google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
KİRA VE ÇIKIŞ ÜCRETLERİNDE YÜZDE 50 İNDİRİME GİDİLDİ

KİRA VE ÇIKIŞ ÜCRETLERİNDE YÜZDE 50 İNDİRİME GİDİLDİ

Covid-19 pandemisinin ekonomideki olumsuz etkilerinden zarar gören esnafa destek olmak adına Meclis Kararı ile Tokat Belediyesi, kiralar ve çıkış ücretleri olmak üzere 2 başlıkta yüzde 50 indirim yaptı

20 Kasım 2020 - 19:42 - Güncelleme: 20 Kasım 2020 - 19:47

Covid-19 pandemisinin ekonomideki olumsuz etkilerinden zarar gören esnafa destek olmak adına Tokat Belediyesi düğmeye bastı. Belediye Meclisi’nde oy birliği ile alınan kararlara göre: Üniversiteye taşıma yapan 11 nolu kooperatif 1 Ocak-1 Temmuz 2021 tarihlerinde kiralarını yüzde 50 indirimli ödeyecek. 3 nolu kooperatif 1 Ocak -1 Mayıs 2021 tarihlerinde yüzde 50 indirimli kira ödeyecek. Terminal kiraları 1 Ocak-1 Haziran 2021 tarihlerinde yüzde 50 indirimli alınacak. Ayrıca çıkış ücretlerine yüzde 50 indirim sağlandı. Çekenli İş Merkezindeki minibüslerde de 1 Ocak-1 Mayıs 2021 tarihleri arasında hem kiralar hem çıkış ücretleri yüzde 50 indirimli olacak.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, koronavirüs salgını süresince Tokat Belediyesi tarafından yapılan çalışmaları ve esnaflara sağladıkları destekleri düzenlenen basın toplantısında anlattı. Birkaç aya daha corona gerçeği ile kurallara dikkat etmek şartıyla yaşamak zorunda olduğumuzu söyleyen Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, tüm dünyada artan vaka sayılarının hem Türkiye’ye hem Tokat’a yansıdığının bir gerçek olduğunu ifade etti.

Covid-19’un ağız yoluyla, havadan veya yakın temasla çok çabuk yayılım gösterdiğini vurgulayan ve maske takmanın koruyucu önleminden bahseden Başkan Eroğlu, sosyal mesafe, hijyen kuralları ve maske takma konusunda dikkatli ve hassas olunmasını istedi.  Esnaflığın insan yoğunluğuna maruz kalınan bir iş olduğunu söyleyen Eroğlu, covid-19 pandemisinin esnafların işlerinde yarattığı ekonomik sıkıntılardan bahsederek “İşlerinizdeki azalmalar hepimizce gözlemleniyor. Şehir içinde insanların artık araç kullanmayıp, yürüdüğü ya da gideceği yere kendi aracıyla gittiği görülüyor. Bu da şehiriçi taşımacılığa çok yansıyor. Belki yüzde 50 oranında belki daha fazla” dedi.

GÜÇLÜ TÜRKİYE’Yİ BİRLİKTE YAŞAYACAĞIZ

Bu azalmanın şehirlerarası yolcu taşımacılığına da yansıdığını anlatan Başkan Eroğlu, covid-19 pandemisinden en çok etkilenenlerin esnaf ve yolcu taşımacıları olduğunu söyledi.  Eroğlu, “Restoran ve kafelerimiz de özellikle saat kısıtlamasıyla birlikte bir düşüş olacağı aşikar. Tabi bütün bunlar ne için; Sağlığımıza bir şey olmasın diye. Ve Cumhurbaşkanımızla Bilim Kurulumuzun yaptığı istişareler sonucunda alınan kararlar Türkiye için, insanımız için. Tüm bunlara baktığımızda hamdolsun güçlü bir ekonomimiz var. Bir takım sıkıntılar olmakla beraber halen ayakta. O eski Türkiye’yi hatırlarsak faizlerin çok çok arttığı dönemleri zorluklarla geçen ekonomiyi, bugün içerisinde bulunduğu bu duruma rağmen ayakta duran, güçlü olan bir Cumhurbaşkanımız, hükümetimiz var. Ve Allah’ın izniyle bu süreç geçtiğinde hep birlikte güzel günlerde güçlü Türkiye’yi hep beraber yaşayacağız” dedi.

 

5-6 AYLIK SÜRECİ KAPSAYAN BAZI KARARLAR ALINDI

Başkan Eroğlu bu dönemde belediye olarak ne katkılar sağlanabilir noktasında bu zamana kadar birçok görüşmeler yaptıklarını hatırlatarak belediye meclis üyelerinin oy birliğiyle bazı kararlar aldıklarını açıkladı. Aşı çalışmalarını hatırlatan ve bu kararları 5-6 aylık zaman dilimi için aldıklarını söyleyen Eroğlu, süreç devam ederse ikinci bir karar alabileceklerini ancak temennilerinin covid-19’u gündemden kaldırmak olduğunu ifade etti.

KİRA VE ÇIKIŞ ÜCRETLERİNDE YÜZDE 50 İNDİRİME GİDİLDİ

Aldıkları bu destek kararlarını Başkan Eyüp Eroğlu şöyle duyurdu: Özel halk otobüsçülerimizin aylık vermiş olduğu kiralar var, Çekenli İş Merkezinde faaliyet gösteren kooperatiflerimizin bize ödediği kiralar var. Yine terminalimizdeki seyahat acentaları ve esnafımızın bizlere ödediği kiralar var. Yine her sefer başına alınan çıkış ücretleri var. Çekenli İş Merkezimizdeki kooperatiflerimizden alınan çıkış ücretlerimiz var. Biz 2 başlıkta hem kiralarda hem de çıkış ücretlerinde fayda sağlayacak bir çalışma yaptık. Üniversiteye taşıma yapan 11 nolu kooperatifimiz 1 Ocak 2021 yani ocak ayından başlamak üzere 6 aylık süre boyunca 1 Temmuz 2021 tarihine kadar kira ücretlerinde yüzde 50 indirim yaptık. Aynı şekilde 3 nolu kooperatifimizde ise 1 Ocak 2021-1 Mayıs 2021 tarihine kadar 4 aylık zaman diliminde kiralarında yüzde 50 indirim yaptık. Terminal kiralarımızı da 1 Ocak 2021-1 Haziran 2021 tarihine kadar yüzde 50 indirimli bir şekilde almış olacağız. Bunun yanında çıkış ücretlerimizde de yüzde 50 indirim sağlayacağız. Çekenli İş Merkezimizdeki minibüslerimizden 1 Ocak 2021-1 Mayıs 2021 tarihleri arasında hem kiralar yüzde 50 indirimli hem çıkış ücretlerinde yüzde 50 indirim yapacağız. Tüm bunlar öngörülerinize göre belediye olarak yaklaşık 1 milyon lirayı aşkın bir paradan fedakarlık etmiş olacak. Onu da siz değerli esnaf, kooperatif ve üyelerimize katkı olarak sağlamış olacağız” diye konuştu.

Kaynak: Haber: Mihriban KOÇAKER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x