Kamuoyunda adı var, sahada karşılığı yok

Kamuoyunda adı var, sahada karşılığı yok

Sağlık Bakanlığınca açıklanan, Döner Sermayelerin Tavandan ödenmesi uygulaması ile ilgili açıklama yapan Tokat Sağlık Sen Şube Başkanı Suat Mantar; “Tavandan ek ödemenin kamuoyunda adı var, sahada karşılığı yok” dedi

27 Nisan 2020 - 10:40


Tokat Sağlık Sen Şube Başkanı Suat Mantar Sağlık Bakanlığınca açıklanan, Döner Sermayelerin Tavandan ödenmesi uygulaması ile ilgili basın açıklaması yaptı. Mantar; Temelde adaletsiz olan ek ödeme yönetmeliği düzeltilmeden COVİT-19 pandemi mücadelesi yapan sağlık çalışanlarına Tavandan ek ödeme yapılması müjdesi içi boş, uygulama yapılırken de sağlık çalışanları arasında motivasyon düşüklüğüne neden olmuştur” dedi.
“Sağlık işi ekip işidir, virüs mezuniyet yada kadro unvan ayrımı yapmaz” diyen Suat Mantar; açıklamasını şöyle sürdürdü: 
“Üç aylık pandemi süreci için yapılacak uygulamada tüm sağlık çalışanları aynı risk altındadır. Ancak yapılan uygulamayla Aile Hekimleri, sağlık kuruluşlarında çalışan yardımcı Hizmetler, memur, hastabakıcı, sekreter, temizlik personeli ve güvenlik çalışanlarına hiçbir iyileştirme yapılmayarak mağdur edilmiştir.  Aynı birimde çalışanlar arasındaki fark, çalışma barışını bozmaya devam etmektedir. Aynı işi yapıp, aynı riske maruz kalan çalışanlar arasında ayrım yapılması kabul edilemez.
Sağlık çalışanlarına müjde olarak verilen ödeme Toplumda sanki ek maaş veriliyor olarak algılanmış ancak çoğu çalışanların eline bir kuruş dahi geçmemiştir. Bu uygulama risk altında büyük özveri ile çalışan sağlık çalışanlarının moral motivasyonunu düşürmekten başka da bir işe yaramamıştır. Aynı servis veya aynı kurumda çalışanlar arasında yapılan öz evlat-üvey evlat uygulaması kabul edilemez.

“SAĞLIKÇILAR MESLEK ONURU İÇİN ÇALIŞIYOR”
Sağlık çalışanları bugün kendilerine düşen görevi icra ederken ilave ücret beklentisinde değildir. Mesleki onur ve görev bilinci içerisinde azami gayretle sahada mücadelesini yapmaktadır. Sağlık çalışanları için milletin duasını almak ve inşallah bu zorlu süreçten alnının akıyla çıkmak en büyük ödül olacaktır. Sağlık çalışanları bu zorlu dönem için ödüllendirilecekse Bayram öncesi hiçbir ayrım yapılmadan herkese maaş ikramiyesi verilmelidir”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x