KENE, COVİD-19 GÖLGESİNDE Mİ KALDI?

KENE, COVİD-19 GÖLGESİNDE Mİ KALDI?

Tokat'ta kene ısırmalarına bağlı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığında vaka sayısının 60'a ulaştığı 1 kişinin ise hayatını kaybettiği öğrenildi. Ancak Kene ile mücadelede bu yıl Sağlık Bakanlığı tarafından ilaç gönderilemediği öğrenilirken buna Covid-19 pandemisinin yol açtığı öne sürülüyor

18 Haziran 2020 - 12:45


Türkiye'de kene ısırmasına bağlı gelişen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi vaka sayısının 492'ye ulaştığı, 18 kişi hayatını kaybettiği öğrenildi. Dünya genelinde 30'dan fazla ülkede görülen Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığı, Türkiye'de de İç Anadolu'nun kuzeyi, Orta Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeyinde yoğun olarak görülüyor.

Tokat her yıl kene vakalarının sık yaşandığı iller arasında yer alırken bu yıl vaka sayısının 60'a ulaştığı öğrenildi. 1 kişinin ise Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı nedeniyle hayatını kaybetmesine yol açan kene vakalarına karşı bu yıl Corona virüs Covid-19 pandemisi nedeniyle Sağlık Bakanlığı tarafından vakaların sık görüldüğü illere ilaç gelmediği bilgisine ulaşıldı. 

Normal süreçte Sağlık Bakanlığı kene ile mücadele kapsamında ilaç ihalesi ve alımı yaparak Tarım İl Müdürlüklerine ilaçlar ulaştırılıyor ve Tarım Müdürlüğü'nün yetkili birimleri yılda 2-3 kez sahada ilaçlama gerçekleştiriyor. Ancak bu yıl ilaç talep edilmesine rağmen ilaç gelmeyince vaka sayılarında artış olur mu endişesi hakim olmaya başladı. Tokat Gaziosmanpaşa Üniversite Hastanesi'ne sevk edilen Kırım Kongo hastalarının tedavileri burada yapılıyor ancak özellikle hayvancılığın yoğun olduğu yerlerde kene artışına karşı ilaçlama yapılamadığı söyleniyor.

2020 VAKALARINDA ÖNCEKİ YILLARA GÖRE ARTIŞ
Tokat Veteriner Hekimler Odası Başkanı Seyit Sami Karyağdı, “Kırım Kongo kanamalı ateşi (KKKA) 2002 yılından itibaren ülkemizde özellikle Hyolamma marginatum marginatum'un yoğun olarak bulunduğu Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Sivas, Tokat, Amasya ve Çorum illerinde insan sağlığını tehdit etmektedir. KKKA ülkemizde ilk tespit edildiği 2002 yılından sonra 2008 yılında en yüksek düzeye ulaşmış sonraki yıllarda ise benzer vaka sayıları ile devam etmiştir. İçinde bulunduğumuz 2020 yılının hastalık sezonunun henüz erken dönemlerinde önceki yıllara göre artan vaka oranları üzerinde durulması gereken önemli bir husus olarak dikkati çekmektedir.” 


TEMEL UYGULAMALAR YETERLİ SAYIDA TEKRARLANMALI
Veteriner Karyağdı kene ile mücadelede temel uygulamaların tüm bölgeleri kapsayacak şekilde ve yeterli sayıda tekrarının yapılması gerektiğini belirterek açıklamasını şöyle sürdürdü: “Kırım Kongo Kanamalı Ateşi bakımından kene mücadelesinin temelini; bireysel korunma uygulamaları ile evcil hayvan zinciri ve yakın çevresinde kene popülasyonunun kontrol altında tutulması için yapılacak bilinçli paraziter mücadele uygulamaları oluşturmaktadır. Başarılı bir mücadele programının yürütülebilmesi için bu temel uygulamaların tüm bölgeleri kapsayacak şekilde ve yeterli sayıda tekrarının yapılmasının gerekliliği unutulmamalıdır. Bireysel korunma yöntemleri ile beraber halk ve hayvan sahiplerinin üzerine düşenleri yapması yanında kamu kaynakları ile de mücadelenin etkinleştirilmesine büyük katkı sağlayacaktır.”

Keneler Nasıl Tanınır Ve Nerelerde Bulunur?
KKKA'nın bulaşmasında Hyalomma soyuna ait keneler daha büyük bir yere sahip olmakla birlikte, 30 kene türünün bu hastalığı bulaştırabileceği bildirilmektedir. Keneler otlaklar, çalılıklar ve kırsal alanlarda yaşayan, küçük oval şekilli, 6-8 bacaklı, uçmayan, sıçramayan, yerden yürüyerek vücuda tırmanan eklembacaklı hayvanlardır. Hayvan ve insanların kanlarını emerek beslenirler. Henüz ergin olmamış Hyalomma soyuna ait keneler, küçük omurgalılardan kan emerken virüsleri alır, gelişme evrelerinde muhafaza ederler. Keneler, insan veya hayvanlardan kan emerken virüsleri de bulaştırırlar. Türlere göre değişmekle beraber kenelerin, küçük kemiricilerden, yaban hayvanlarından evcil memeli hayvanlara ve kuşlara kadar geniş bir konakçı yelpazesi vardır. Küçük omurgalılar ve özellikle yerden beslenen kuşlar, kenelere virüs bulaştıran en önemli konak grubunu oluşturmaktadırlar; keneler, biyolojik evrimlerinin değişik safhalarında bu canlılardan kan emerler. Ülkemiz, kenelerin yaşamaları için coğrafi açıdan oldukça uygun bir yapıya sahiptir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Düğünden sonra Covid-19’a yakalandı
Düğünden sonra Covid-19’a yakalandı
Zile Özyurt ile Almus Çevreli’de Toplulaştırma projeleri tamamlandı
Zile Özyurt ile Almus Çevreli’de Toplulaştırma projeleri...