‘Kardan Adam’lı döner sermaye eylemi

‘Kardan Adam’lı döner sermaye eylemi

Tokat'ta Sağlık-Sen üyeleri döner sermaye oranlarının azaldığını ileri sürerek 'kardan adamlı' eylem yaptı. Açıklama yapan Sendika Başkanı Suat Mantar, “Döner sermaye sistemini şurada duran kardan adam gibi hava soğuyunca donan, ısınınca eriyen değil gerçek bir insan gibi, dimdik duran sorun ve sıkıntılar karşısında zaman geçtikçe kendini yenileyen bir sistemin gelmesini istiyoruz” dedi

12 Ocak 2019 - 11:45

Tokat Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen Sağlık Sen üyeleri hastane bahçesinde yaptıkları iki kardan adamla birlikte döner sermaye sistemini protesto etti.  Grup, ellerinde “Döner Rezalet Nerede Adalet’, ‘Döner Durur Beklerim Hani Benim Emeklerim’ yazılı pankartlar taşıdı. Sendika üyeleri adına basın açıklaması yapan Sağlık Sen Tokat Şubesi Başkanı Suat Mantar, döner sermaye sisteminde yaşanan yanlışlığı duyurmak istediklerini belirterek, sağlıkta dönüşümle birlikte sağlık sisteminin önemli bir unsuru haline gelen performansa dayalı ek ödeme sisteminin artık fayda ve motivasyon sağlamak yerine çalışanlar üzerinde motivasyonsuzluk kaynağı haline geldiğini söyledi.

DÖNER SERMAYENİN MİADI DOLDU

Tokat’ta sağlık kuruluşlarında hekim dışı personelin büyük bir kısmının sabit üstü ek ödeme alamadığını ifade eden Mantar, “Nasıl ilaçların ve gıdaların son kullanma tarihi varsa sistemlerin de son kullanma tarihi vardır ve Döner Sermaye Sisteminin artık son kullanma tarihi geçmiş, miadı dolmuştur. Sabit ek ödemeler gün geçtikçe döner sermaye havuzunun daha büyük kısmını kaplamaya başlamıştır. Bundan 5 yıl önce sabit ek ödemeler döner sermaye havuzunun yüzde 25’ini oluşturmaktayken bugün yüzde 80’ini oluşturmaktadır. Çünkü sabit ek ödemeler 6 ayda bir memur maaş zammı oranında artmakta, dağıtılabilir döner sermaye ise SUT fiyatları artmadığından 14 yıldır artmamaktadır.

NÖBET ÜCRETLERİ 2 KATINA ÇIKARTILMALI

Nöbet ücretlerinin bütün birimlerde eşit olması gerektiğini belirten Mantar, 3600 ek göstergenin bütün çalışanları kapsayacak şekilde genişletilmesi gerektiğini ifade ederek, “Sendikamızın açtığı dava ile dağıtılabilir döner sermaye hesabında hazine hissesi yerine, yüzde 1 hesaplanması kazanımı elde edilmişse de Bakanlık dağıtılabilir tutar konusunda yüzde 46,5 yerine %39,5’u esas almaktadır. Dağıtılan tutarlar ne yazık ki yüzde 37’nin altına düşmüştür. 3600 ek gösterge bütün çalışanları kapsayacak şekilde kapsamı genişletilmelidir” dedi.

DÖNER SERMAYE ARTTIRILMALI

Döner Sermaye ile ilgili acilen alınması gereken önlemleri sıralayan Mantar, “Dağıtılabilir Döner sermaye tutarları ve oranları artırılmalı, Döner Sermaye katsayıları acilen adil bir şekilde yeniden belirlenmelidir.Döner Sermaye bütçesinden maaş alanların genel bütçeye geçirilmesi sağlanmalıdır.Diğer kamu kurumlarında olduğu gibi sabit ek ödemelerin genel bütçeden ödenmesi ve gelir vergisinden muaf tutulması gerekmektedir.Nöbet, fazla mesai yolluk gibi giderlerin genel bütçeden ödenmesi sağlanmalıdır.Tasarruf etmek adına çalışanların nöbet ücretlerini ödememek için fazla mesailer izine dönüştürüp zaten eksik personel ile çalışan servislerde iş yükü daha da artmaktadır. Tasarruf çalışanların üzerinden yapılmamalıdır.14 yıldır artmayan SUT fiyatlarının artırılması gerekmektedir. Acil önlem alınmaz ise 1 yıl içerisinde hekimler dâhil tüm sağlık çalışanları sadece sabit ek ödemeye mahkûm kalacak ve sistem tamamen çökecektir. Yereldeki Sağlık İl Müdürüne ve Başhekimlerine sesleniyoruz. Döner sermayenin arttırılması için çalışmalar yapılmasını istiyoruz. Tasarruf sağlamak için çalışanların nöbet ücretlerinden kesinti yapmayınız. Döner sermaye sistemini şurada duran kardan adam gibi hava soğuyunca donan, ısınınca eriyen değil gerçek bir insan gibi, dimdik duran sorun ve sıkıntılar karşısında zaman geçtikçe kendini yenileyen bir sistemin gelmesini istiyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mursi’nin ölümünde Sisi’ye tepki
Mursi’nin ölümünde Sisi’ye tepki
Çocuk parkında korkunç kaza
Çocuk parkında korkunç kaza