KİTAP ŞÖLENİ BAŞLADI

KİTAP ŞÖLENİ BAŞLADI

80 Yayınevi, 50 Yazar 64 imza etkinliği, 30 söyleşi programının yer aldığı ve 9 gün sürecek olan 3. Tokat Belediyesi Kitap Günleri’nin açılışı yapıldı. Bu yıl Bosna Hersek temalı olan Fuar açılışına Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç’de katıldı. Adeta kitap şöleninin yaşandığı Tokat Belediyesi Kitap Günleri’nin 3’ünsüsü yoğun bir katılımla start aldı.

30 Eylül 2019 - 11:03

28 Eylül-6 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek olan 3. Tokat Belediyesi Kitap Günleri başladı. Cumhuriyet Meydanında kurulan dev çadırda 10.00-20.00 saatleri arasında 9 gün sürecek olan Kitap Fuarında 80 Yayınevi,50 Yazar 64 imza etkinliği, 30 söyleşi programı ile dolu dolu bir program gerçekleştirilmiş olacak. Geçtiğimiz yıl Azerbaycan Temalı fuarın ardından bu yıl ki tema Bosna Hersek olarak kararlaştırıldı. Bu kapsamda Kitap fuarının açılışında Bosna Hersek Ankara Büyükelçisi Bakir Sadoviç de katıldı ve kısa bir sunum yaparak Aliya İzzetbegoviç’i anlattı.

Tokat Belediyesinin ev sahipliğinde Cumartesi günü yapılan Kitap Günleri Fuarı açılışına Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Ak Parti Gurup Başkanvekili ve Tokat Milletvekili Av. Özlem Zengin, Ak Parti Milletvekili Av. Mustafa Arslan, Devlet Eski Bakanı Metin Gürdere, AK Parti İl Başkanı Metin Polat, Ampute Milli Takım Hocası Osman Çakmak, Baro Başkanı Av. Melih Yarımcı ve Tokatlı Hukukçular, Yazar ve Şairlerin yanı sıra birçok vatandaş katıldı.

3. Tokat Belediyesi Kitap Günleri’ne ev sahipliği yapan Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, açılış konuşmasında dolu dolu geçecek olan Kitap Günleri hakkında kısa bir bilgilendirme yaparak, Bu güzel açılışımıza teşriflerinizden dolayı hepinize teşekkür ederim. Bu gün mutluyuz, huzurluyuz zira çok güzel bir projenin açılışı için bir aradayız. Her proje muhakkak ki önemli ama insan için, insanın yetişmesi adına vesile olacak işler yapmak bence hepsinden de değerli ve önemli. Onun için bu kitap fuarı da bu anlamda inanıyorum ki 9 gün boyunca bütün Tokat’ımız saracak. Biz her yıl bu kitap günlerini bir kardeş ülkeyle birlikte yapmayı da hedef koymuştuk. Geçtiğimiz yıl Azerbaycan anısına idiydi bu yıl ki de Bosna Hersek anısına. Buradan bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’i bir kez daha anıyorum. Değerli misafirler 9 gün boyunca 50 yazarımız, söyleşiler, konferanslar yapacak. 9 gün boyunca Tokat hem kitaba hem de okumaya doyacak” dedi.

“Çocuklarımız kitap dostu olsunlar”

Kitap okumanın önemine de değinen Başkan Eroğlu, özellikle çocukların okumaya yönlendirilmesi konusuna değinerek, “Kitapla ilgili birçok şey denir bir defa bizim ilk vahimiz ‘Oku’ dur. Yeni Peygamber Efendimizin ‘bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?’ sözü yine bilmeye irfana olan önemi belirtmektedir. Bizim medeniyetimizde okumaya kitaba çok önem vermiştir. Bizde istiyoruz ki yeni yetişen evlatlarımız kitap dostu olsunlar her gün kitap okumadan yatmasınlar. Kendilerine yeni pencereler açsındanlar, ülkemize de faydalı güzel hizmetler yapmaya da gayret etsinler. Bütün derdimiz bütün amacımız işte bu çoklarımızın da daha iyi birer fert olabilmeleri için elimizden geleni yapmak. Üçüncüsünü yaptığımız kitap gününde bizleri cesaretlendiren katkılarıyla bizlere katkı sağlayan değerli Valimize teşekkür ediyorum, Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Kent Konseyimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki 9 gün boyunca çok güzel bir kitap günleri geçireceğiz” şeklinde konuştu.

 

“Tokat kitabı seven bir şehir”

Ak Parti Gurup Başkanvekili ve Tokat Milletvekili Av. Özlem Zengin ise yaptığı konuşmada, Tokat’ın Kitabı okumayı ve yazmayı seven bir şehir olduğuna dikkat çekerek, “Kitabı sevmenin yazmanın, okumanın her birinin ayrı ayrı anlamı var. Böyle bakıldığında Tokat kitabı seven bir şehir. Bugün çokçuklarımız içinde çok önemli bir gün bugünü öyle hatırlayacaklar. Hayatlarında hatırladıkları kitaplarla bazen kendilerini tanımlayacaklar. Her bir kitap hayatlarının bir dönemini onlara aslında anlatıyor olacak. Böyle bakıldığında ben kitabın kapağından içine kadar her birini hayatımıza şahitlik eden birer dost olarak görüyorum. Kitaplar hem çok sıkıldığımızda hem çok üzüldüğümüzde, hem okur olarak hem yazan aktaran olarak çok önemli bir yer tutuyor. Kitapların devrimci tarafı da var, hayatlarımızı dönüştürme konusunda da bir kitapla çıkılan yolculuk çok önemlidir. Ben Baro Başkanımıza bir teşekkür ederek konuşmamı tamamlamak istiyorum. Bugün Tokat’ta, Tokatlı olan Hukukçuların buluştuğu bir geleneksel buluşma da var ki bunu da çok önemsiyorum. Bu iki güzel etkinliğin aynı gün olmasından oldukça memnun oldum” ifadelerini kullandı.

 

“Bizler çocuklarımızı geleceğe hazırlıyoruz”

Türkiye’nin geleceğini inşa edecek olan, Türkiye’nin ilerlemesine katkı sağlayacak olan çocukları geleceğe hazırlamadaki en önemli etkenin okumayı sevdirmek olduğunu kaydeden Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, “Saygı değer kitap dostu misafirlerimiz hepiniz hoş geldiniz. Şehirleri şehir yapan en önemli etken maddi kalkınma ebetteki önemlidir ama bilim, kültür, sanatta bir o kadar önemlidir. Çünkü bizim kültürümüz ilime sanata dayanır. Bunu öncülük eden tüm kurumlarımıza teşekkür ederim. Alipaşa camii 500 yıl önce yapılmış ama baktığımızda sanat harikası, Ulu camii 800 yıllık sanat harikası. Esasında bu sanat harikası ama bu yüksek kültürün ürünü. Bizim atalarımız hayvan beslerken tarım yaparken basit ticaret yaparken yükselen kültür ürünü camiler, hanlar, hamamlar yapmış. Tokat’ta da var. Kitap bizim dinimizde de kültürümüzde de önemlidir. Ülkemiz çok güzel bir ülke, önü de çok parlak bir bir ülke. Ben bu coğrafyanın parlayan bir yıldızı olacağına yürekten inanıyorum. Cumhurbaşkanımızın da başlattığı hedeflere giderken bizimde bu hedeflere omuz vermemiz lazım. Biz bugün Türkiye’nin geleceğini inşa edecek olan, Türkiye’nin ilerlemesine katkı sağlayacak olan çocuklarımızı geleceğe hazırlıyoruz. İstiyoruz ki çocuklarımız kendi ülkesiyle kültürüyle aşağılık kompleksi olmadan gurur duysunlar. İnşallah bu fuarımız bölgeye de örnek olur, bizim desteğimiz tamdır. Bu sene 38 tane zenginleştirilmiş kütüphane yaptık. İnşallah önümüzde ki yıl 50 tane daha kazandıracağız. Hedef Tokat Türkiye’de bir ilki gerçekleştirecek. Zenginleştirilmiş kütüphanesi olmayan Anaokulu ve ilkokulu kalmayacak” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
GOP Lisesi için ekip geliyor
GOP Lisesi için ekip geliyor
KADIN HAKEM MAÇA DAMGA VURDU
KADIN HAKEM MAÇA DAMGA VURDU