Konsorsiyum’da bizim de Şekerimiz olsun!

Konsorsiyum'da bizim de Şekerimiz olsun!

TESOB Başkanı Mehmet Bekçi, “Turhal Şekler Fabrikasında Tokat Esnaf Odaları Birliği olarak bizler şuna da talibiz. Gücümüz oranında varsa bir birikimimiz oluşturulacak konsorsiyumda bizim de bir şekerimiz olsun” dedi

06 Mart 2018 - 10:36 - Güncelleme: 07 Mart 2018 - 10:33

TESOB Başkanı Mehmet Bekçi, tamamlanmak üzere olan Oda seçimleri ile ilgili süreci değerlendirirken özelleştirilme süreciyle alakalı Turhal Şeker Fabrikası konusunda önemli mesajlar verdi.

Şuan da esnaf odalarımıza bağlı 34 adet odamız bulunmakta.  Bu odalardan 31 tanesinin seçimini gerçekleştirdik. Kalan üç tane seçimimiz var.  Bu kalan üç seçimimizi de tamamladıktan sonra Mayıs ayının içerisinde de Esnaf Odaları Birliğinin Genel Kurulunu yapacağız.  Genel kurulda tekrardan ekip arkadaşlarımızla başkanlığa, yönetime adayız. Seçim sürecimizde il merkezi ve ilçelerde olmak üzere seçilen oda başkanlarımız oda yönetim kurulu arkadaşlarımız teveccühünü kazanırsak inşallah devam edeceğiz. Tekrara adayız.  Mayıs ayındaki kongrede de tekrar yeni bir yönetim kuruluyla beraber TESOB Yönetim Kurulu Başkanlığına devam etmek istiyoruz. Niksar ,Turhal ve Tokat’ta olmak üzere yapılacak olan seçimlerin tamamlanmasının akabinde de Mayıs ayının sonlarında seçim takvimi tamamlanmış olacak.

YENİ YÜZLERLE HİZMETE DEVAM

Mayıs ayındaki seçimlere Yönetim  Kurulu listesinin baştan ayağa değişeceği bilgisini veren TESOB Yönetim Kurulu Başkanı Bekçi; “Genel kurulumuz yeni ve taze bir kandan oluşuyor. Bizde yılların vermiş olduğu bilgi birikim, deneyimlerle beraber onlara önderlik yapacağız. Yeni yüzler yeni simalarla kaldığımız yerden hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

BAYANLARA POZİTİF AYRIMCILIK

Bekçi, “Bayanlar bizim en değerli varlıklarımız. Ben aynı zamanda esnaf kefalet kredi kooperatifinin de başkanıyım. Yeni kurulan bir kooperatif olmamıza rağmen bayanlarımıza gereken değeri verebilmek ,onları da bu kesim içerisinde görebilmek amacıyla şuanda kooperatif bünyesinde yönetici bayan çalışma arkadaşlarımız var. İnşallah oluşturacağımız listede bayan arkadaşlarımız da olacak. Bu arada şimdiden bayanlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum. Kutlamaktan daha da öte dünyanın en güzel şeylerine onlar layık. Dinimizin bayanlara vermiş olduğu değer de bunu emrediyor. “cennet annelerin ayakları altındadır. Ne yapsanız ödeyemezsiniz. “ diyor. Bizim varoluş nedenlerimiz olan annelerimize de bu ayda saygı ve sevgilerimizi sunuyoruz. Günlerini kutluyoruz” diye konuştu.  

“ŞEKER’İ KAYBETMEYE TOKAT EKONOMİSİNİN TAHAMMÜLÜ YOK”

Cuma günü TSO başkanı Ahmet Arat önderliğinde Seyirtepe’deki toplantıya katılarak süreci yakından takip ettiğini hatırlatan TESOB Başkanı Mehmet Bekçi, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Kanayan yaramız Tekel Sigara Fabrikamız aynı akıbete Turhal Şeker Fabrikası’nda uğramak istemiyoruz.  İki tane değerimiz vardı. Birtanesi Tekel, ikincisi Şeker. Birini kaybettik. Şekeri kaybetmeye ne halkımızın ne de ekonominin tahammülü var. Tokat için göç veren  il diyoruz. Daha yeni yeni toparlamaya başlamışken gerek şehir nufusu gerek de göç verme oranında bazı  iyileşmeler yaşanmışken tekrar ikinci bir handikapı kaldırmamız mümkün değil. Onun için özelleştirmeye karşı değiliz. Fakat özelleştirmenin içerisinde  bu  fabrikanın yaşaması ve  yaşatılması taraftarıyız. Bu fabrikanın turhalımızda faaliyet göstermesinden yanayız. Bu fabrikanın pancar ekici çiftçimizin ekim alanlarını daha verimli kullanabilmesi için ülke ekonomisinde katma değer oluşturması için Tokat-Turhal’da faaliyet göstermesi ve devam etmesinde tarafız. Bu konuya sadece ekonomi boyutundan ziyade sağlık açısından da bakılmalı. Vatandaşın sunu şekerleme ile zehirlenmemesi için  bu ve benzeri sağlıksız gıdalara mahkum olmamak için fabrikasının çalışmasını istiyoruz. Bu fabrikanın Tokat’tan gitmemesi için yerel anlamda köylüsü, besicisi, esnafı gibi bütün etkenlerin ortak bir şekilde faydalanması için Tokat’tan gitmemesi lazım. Geleceğimiz olan çocuklarımızın iş alanlarının kaybolmaması için sahip çıkılması gerekiyor. Özelleştirme olacaksa bile aynı Konya Torku Şeker Fabrikası gibi büyüyerek gelişerek şehrin ekonomisine yön veren bir yapıda şekillenmesi lazım. Dolayısıyla siyasilerimize bu nokta içerisinde büyük gayret ve özveri düşüyor. Burada basından da duyuyoruz özelleştirilmeyen Doğu Anadolu’da bazı fabrikalarımız var . Tokat’ında o kapsam içerinde yer alması arzumuz ve isteğimiz. Özelleştirme kaçınılmazsa bunu hükümetimizden Cumhurbaşkanımızdan yerel anlamda oluşturacak bir birlikteliğe devredilmesiyle fabrikanın Turhal’da çalışmasını  istiyoruz. Bizler Tokat’ta yaşıyoruz. Tokat’ın geleceği için Turhal Şeker Fabrikamızın çifçimizin, esnafımızın istifade eden etmeyen tüm halkımızın bu şeker fabrikasına sahip çıkmasını arzu ediyoruz. Özellikle siyasilerden istirhamımız bu noktada. Siyasi partilerimizin İl Başkanları, Belediye Başkanları, milletvekillerimiz ortak kaygı Turhal Şeker Fabrikası niteliğinde bir birliktelik sağlandığı nokta içerisinde ben şeker fabrikamızın Tokat’a kalacağını faaliyetine devam edeceğine inanıyorum.”

KONSORSİYUM’DA BİZİM DE ŞEKERİMİZ OLSUN”

“Aynı sözler Tekel Sigara Fabrikası için  de verilmişti. Burada fabrika değil, altı fabrika olacak denmişti. Ama görüyorsunuz maalesef yerinde şimdi yeller esiyor. Tesis yıkıldı. Hurdalık vaziyetini aldı. Turhal Şeker Fabrikasının bir özelliği de  makine fabrikasını içerisinde bulundurmasıdır. Bu makine fabrikamızın silah ve mühimmat   yapabilecek lojistik destek verebilecek  donanımlara  sahip bir işletme. Dolayısıyla siyasilerin  işin pancardan daha ziyade o tarafını da  görmelerini istiyorum.  Turhal Şekler Fabrikasında  Tokat Esnaf Odaları Birliği olarak bizler  şuna da talibiz. Belki o kadar gücümüz yok ama; gücümüz oranında varsa bir birikimimiz oluşturulacak konsorsiyumda bizim de bir şekerimiz olsun. Şeker fabrikasının yerini konumunu bir arsa olarak değilde Tokat ilinin geleceği olarak düşünmek lazım.  Turhal Şeker Fabrikasının özelleştirme kapsamında olmasını da anlamış değiliz. Bir Kars Şeker Fabrikası’nın özelleştirme kapsamının içerisinde yoksa bizim Tokatımız neden oluyor. 14 tane özelleştirilecek fabrika içerisinde dört tane kar eden fabrikayı sayıyorlar. Biz zarar da etmiyoruz. Devletimizin üzerinde bir yük bir kambur da değiliz. Kar eden işletmeler içerinde ene fazla paya sahip olmamıza rağmen bizim Turhal Şeker Fabrikasının da satışını anlamış değiliz. Biz hükümetimiz ve devletimizden bu noktada destek bekliyoruz.”

“DEVLETİMİZ VE SİYASİLER TOKAT’IN SEVGİSİNİ GÖZARDI ETMEMELİ”

“Kaçan balık her zaman için büyük oluyor. Eğer bu Tokat halkı Tekel Sigara Fabrikasının  bu şekilde özelleşeceğini bilebilmiş olsaydı, öngörebilseydi bu kadar zararı olabileceğini bilse idi, ben  eminim tüm tokat halkı Ankara da dahil gidilmesi gereken her noktaya ulaşırdı. O handikabı yaşayan bireyler olarak fark edemedik. Sigara fabrikası elimizden uçtu gitti. Bununla birlikte tütün ekicilerimiz, nakliyecilerimiz, Tokat esnafı etkilendi. Bu şekilde bir özelleştirmenin altından ne siyasiler ne de Tokat halkı kalkabilir.  Biz elimizden ne geliyorsa Turhal Şeker Fabrikamızın kapatılmaması için maddi manevi değil elimizi kolumuzu gövdemizi taşın altına koymaya hazırız. Tokat’ımız hükümete desteğini her geçen gün kat be kat veren bir il, devlet yöneticilerimiz ve siyasilerimiz de bu sevgiyi göz ardı etmemeliler.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üniversiteli öğrenciler doyasıya eğlendi
Üniversiteli öğrenciler doyasıya eğlendi
3 SEHiT
3 SEHiT