KESK’ten 1 Mayıs açıklaması

KESK'ten 1 Mayıs açıklaması

Kamu Emekçileri Konfederasyonu'na bağlı sendikalar tarafından 1 Mayıs İşçi Bayramı nedeniyle Tokat'ta Cumhuriyet Meydanında açıklama yapıldı.

02 Mayıs 2020 - 13:54

Koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl 1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları yapılamazken sendikaların temsilcileri taleplerini bu yıl da duyurdu.  Sendikalar adına adına açıklama yapan SES Tokat Şube Başkanı Tayyar Özcan, salgınla ilgili "İktidar gerekli tedbirleri zamanında almadığı gibi “çarklar dönsün” diyerek fabrikalarda, inşaatlarda binlerce işçiyi “ya salgından ya açlıktan ölüm” seçenekleri ile baş başa bıraktı. Kamu işyerlerinde “zorunlu çalışma” alanlarını objektif olmayan kriterlerle ve karar süreçlerine sendikaları, emekçileri dâhil etmeden belirledi. İnsanları yaşatmak için kendi yaşamlarını hiçe sayarak canla başla çalışan Sağlık Emekçileri başta olmak üzere binlerce kamu emekçisi covid 19’a yakalandı" dedi.

 

TALEPLERİNİ ANLATTILAR

Salgın nedeniyle sembolik olarak açıklama yapan sendika temsilcileri talepleri dile getirdi: İş güvencesi ve insanca yaşanacak ücret, herkes için temel gelir sağlanmalıdır! Özelleştirmelere son verilmeli, özelleştirilen kamu kurumları yeniden kamulaştırılmalı, kamusal politikalar hayata geçirilmelidir! Sosyal mesafeye mecbur kalmamak için sosyal koruma ve sosyal devlet politikaları hayata geçirilmelidir! Kamusal hizmetler parasız, nitelikli, ulaşılabilir, bilimsel ve anadilinde olmalıdır. Kamu kaynaklarının toplanması ve harcanmasında halk odaklı, adil ve eşitlikçi bir sistem kurulmalıdır! Tüm kadınlara iş ve gelir güvencesi sağlanmalı, artan şiddete karşı İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Yasa etkin bir biçimde uygulanmalıdır!Vergide adalet sağlanmalı, salgında dahi sermayenin kollanmasına son verilerek servet vergilendirilmelidir! Salgın sürecinde, temel, zorunlu ve acil mal ve hizmet üreten işler dışında bütün işlerde çalışma acilen durdurulmalı, işten çıkarmalar yasaklanmalı, ücretsiz izin dayatmasından vazgeçilmelidir! Çalışanlara ücretli izin verilmeli, işsizler için koşulsuz işsizlik maaşı ödenmeli, küçük esnaf ve çiftçi desteklenmelidir! Zorunlu alanlarda dinlenerek, daha kısa saatler aralığında çalışma düzenlenmeli, yeterli, kaliteli koruyucu malzeme sağlanmalı, tüm tedbirler kurum idarelerince alınmalıdır. Tüketici, konut ve taşıt kredileri ile kredi kartı borçları faiz işletilmeden ertelenmeli, elektrik, su, doğalgaz ve iletişim faturaları salgın riski boyunca devlet tarafından karşılanmalıdır! Özel sağlık kuruluşları kamu kontrolüne geçirilmeli, yurttaşların sağlık hizmetlerine erişimi istisnasız ve ön koşulsuz bütünüyle parasız olmalıdır! Varlık Fonu derhal lağvedilmeli, kamu kaynakları halk sağlığının, emekçilerin haklarının korunması ve geliştirilmesi, kayıt dışı çalıştırılanlar, işsizler, evsizler, göçmenler başta herkese gelir güvencesi sağlanması için kullanılmalıdır!  

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TOKAT'I DOLU VURDU
TOKAT'I DOLU VURDU
ZİNAV GÖLÜNDE ÇALIŞMALAR DEVAM
ZİNAV GÖLÜNDE ÇALIŞMALAR DEVAM