KAYMAKAM ÜÇER, ASMA YAPRAĞI TOPLADI

KAYMAKAM ÜÇER, ASMA YAPRAĞI TOPLADI

Meşhur Kazova Üzümü ve bağ yaprağı Turhal Kaymakamlığı tarafından yapılan proje ile yeniden hayat buldu.

15 Haziran 2019 - 11:31

Turhal Kazova Üzümü ve bağ yaprağının yeniden canlandırılması için 2016 yılında Turhal Kaymakamlığı tarafından hazırlanan, 2017 ve 2018 yıllarında uygulanan Turhal Bağcılığı Geliştirme Projesi meyvelerini vermeye başladı.

 

2016 yılı rakamları ile hibe alınan 4,5 milyon lira bütçeyle yapılan proje kapsamında çiftçilere  bağlar oluşturuldu. Yine bu proje kapsamında Necip Köyü’nde 33 dönümlük örnek bağ oluşturuldu ve çiftçilerin eğitilmesi için Uygulamalı Eğitim Merkezi inşa edildi.

 3 yıl sonra projenin amacına ulaştığını söyleyen ve bizzat kendi eliyle bağ yaprağı toplayarak bidonlara basılması işlemlerini yapan Turhal Kaymakamı Dr. Ahmet Süheyl Üçer şunları söyledi. “Kaymakamlığımızca tamamlanan “Turhal Bağcılığı Geliştirme” projesi kapsamında Necip köyüne ait arazide yaptığımız 33 dönümlük örnek bağda narince yaprağı topladık. Necip Köyü muhtarımız İbrahim Şahin ve ailesiyle birlikte salamura yaparak bidonlara yapraklar basıldı. Halis organik Tokat Yaprağını Allah iyi günlerde yemeyi nasip etsin. İnsanın kendi eliyle diktiği ürünü kendi eliyle toplaması çok güzel duygu. Kazova’da 7 köyde uyguladığımız bu proje ile kaybolmaya yüz tutan Kazova Narince Üzümünü ve bağ yaprağını canlandıracak 320 çiftçimizle birlikte 2000 dönüm bağ yaptık, 420.000 adet asma fidanı diktik. Çiftçilerimiz böylece her yıl milyonlarca lira gelir elde edecek. Bereketli olsun” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x