KELKİT VADİSİNDE TELSİZCİLİK YAPILANIYOR

KELKİT VADİSİNDE TELSİZCİLİK YAPILANIYOR

Tokat'ın Niksar ilçesinde elektronik ve telsizciliğe gönül verenler bir araya gelerek Tokat İl merkezinde aktivitelerini artıran amatör telsizciler ile iş birliği yaptı

20 Haziran 2020 - 11:50


Yapılan bu işbirliği çalışmalarına İlçede Tahir Üngör, Serhat Bilgin, İlker Melikoğlu, Mehmet Avşar, Mustafa Yıldız, Gökhan El, Muzaffer Güneş katılırken Erbaa'dan Ahmet Yılmaz, Ahmet Bektaş, Metin Yaman, Yunus Uzun iştirak ettiler. Tokat İl Merkezindeki en eski amatör Murat Can'ın koordinasyonunda yapılan çalışmalarla çok yakın bir tarihte Niksar, Erbaa, Reşadiye, Başçiftlik, Almus ilçelerimiz Tokat merkezde kurulu bulunan haberleşme rölesi ile haberleşmeye başlayacaklar.
Kelkit Vadisi telsizcilik yapılanması konusunda aktif çalışmalar yürüten Niksar Doğa Sporları ve Turizim Derneği'nin ( Nidost ) Başkanı İlker Melikoğlu, "Telsiz röleleri günümüz iletişim araç istasyonları içerisinde doğaya zararı olmayan ve olağanüstü şartlarda haberleşme imkânı veren yeşil bir teknolojidir. Özellikle Kelkit Vadisi için planladığımız sistem enerjisini de güneşten elde eden çevre dostu bir teknolojidir. Telsizcilik amatör bir hobi olmasının yanı sıra gerekliliktir. Son depremlerde aşırı yüklenmelerden dolayı mevcut iletişim ağlarının çöktüğünü gördük. İlçemize kurulacak bu telsiz rölesi bu tür aksaklıkları giderecektir. İlçemizde kurulması için uğraştığımız sistem tüm Kelkit Vadisine hitap edecektir. Böylelikle doğaya ve insanlara zarar vermeyen, doğal afetlerde aksamayan bir haberleşme sistemi kurarak bölgemizde oluşabilecek doğal afetlerde gerekli haberleşme sağlanacaktır"  dedi.

AMATÖR TELSİZCİLİK ÜLKEMİZDE GİDEREK ÖNEM KAZANIYOR
Çalışmalara Tokat Merkezden katılan Murat Can yaptığı açıklamada; "Amatör kelimesini duyduğunuzda bunu hepimizin bildiği amatörlükle karıştırılmaması gerekir. Buradaki amatör kelimesi telsizcilik faaliyetlerini bir karşılık, bir ücret beklemeden aşkla, sevgi ile yapan kişileri kastetmektedir. Kelimenin kökenini incelediğimizde de Latince amor kelimesinden üretilmiştir. Aşk, sevgi anlamındadır. Amatör telsizcilik bütün dünyada kabul görmüş Ülkemizde de son yıllarda önem kazanmış bir faaliyettir. Birleşmiş Milletler'e bağlı bir uzmanlık kuruluşu olan ve haberleşme konusundaki düzenleyici kurum olan“Uluslararası Telekomünikasyon Birliği (International Telecommunication Union) ITU” tarafınca tanımlanmış bir “Haberleşme Servisi” niteliğindedir. Bu konuda hevesli kişilerin kendilerini elektronik, haberleşme teknikleri, haberleşme kuralları ve mevzuat kapsamında yetiştirmesi ile Ülkemizde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünce düzenlenen sınavlarda başarılı olmaları durumunda amatör telsizci olurlar. Kendilerine verilen yetki uluslararası telsizcilik yetkisidir. Telsiz cihazı alabilir ve kendilerine tanınan frekanslarda konuşmalar, dijital haberleşmeler, pc bağlantılı iletişimler yapabilirler. Teknolojinin gelişip geldiği seviyede telsizle konuşmak, ev çatılarına anten dikmek birçoğumuz için anlamsız gelebilir. Özellikle cep telefonlarının bu derece geliştiği ve sayılarının arttığı dönemde. Ancak amatör telsizciliğin asıl önemli olduğu konu burada ortaya çıkmaktadır. Meydana gelebilecek bir afet halinde gelişen teknoloji durmakta ve çalışmamaktadır. Kısaca her şeyin bittiği yerde amatör telsizler ve amatör telsizciler görev yapmaktadırlar. Dünyada ve Ülkemizde birçok afet durumunda bu durum yaşanılmış ve en hızlı haberleşme ağı amatör telsizciler tarafından kurularak arama ve kurtarma hizmetlerinde katkı sağlanmıştır. İlimizin gelişmiş ilçelerinden olan Niksar ve Erbaa'da telsizle uğraşan ve kendini bu konuda çok iyi noktalara getirmiş arkadaşlarımız vardı. Şimdi hep beraber Kelkit Vadisinde telsizciliği yeniden yapılandırıyoruz. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün, Niksar Belediyesi'nin, Niksar Doğa Sporları ve Turizim Derneği'nin ve Valiliğimizin ilgilendiği çalışmalar sonuç vermek üzere. Kelkit Vadisinde telsizcilik deprem ve olağanüstü durumlar için yeniden yapılanıyor" diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Köylülerin telefon isyanı
Köylülerin telefon isyanı
Tarım Müdürlüğü’nden sınav duyurusu
Tarım Müdürlüğü’nden sınav duyurusu