KALINBAĞIRSAK KANSERİNE DİKKAT

KALINBAĞIRSAK KANSERİNE DİKKAT

Turhal İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Aybulut, ayı Kalın Bağırsak Kanseri farkındalık ayı olması nedeniyle korunma yolları, belirtileri, tanı ve tedavi yolları hakkında bilgiler verdi

07 Mart 2019 - 10:47


Çağımızda çevre faktörlerinin giderek bozulması, hava kirliliği, işlenmiş kimyasal katkı maddeleri içeren besinlerin kullanımının yaygınlaşması, hayatımızın her anının sağlığa zararlı çeşitli kimyasallarla temas halinde oluşu, sigara,alkol gibi kansere yol açtığı bilinen maddelerin kullanımının giderek artması gibi birçok faktör nedeniyle kanser vakaları günden güne artıyor. Erkek ve kadınlarda n çok görülen türleri arasında bağırsak kanseri 3. Sırada yer alıyor. Mart ayı Kalın Bağırsak Kanseri farkındalık ayı olması nedeniyle Turhal İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Aybulut, açıklama yaptı.
Kolorektal kanserin risk faktörlerinden bahseden Dr. Mehmet Aybulut, aşırı kilolu veya obez olmak, fiziksel olarak aktif olmamak, fazla miktarda işlenmiş gıda veya kırmızı et tüketimi alkol kullanımı, sigara, ileri yaş, ailede benzer kanser öyküsü bulunması bazı gen değişikliklerine dikkat çekerek bunların kanser riskini arttırdığını söyledi.
Korunma yolları, belirtileri, tanı ve tedavi yolları hakkında Dr. Aybulut şu bilgileri verdi:

KORUNMA:
Kalın bağırsak kanserlerinden korunmada tarama yöntemlerinin yanı sıra riski azaltıcı bazı tedbirler  mevcuttur; fiziksel egzersiz, aşırı kilolardan kurtulmak, sigara ve alkol kullanmamak, yüksek lifli, posalı, düşük yağ içerikli gıdaları tüketmek bunlardan birkaçıdır.

BELİRTİLER
Kolorektal kanserlerde en sık görülen belirtiler şunlardır; Bağırsak alışkanlıklarında ishal-kabızlık gibi değişikliklerin meydana gelmesi ve bu değişikliklerin birkaç günden uzun sürmesi. Bağırsakta tam boşalmama hissi. Dışkıda kan (parlak ya da koyu kırmızı), veya dışkı renginde koyulaşma. Karında şişkinlik, kramp tarzında ağrı veya gaz şikayeti. Bilinen bir neden olmaksızın kilo kaybı. Sürekli yorgunluk.

TANI
Birçok kanser türü gibi kolon kanserleri de iyice büyüyene kadar belirti vermezler. Bu nedenle amaç, daha kanserde belirti yokken tümörü ortaya koymak olmalıdır.
Belirtiler gelişmeden önce bir kişinin kanser için taranması poliplerin ve kanserin erken tanınmasında yardımcı olur. Poliplerin erkenden tanınıp çıkartılması, kolorektal kanseri önleyebilir. Erken tanı konulduğunda, kolorektal kanserin tedavisi daha etkin olabilir.  Bu nedenle, 50 yaş üstündeki kişiler izlenmeli ve kolorektal kanser için artmış riski olan kişiler daha erken tarama programına alınmalıdır. Taramada ülkemizde “gaitada( Dışkı) gizli kan testi” uygulanmakta ve bu testi 50-69 yaş arasındaki herkesin 2 yılda bir yaptırması önerilmektedir. Bu tarama aile hekimliklerinde ücretsiz olarak yapılmaktadır.

TEDAVİ
Son yıllarda gelişen teknolojik imkanlar, tarama imkanları,toplumda oluşan bilinç bir çok kanser türünde daha erken teşhis imkanı sağlamaktadır,ne kadar erken teşhis koyulursa tedavinin başarısı o kadar yüksek olmaktadır.
Kalın bağırsak kanserlerinin tedavisinde cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi başlıca  tedavi yöntemleridir. Tedavi, tümörün yerleşim yeri ve evresine göre değişmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x