındaydık onun neticelerini de aldık. Turizmle ilgili olarak Turizm Bakan Yardımcımızı davet ettik ve tarihi yerleri gezdirdik. Bir çalışma yaptık ve akabinde Ankara'da Tokat'ın tarihi eserlerin onarılması ve restore edilecek yerler, Tokat'a gelecek turist sayısının arttırılmasıyla ilgili çalışma yaptık. 23 ayrı kalemde Tokat turizmiyle ilgili çalışma yapılıyor. Tokat Kalesi restorasyon projesinde bir revizyon yapılıyor. Restorasyona devam edilecek. Zile Kalesi restorasyonu, Niksar Kalesi restorasyonu yapılıyor” diye konuştu. 
Arslan antik kent kazılarının ise sürekli hale getirileceğini söyledi.

2020/02/2020-02-17-09-16-03.jpg
2020/02/2020-02-17-09-16-08.jpg
2020/02/2020-02-17-09-16-15.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat’ta vaka sayısı 80
Tokat’ta vaka sayısı 80
Asılsız paylaşımlara MEB hukuki süreç başlattı
Asılsız paylaşımlara MEB hukuki süreç başlattı