google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
KİTAP TOKAT’TA ÖDÜL YAĞMURU

KİTAP TOKAT’TA ÖDÜL YAĞMURU

Kitap Tokat Projesi kapsamında yapılan okuma yarışması sonuçlandı. Dereceye giren çocuklar düzenlenen törenle protokol üyelerinden hediye ve ödüllerini aldı.

27 Kasım 2020 - 22:07

Tokat Valiliği öncülüğünde Mili Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen Kitap Tokat projesi kapsamında pandemi döneminde kitaptokat.gov.tr adresi üzerinden yapılan kitap okuma yarışması ve ‘Geleceğe İlişkin Hayallerimi Çiziyorum’ adlı resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri dün 11 ilçe ile eş zamanlı törenle verildi. Tokat merkez ve 11 ilçede 1. sınıftan 12. sınıfa kadar en çok ve en etkin kitap okuyan öğrenciler ile ebeveynlerinin kendilerine okudukları çocuk kitaplarını resme döken öğrenciler resim yarışmasında yarıştı.
Karşıyaka Mahallesindeki Liseler Kampüsünde bulunan 15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesinde düzenlenen programa, Tokat Valisi Dr Ozan Balcı, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Tokat Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali ile birlikte projede ve değerlendirmede rolü olan öğretmenler, dereceye giren öğrenciler, veliler ile protokol üyeleri katıldı. Ödül töreninde konuşan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, “Pandemi dolayısıyla okullar kapanınca biz de çocuklarımızın kitap okuma ödül törenleri devam ediyordu. Türkiye’de ilk uygulama oldu. Sağ olsun Kitap Okuma Komisyonunda kıymetli öğretmenlerimiz yaklaşık 50 bine yakın aldılar. Bir internet sitesi kuruldu kitaptokat.gov.tr diye. Öğrencilerimiz oradan tercih ederek okudukları kitabı sisteme girdiler. Öğretmen Komisyonumuz bunları değerlendirdi. Yaklaşık bin 550 çocuğumuzun merkez ve ilçelerde, beldelerde tüm Tokat’ta ödüllendiriyoruz. Buradaki amacımız kitap okuma kültürüne katkı sağlamak iyi bir kitap okuyucusu kitle meydana getirebilmek. Çünkü çocukken kitap okuyucusu olmayan toplumun yetişkin okuyucusu olmuyor.  Dolayısıyla kitap okuma kültürüne katkı sağlamak için bu projeyi geliştirdik. Çok da güzel oldu. Şuana kadar 50 bin kitap çocuklara dağıtıldı. Devam ediyor. Kitap okumak isteyen çocuklarımız kitaptokat.gov.tr adresinden talep ettikleri kitapları alıyorlar. PTT kanalıyla evlerine ulaşıyor. Projenin gerçekleştirilmesinde emeği geçen Milli Eğitim Teşkilatımıza; özellikle öğretmenlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

Z KÜTÜPHANESİ OLMAYAN OKUL KALMAYACAK
Dereceye giren Tokatlı öğrencileri tebrik ederek onlara destek veren velilerimizi kutlayan Vali Ozan Balcı, “Kitap adına çok güzel işler yapıyoruz. Ayrıca bir hedefimiz de zenginleştirilmiş kütüphane (Z Kütüphane)’si olmayan okul Allah’ın izniyle kalmayacak. Anaokulundan ilkokula, ortaokuldan liseye hepsinde dizayn ediyoruz. Bu konuda da yoğun çalışmalarımız var. Kitabı seviyoruz, kitabın başkenti Tokat diyoruz. Bu kapsamda inşallah merkez başta olmak üzere Niksar, Zile ve Reşadiye ilçelerimize de bu yıl içerisinde yeni kütüphaneler kazandırıyoruz. İnşallah kitap konusunda büyük bir altyapı oluşacak. Kitap okuma çok önemli. Çünkü çocukların, insanların hayal dünyalarına çok önemli katkı sağlıyor. Onların dünyayı algılaması ve hayatı anlamlandırmasında kendilerini tanımlamalarında çok büyük katkısı var. Kitap okuma konusunda devlet olarak desteğimiz tamdır. Yeter ki çocuklarımız okusun. Desteğimiz devam edecektir” diye konuştu.

SÖZÜMÜZÜ TUTMANIN HAKLI GURURUNU YAŞIYORUZ
Hediyeleri öğretmenlerin belirlediğini söyleyen Vali Balcı; kol saatinden bisiklete, scooterden spor ayakkabıya hediyeler olduğunu, yarışmaya katılan tüm öğrencilere de ayrıca bir kitap ve sertifika verdiklerini bildirdi. Balcı konuşmasını şöyle tamamladı: “Mesele burada yarışmadan daha çok motive edebilmek. Çocuklarımızın hepsi kıymetli. Hepsini yürekten kutluyorum. Çok da heyecanlandım. Gurur duydum çocuklarla Ayrıca onlara söz vermiştik sözümüzü de yerine getirdik. Bunun haklı gururunu yaşıyorum. İnşallah kitap okuma alt yapısını oluşturacağız. Çocuklarımızın ilerde akademik başarılarına çok büyük katkıları olacak. Asıl amacımız elbette çocuklarımızı kitapla buluşturmak ama asıl akademik anlamda, eğitsel ve sanatsal anlamda kültürel anlamda çocuklarımıza çok büyük birikim sağlayacak. Bunun yanında bugüne kadar 1 milyon kitabı da Tokatlı öğrencilerle buluşturduk. Amacız öğretmenlerimizi yüreklendirmek, desteklemek. Bu Tokat’ın geleceğidir. Türkiye’nin geleceğini inşa edecek çocukları desteklemek, Türkiye’nin geleceğine omuz vermektir. Projenin gerçekleşmesinde emeği geçen kaymakamlarımıza, belediye başkanlarımıza herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum.”
Hediye ve ödül yağmuruna tutulan çocuklar da Tokat Valisi Dr Ozan Balcı’yı unutmadı. Bir çocuk Vali Balcı’ya çocuklara gösterdiği yakın ilgiden dolayı teşekkür mahiyetinde kitap hediye etti.

Haber: Dursun Ekrem Er

2020/11/2020-11-27-22-11-02.jpg
2020/11/2020-11-27-22-11-06.jpg
2020/11/2020-11-27-22-11-09.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SEÇİMLER ZAMANINDA YAPILACAKTIR
SEÇİMLER ZAMANINDA YAPILACAKTIR
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0