“Kapınızda nöbet bile tutarım”

“Kapınızda nöbet bile tutarım”

Ali Paşa mahallesi Huzur toplantısında konuşan Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, mahalle sakinlerinin şikayetlerini dinledi. Topaloğlu Emniyet’in sorumlu olduğu konulara yönelik şikayetlerin iletilmesini rica ederken “Benim profesyonelliğim polislikle ilgili. Bana polislikle ilgili her şeyi söyleyin. Yeri gelir kapınızda ben nöbet tutarım. O konuda hiç sıkıntım olmaz”

20 Temmuz 2019 - 10:37

Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu’nun şehrin 42 mahallesinde gerçekleştirmek üzere başlattığı Huzur toplantıları Ali Paşa Mahallesinde devam etti.  Dudayev Parkı Tokat Belediyesi Sosyal tesislerinde önceki akşam gerçekleşen toplantıya Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, şube müdürleri ve yetkili ekibiyle katılırken mahalle muhtarı ve mahalle sakinleri toplantıda hazır bulundu.

Tokat’ın sakin bir şehir olduğunu ancak huzur toplantıları ile var olan huzur ortamının devamını sağlamayı, olası suçları olmadan önlemeyi amaçladıklarını belirten Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, şehrin merkezi olmasına rağmen Alipaşa Mahallesinin de olay sayısının neredeyse yok denecek kadar az olduğunu söyledi. Bankalar, kamu kuruluşları ve işyerlerinin yoğun olduğu Ali Paşa Mahallesinde bekçilerinde görev yaptığını hatırlatan Topaloğlu mahalle sakinlerinin talep ve şikayetlerini değerlendirdi. Toplantıda mahalle sakinlerine düğünlerde silah atılmaması uyarısı yapılırken dolandırıcılık olaylarına karşı dikkatli olunması istendi. Hırsızlık olaylarına karşı alınması gereken tedbirler, uyuşturucu olaylarına karşı Emniyet’in mobil uygulaması  ‘Uyuma’ hakkında da mahalleli bilgilendirildi.

METRUK BİNA SAYISININ 19 OLDUĞU ÖĞRENİLDİ

Ali Paşa Mahallesi sakinleri mahallede sit alanı içinde olanlarda dahil 19 tane metruk bina bulunduğunu bunların denetlenmesini istedi. Emniyet Müdürü Topaloğlu kendilerinin bilgisinde 9 metruk bina olduğunu belirterek eksikliğin giderilmesi için metruk binalar korunaklı mı değil mi hepsinin tespit edilerek kendisine rapor edilmesini istedi. Metruk binalar konusunu önemsediklerini belirten Topaloğlu, “Buralarda her türlü kanunsuz işler olabiliyor. Yaklaşık 2 sene önce metruk bir binaya 9-10 yaşlarında iki çocuk girdi. Salise farkıyla kurtuldular. Binadan çıktılar bina yıkıldı. Çok önemli; can güvenliği için. Ayrıca gözden uzak olduğu için uyuşturucu kullanılabilir. Farklı amaçlarda kullanılabilir. İçişleri Bakanlığımız başta olma üzere Valiliğimiz ve Emniyet Müdürlüğü olarak biz de bu konunun üstünde çok duruyoruz” dedi.

TRAFİK SORUNU GÜNDEME GELDİ

Ali Paşa Cami karşısında trafiğin tek yönlü ve park yasağı olduğu ancak park yasağına rağmen yasağa uyulmadığı konusunda şikayette değerlendirildi ve sık kontrol edilmesi talimatı verildi. Alt yapıdan kaynaklı trafik sıkışıklığı nedeniyle yaşanan olaylar da toplantının gündeminde yer aldı. Gaziosmanpaşa Bulvarının çok eski ve en işlek cadde üzerinde olması nedeniyle trafik sıkışıklığı yaşanan mahallede sorunlar masaya yatırıldı. Emniyet Müdürü Topaloğlu Tokat il merkezinde şuan 78 bin kayıtlı araç olduğunu ve trafikte saygının önemli olduğunu söyledi. Topaloğlu, bankalar, iş yerleri, kamu kurumlarının yoğun olduğu mahallede çift sıra park yapılmaması konusunda vatandaşları uyardı ve trafik kurallarına uyulması için sürekli farkındalık oluşturmaya çalıştıklarını söyledi.

MAHALLENİN ASAYİŞ KARNESİ

Alipaşa mahallesinin suç oranını il merkezinin suç oranının yüzde 4 buçuğu olduğu bilgisine de yer verildi. 2019 yılında Silahlı 2 olay yaşanan mahallede faili meçhul olay bulunmazken, 3 hırsızlık olayı yaşandı. Bu olaylardan birinin suçlusu yakalandı. Mahalle bekçilerinin güvenlik açısından mahallede oldukça olumlu etki sağladığı belirtildi. Tokat’ta suç oranına bakıldığında yabancı uyruklu insanların suç oranının yüzde 1’in altında olduğunu söyleyen Topaloğlu, yabancı uyruklu insanlar üzerinde değişik gün ve saatlerde sık sık uygulama yaptıklarına dikkat çekti. “Biz yabancılar üzerinde devamlı uygulama yapıyoruz. Değişik saatlerde. Aranan şahıs var mı kaçak var mı diye. O konuda rahat olun” dedi.

BU ŞEHİRDE HUZUR BOZULURSA BENİM AYIBIM

Etrafı rahatsız eden alkollü şahıslara idari yaptırım uyguladıklarını söyleyen Emniyet Müdürü,  bu tür rahatsızlık verici durumlarda vatandaşın şikayetçi olmasını istedi. Topaloğlu, “Vatandaş olarak korkmayın arkanızda biz varız. Bize güvenin. Bu konularda affımız yok. Bizim için vatandaşın huzuru, mutluluğu, güveni çok önemli. Buna müsaade etmeyiz. Kendi sorununuzu kendiniz çözmeyin bize gelin. Aksi halde farklı olaylar olabiliyor. 40 yıllık meslek hayatımda bu kadar huzurlu şehir görmedim. Çok şanslıyım. Ben emniyet müdürü olarak diyorum ki; Eğer bu şehirde huzur, güven bozulursa o benim ayıbım. Onun için daha fazla çalışıyoruz ki aman huzur bozulmasın diye.  Emniyet teşkilatının trafikteki sorumluluk payı yüzde 13. Trafik tıkanmasın diye benim memurum yeri geliyor araba yitiyor yeri geliyor zincir takıyor. Birinci görevimiz vatandaşı dinlemek. Benim profesyonelliğim polislikle ilgili. Bana polislikle ilgili her şeyi söyleyin. Yeri gelir kapınızda ben nöbet tutarım. O konuda hiç sıkıntım olmaz” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x