Kent Konseyi ve TEMA’dan Sıfır Atık eğitimi

Kent Konseyi ve TEMA’dan Sıfır Atık eğitimi

Tokat Kent Konseyi Çevre-Sağlık Grubu, Tema Vakfı Tokat İl Temsilciliği birlikte Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezlerinde ev hanımlarına yönelik “Sıfır Atık Evde Başlar” projesini uygulamaya aldı

08 Şubat 2020 - 11:53

Konu hakkında bilgi veren Tema İl Temsilcisi ve Kent Konseyi Çevre Sağlık grubu başkanı Oğuzhan Aydın, düzenledikleri farkındalık eğitimlerinde “Sıfır atığın, bir geri dönüşüm projesi değil aslında atık çıkarmamak ya da azaltmak üzerine doğa dostu bir yaşam felsefesi olduğuna yönelik yaklaşımın ev hanımlarına kazandırılmaya çalışıldığı söyledi.

Oğuzhan Aydın, “Günlük faaliyetlerimiz suyun tükenmesinden, kirlenmesine, hava kirliliğine,  toprak kirliliğine, ormanların, göllerin yok olmasına, buralarda yaşayan canlıların zarar görmesine ve türlerin azalmasına kadar birçok olumsuz etkiye neden olur. Biz doğanın sadece bir parçasıyız. Bir şeyler doğada yolunda gitmiyorsa bizim için de gitmiyordur. Ancak bu yaklaşımla hareket edersek doğaya dost bir yaşamı içten bir motivasyonla sağlayabiliriz. Ancak, doğanın bir parçası olarak biz insanların tüketim alışkanları ve sonucunda çıkardığı atıklar artık doğadaki tüm canlıların yaşamını tehdit ediyor. Tüketim alışkanlıklarımızın doğaya etkilerinin farkında olarak ve bu alışkanlıklarımızı doğaya uyumlu biçimde değiştirerek, gezegenimizin sınırlarına uygun, sürdürülebilir bir yaşam mümkün” diye konuştu.

Oğuzhan Aydın; Tokat Belediye Başkanlığı ve Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezleri desteği ile 4 adet Hanımeli Merkezinde ve 2 adet mahalle konağında bu farkındalık eğitimlerini uygulamaya başladıklarını belirtti.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x