Kara avcıları dikkat!

Kara avcıları dikkat!

Tarım ve Orman Bakanlığı XI. Bölge Müdürlüğü Tokat Şube Müdürlüğünce yapılan açıklamada, Merkez Av Komisyonu Kararı uyarınca av sezonunun sona erdiğini belirtilerek av sezonu dışında avlanmanın kesinlikle yasak olduğunu bildirildi.

31 Mart 2020 - 12:49

Kara Avcılığı Kanununun 3'üncü maddesi çerçevesinde toplanan Merkez Av Komisyonunun, 2019-2020 Av Dönemine ait avcılığın düzenlenmesine ilişkin karar aldığını ve alınan bu kararın Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiği belirtilen açıklama şöyle oldu:

“2019-2020 Av Dönemi, Merkez Av Komisyonu Kararı uyarınca 01.03.2020 tarihi itibariyle ülke genelinde kapanmıştır. MAK Kararı gereği; 1 Mart itibariyle yeni av sezonu açılıncaya kadar her türlü kara avcılığı yapmak yasaktır. Yasağın ihlali durumunda, ilgililere Kanunun öngördüğü miktarlarda idari Yaptırımlar (Para Cezası, Belge iptali vb.) uygulanacaktır.

 

2020-2021 av sezonu Merkez Av Komisyonu tarafından Mayıs ayı içerisinde tarihler belirlenerek alınacak kararla ve Ağustos ayı içerisinde başlayacaktır. Bu kararda 2020-2021 Av Döneminde uygulanacak avlanma usul ve esastan ile av hayvanı türlerine göre ayın açılacağı tarihler yeniden belirlenecektir.

4915 sayılı Kara Avcılığı Kanunu uyarınca av hayvanlarının eş tutma, üreme, yavru büyütme, erginleşme gibi yaşam evrelerini dikkate alan MAK, ayın kapanış tarihini belirlemiştir.

 

Her canlı üreme ve yaşama hakkına sahiptir. Ayın kapanış tarihi itibariyle, av ve yaban hayvanları= üreme dönemi başlamaktadır. Av ve yaban hayvanları eş tutma, üreme, yavru büyütme ve erginleştirme döneminde rahatsız edilmemeli, yavru ve yumurtaları toplanmamalıdır. Özellikle bölgemiz genelinde yaygın yaşam alanı bulunan karaca yavrularının görülmesi halinde temas edilmemeli ve ürkütülmemeli ve ortamdan uzaklaşılmalıdır.

Bakanlıkça ve Merkez Av Komisyonunca getirilen kurallara uyulması; av ve yaban hayatı kaynaklarının koruma kullanma dengesi içerisinde sürdürülebilirliğinin sağlanması ve gelecek kuşaklara aktarılması açısından büyük önem arz etmektedir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Normalleşmeye başladık
Normalleşmeye başladık
HUBYAR TEKKESİ TARTIŞMASI
HUBYAR TEKKESİ TARTIŞMASI