Kebap tartışmasına tuz serptiler

Kebap tartışmasına tuz serptiler

Tokatlılar ile Sivaslılar arasında tekrar başlayan 'Tokat kebabı' tartışmasına bu kez Sivaslı tuz tüccarları dahil oldu. Sivaslı tuz üreticileri 'Kebap sizindir ama kebaba tadını veren Sivas'ın kaynak tuzudur’ diyerek tartışmanın boyutunu değiştirdi.

17 Haziran 2019 - 10:44

Coğrafi konumu ve iklim koşulları gereği meyve ve sebzesinin çoğunluğunu Tokat’ın bereketli topraklarından sağlayan komşu il Sivas sebze yetişmemesine rağmen Tokat’ın Kebabını sahiplenmeye kalkışınca 'Tokat Kebabı' tartışması yeniden alevlendi.

Ramazan Bayram tatilinde sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan ve paylaşımı tepki çeken Turhal Kaymakamı Ahmet Süheyl Üçer’in ardından Sivas Valiliği resmi web sayfasında Tokat Kebabı fotoğrafına Sivas Kebabı yazılı bir paylaşım yapmış tepki üzerine fotoğraf kaldırılsa da Sivas Valisi Salih Ayhan ‘Sivas Kebabı’nın pişirme tekniği ile Tokat Kebabından farklı olduğunu iddia ederek ‘Sivas Kebabı’  konusunda ısrar etmişti.

Tokat Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Coğrafi İşaret ile zaten tescillenmiş olan Tokat Kebabı’nın Tokat’a ait olduğunu kabul eden Sivaslı tuz üreticileri ise bu kez kebabın tadı ile ilgili farklı bir tartışma konusu yarattı. 'Kebap sizindir ama kebaba tadını veren Sivas'ın kaynak tuzudur’ diyen Tuz üreticilerine karşılık Tokat’tan nasıl bir cevap geleceği ise merak konusu oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x