Kebap tartışması yine alevlendi!

Kebap tartışması yine alevlendi!

Turhal Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer’in ‘latife yaptım dediği’ kebap paylaşımı Tokat ve Sivas illeri arasında “kebap bizim” tartışmasını yeniden alevlendirdi. Tartışmayı tırmandıran nokta ise Sivas Valiliği’nin izinsiz olarak Tokat Kebabı fotoğrafı kullanarak ‘Sivas Kebabı’ notunu düşmesi oldu

10 Haziran 2019 - 11:03

Tokat’ın Turhal İlçe Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer’in sosyal medya hesabında yaptığı bir kebap paylaşımı Tokat ve Sivas arasında daha önce de konu olan Tokat Kebabı tartışmasının fitilini yeniden ateşledi. Kendisi de Sivaslı olan Turhal Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer paylaşımında Tokat Kebabı fotoğrafı kullanarak “Bu da Sivas’ın meşhur sebzeleriyle yapılmış ünü Tokat’a kadar uzanan Sivas Kebabı… Bilmeyen Tokat’lı hemşerilerimiz varsa görsün, öğrensin diye paylaşıyorum. (Ağır tahrik içerir) ifadesiyle kahkaha emojisine yer verdi.  Tokat Ticaret ve Sanayi Odası tarafından tescillenen Tokat kebabının, Sivas Valiliği tarafından üstelik izinsiz Tokat Kebabı fotoğrafı kullanılarak  ’Sivas kebabı’ şeklinde paylaşılması sosyal medyada tepki topladı. 

 

Tepkinin artması üzerine Sivas Valiliği fotoğrafı kaldırdı Turhal Kaymakamı Üçer ise yazılı bir açıklama göndererek latife yaptığını söylese de tartışmaların önüne geçemedi. Sivas Valiliği tarafından izinsiz kullanılan fotoğraf ise Araştırmacı Hasan Erdem’e ait çıktı. Erdem de konuyla ilgili açıklama yaparak Tokat Saklıbahçe isimli mekanda çektiği bir fotoğrafın izinsiz kullanıldığını söyledi.

 

KAYMAKAM ‘FOTOĞRAFI İRONİ AMAÇLI ALDIM’ DEDİ

Turhal Kaymakamı Üçer, konuyla ilgili açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Sevgili Tokat'lı hemşerilerim, değerli basın mensupları. Hassasiyetinizi çok iyi anlıyorum. Ben bu kebabın Tokata ait olduğunu herkes gibi biliyorum. Bu görseli de Sivas valiliğinin sitesinden ironi olarak aldım. Nitekim yorumcuların büyük çoğunluğu bu latifeyi anlamış. Çocukluğumuzda rahmetli babam bizi sırf kebap yemeye Tokat’a getirirdi, o kebabın lezzeti hala damağımdadır. Tokat'lı komşumuz rahmetli Fatma teyzenin bad ve baklalı sarmalarıyla büyüdük. Kız alıp veren, gurbette hemşeri sayılan geçmişte tek bugün iki vilayet olarak komşuluğumuza gölge düşmez. Ben Turhal'da ilin yöresel ürünleri pazarlansın diye Amasya yolu üzerinde büyük bir pazar ve kaybolmaya yüz tutmuş Kazova narince  üzümü ve yaprağını canlandırmak için 320 çiftçiyle 2000 dekar modern bağ tesis ettirmiş bir kardeşinizim. Tokatta görev yapmaktan da her daim gurur ve mutluluk duyuyorum. Geçmiş bayramınızı kutlarken hepinize sevgi ve selamlarımı gönderiyorum. Muhabbetle.”

 

TSO:GEREKEN ADIMLAR ATILACAK

Konuyla ilgili bir açıklama da Tokat Ticaret Ve Sanayi Odasından geldi. İşte o açıklama: “Odamız tarafından Coğrafi İşaret Tescili yapılmış Tokat Kebabı’nın Sivas Kebabı olarak bilinçli bir şekilde ve tahrik içeren tanıtımının yapılıyor olmasına derin bir üzüntü ile şahitlik etmiş bulunmaktayız. Sivas Valiliği tarafından da bu şekilde yapılan paylaşım sonrasında Tokatlı Basın Mensupları ve halkımız hemen inisiyatif alarak harekete geçmiş ve valilik tarafından yapılan paylaşım kaldırılmıştır. Sehven yapıldığını düşündüğümüz bu paylaşımı; Tokatlı hemşerilerimizi ‘ağır tahrik içerir’ ifadesiyle üzen artçı paylaşımlar da Sivas-Tokat kardeşliğine ne yazık ki gölge düşüren talihsiz paylaşımlar olarak tarihe geçmiştir. Tokat TSO olarak talihsiz paylaşımların kaldırılmasına vesile olan ve mücadele gösteren başta gazeteci arkadaşlarımız olmak üzere duyarlı halkımıza teşekkür ediyoruz. Konuyu hassasiyet ile yakından takip etmekte olduğumuzu ve gereken adımları atacağımızı kamuoyuna saygı ile bildiririz...”

 

SİVAS VALİSİ: BİZİMKİ PATATESSİZ

Sivas Valisi Salih Ayhan ise twitter hesabından bir paylaşım yaparak “Sivas ve Tokat komşu iki ilimizin birbirine çok benzeyen patatesi ve pişirilme tekniği ile birbirinden ayrılan eşiz lezzeti. Kendine has tatları ile birbirinden kolayca ayırt edilebilen kebaplar Tokat ve Sivas arasında rekabet değil güzel bir kaynaşma örneğidir” yorumunda bulundu. Sivas Valisinin bu paylaşımı da tepki çekti. Yerel Tarihçi Hasan Erdem Sivas Valisi Salih Ayhan’a cevap olarak “Aynı yöntem ve Tokat’ta üretilen sebzelerle yapılan Tokat Kebabını (içerisinde patates yok gibi komik gerekçelerle) sahiplenmek hem tarihi gerçeklere hem de geçmişi eşsiz zenginliklerle dolu Sultan şehir Sivas’a yakışmayan bir hatadır” yorumunu yaptı. Ve Vali Ayhan’ı Tokat Kebabı yemeye davet etti.

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x