Kışa hazırlık başladı turşular kuruluyor

Kışa hazırlık başladı turşular kuruluyor

Tokat’ta bahçelerde yetiştirilen sebzelerin hasadıyla birlikte kış aylarının vazgeçilmezlerinden olan turşu yapımına da başlandı.

30 Eylül 2020 - 15:27 - Güncelleme: 30 Eylül 2020 - 15:40

Özellikle kış aylarında sofraların vazgeçilmezi  turşu. Anadolu mutfağının geleneksel lezzeti turşular Eylül ayının sonuna geldiğimiz şu günlerde yavaş yavaş hazırlanmaya başlandı. Covid-19 Pandemisi sağlıklı beslenme ve bağışıklığı güçlendirmenin önemini gözler önüne sererken doğal besinlere ilgi daha da arttı.

Tokat’ta sebze hasadının yapıldığı bugünlerde ev hanımlarını tatlı bir telaş sardı. Her yıl olduğu gibi bu yıl da bahçelere ekilen domates, biber, salatalık ve fasulye gibi sebzeler özenle toplanıyor. Turşuyu yapmak için yoğun mesai harcayan ev hanımları, bahçelerinde yetiştirdikleri sebzeleri sirke, sarımsak, tuz ve suyla buluşturarak turşu hazırlıyor. Hazırlanan turşular kışın tüketilmek üzere kilerde yerini alıyor.

Kış hazırlıkları arasında turşu yapmanın vazgeçilmez olduğunu belirten ev hanımı Asiye Yıldırım, “Domates, biber, lahana ve salatalık gibi sebzeleri turşu yaparak kış için hazırlık yapıyoruz. Yapımı zor değil ama vakit alıyor. Evimiz müstakil bahçemiz var, bu işlerimi bahçede kolayca yapabiliyorum. Hem de vaktimi böyle değerlendiriyorum. Çocuklarıma organik ürünler yediriyorum.  Kendi yetiştirdiğimiz sebzelerle turşularımızı vuruyoruz.” diye konuştu.

Turşunun yapılış aşamalarından bahseden Yıldırım, “Sebzeleri yıkıyoruz. Büyük sebzeleri iğne ile delerek bidona dolduruyoruz. Küçük olan sebzeleri zaten olduğu gibi dolduruyoruz. Daha sonra sarımsak, sirke ve nohut ekliyoruz. Son olarak da tuzlu su ekliyoruz. Sonra turşularımızı olana kadar yaklaşık bir ay bekletiyoruz. Ondan sonra yemeye hazır oluyor” dedi.

 

2020/09/2020-09-30-15-40-12.jpg
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'a 33 yeni Doktor kadrosu
Tokat'a 33 yeni Doktor kadrosu
Şaşkına çeviren yufka
Şaşkına çeviren yufka