google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
KARABAĞ ZAFERİ TOKAT’TA SEVİNÇLE KARŞILANDI

KARABAĞ ZAFERİ TOKAT'TA SEVİNÇLE KARŞILANDI

Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarını kurtarmaya yönelik olarak başlattığı harekata daha fazla dayanamayan Ermenistan’ın yenilgiyi kabul etmesi üzerine Karabağ azat oldu. Karabağ Zaferi, Tokatlı vatandaşlar tarafından da sevinçle karşılandı.

11 Kasım 2020 - 19:08 - Güncelleme: 14 Kasım 2020 - 07:54

Zafer haberi, Ermenistan Başbakanı NikolPaşinyan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Rusya Federasyonu Başkanı Vladimir Putin ile Dağlık Karabağ’daki savaşı bitirecek anlaşmayı imzaladığını söylemesiyle duyuldu. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, gece yarısı ulusa seslenişinde Dağlık Karabağ’ın statüsünün tartışmasız ve Azerbaycan toprağı olduğunun altını çizdi ve bu anlaşmayla da tasdik edildiğini açıkladı.

 

Ermenistan, Dağlık Karabağ’da teslim oldu

Ermenistan Kelbecer, Ağdam ve Laçın’dan daha sonra Dağlık Karabağ’ın tamamından çekilecek. Bu açıklamaları Ermenistan Başbakanı bu gece yarısı sosyal medya hesabından yaptı. Yenilgiyi kabul eden Ermenistan Başbakanı, bildiri imzaladıklarını duyururken, bunun acı verici olduğunu da belirtmeyi ihmal etmedi. İlerleyen dakikalarda önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha sonra da Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev açıklamalarda bulundu.

 

-Aliyev: “Paşinyan sıçan gibi kaçıyordu, teslim oldu!”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan ve Rusya ile 10 Kasım 2020 saat 01.00’de varılan anlaşmanın ayrıntılarını açıkladı. Aliyev, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telekonferans yöntemiyle imzalanan anlaşmayı, Ermenistan Başbakanı NikolPaşinyan’ın da imzalayacağını, ancak henüz imzalamadığını belirtti. Gece yarısı ulusa seslenen Aliyev, Paşinyan’ın “sıçan gibi kaçtığını” ve Ermeni silahlı güçlerini kovduklarını söyledi. Aliyev sözlerinin devamında, “Ben bütün komutanlarıma durmaları için emir verdim. Eğer Ermenistan durmazsa, ateşkesi bozarsa bizde devam edeceğiz.” diyerek, Ermenistan’ı anlaşmaya uymaya davet etti.

 

-Paşinyan: “İnanılmaz acı verici!”

Paşinyanise açıklamasında, “Rusya ve Azerbaycan devlet başkanları ile Karabağ savaşının sonlandırılmasına ilişkin bir açıklama imzaladım. Zaten yayınlanan açıklamanın metni benim ve halkımız için inanılmaz acı verici. Bu kararı, askeri durumun derin analizi ve durumun en iyi sahip olduğu kişilerin takdiri sonucunda aldım. Ayrıca yaratılan durumdaki en iyi çözümün bu olduğuna dair inancına dayanarak, önümüzdeki günlerde bu konuda özelden yazacağım.” ifadelerine yer verdi. Bu açıklama sonrasında birçok Ermenistan vatandaşı sokaklara dökülerek karara tepki gösterdi. Siyasi ve önemli karar alıcılara linç girişiminde bulunulduğu, devlet binalarının da yağmalandığı da dünya gündeminde yer aldı.

 

TOKAT HALKI ZAFERİ SEVİÇLE KARŞILADI

Tüm bu gelişmeler Türk Dünyasında olduğu gibi Tokat’ta da büyük ilgiyle takip edildi. Azerbaycan’ın haklı Karabağ davasına başlatılan askeri harekatın ilk gününden beri destek veren Tokatlılar, zaferin ilanı sonrasında da sevinç yaşadı.

 

Mustafa Çiğdem: Geç kaldık. Gerçekten çok geç kaldık. Oradaki insanlarımız bu zulmü hak etmiyordu. Çoktan bunların kafalarının kırılması gerekiyordu ama nasip bugüneymiş. Buna şükür diyoruz.

 

Ahmet Çınar: Topraklarına kavuştular Azerbaycanlılar. 30 yıldır özlemini çektikleri topraklarına kavuştular. Ne mutlu onlara. Biz de çok teşekkür ediyoruz onlara kazandıkları için.

 

Murtaza Yavuz: Türk Milleti için, dünyadaki Türklük için önemli adımlardan birisi. Eğer Ermenistan sınırından Nahçivan’a yol açılır, Nahçivan ile Azerbaycan da birbirine bağlanırsa, şunu görüyoruz ki Türk Dünyasına Türkiye’nin de yolu açılır. İnşallah Türk Milleti’nin bekası için iyi olur, hoş olur. Mutluyuz, sevinçliyiz, seviniyoruz.

 

İbrahim Yağar: Güzel bir şey oldu bu. Karabağ’ın azatlığı gerekliydi, gerekiyordu. Orası sonuçta Türk Toprağıydı. Böyle de olması gerekiyordu yani. Ermenistan’ın kendi açısından da teslim olması iyi oldu bence.

 

Hamdi Doğanay: Gurur duyuyoruz, onur duyuyoruz. Kendi memleketim kurtulmuş gibi sevindim şahsen. Çok güzel oldu. Ermenistan 4 kere ateşkes antlaşması yaptı, 4 kere de bozdu. Yine de güvenmiyorum ama bakalım gelecek ne gösterecek.

 

Aydın Güneşer: Azerbaycan için, Türkiye için, Türk Dünyası için çok güzel bir şey. Zaten Türk toprağıydı orası netice olarak. İşgal altındaydı, işgalden kurtuldu. Bu çok güzel bir olay devamını da diliyorum açıkçası.

 

Fatih Gültekin: İki devlet, tek millet! Rabbim bu zaferi devamını getirsin inşallah. Yani bizim sevincimiz de hüznümüzde onlarla beraber. Rabbim Türk Milletinin, Müslümanların yardımcısı olsun. Hele hele bu dönemde dünyanın her yerinde Müslümanlara karşı bir saldırı var. Rabbim onlara fırsat vermesin, devletimize zeval vermesin, hainlere fırsat vermesin. Temennimiz bu yönde.

Kaynak: Dursun Ekrem ER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DR. İMBAT MUĞLU - COVID_19 ’A KARŞI KEKİK
DR. İMBAT MUĞLU - COVID_19 ’A KARŞI KEKİK
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0