"KOOPERATİFLER KAPANDIĞINDA ESNAF TEFECİNİN KUCAĞINA...

"KOOPERATİFLER KAPANDIĞINDA ESNAF TEFECİNİN KUCAĞINA DÜŞÜYOR!"

Esnaf Kredi Kefalet Kooperatiflerinin olmadığı bir düzende insanların tefecilere mahkûm olacağını kaydeden Tokat Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan, “Biz yaptırmadığımız protestolarla geçmişten bugüne, esnafların yaklaşık 7 milyon liralık bir kaybını önledik. Esnaf ve sanatkârımızı başka yerden alacağı finans desteği ile ilgili karşılaşacağı sorunları da önce biz çözüyoruz. Kooperatif kapandığında o bölgedeki esnaf tefecilerin kucağına düşüyor” dedi

03 Temmuz 2021 - 20:44 - Güncelleme: 04 Temmuz 2021 - 21:53

Tokat Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Ahmet Hamdi Aydoğan ve Yönetim Kurulu, 6 Temmuz 2021 Salı günü Gaziosmanpaşa Stadyumu’nda yapacakları Olağan Genel Kurulönce bir basın toplantısı düzenleyerek herkesi kongreye davet etti.

 

Yaklaşık 3 buçuk yılın ardından İçişleri Bakanlığının genelgesi doğrultusunda pandemi kurallarına uygun olarak  kongreyi Gaziosmanpaşa Stadyumunda yapma kararı aldıklarını anlatan Aydoğan, “Yaklaşık 3 bin 2 yüz ortağı olan bir kooperatifiz. Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi olarak 185 milyon TL’nin üzerinde bir plasmanı ortaklarımızdan oluşturduk. Pandemi döneminde devletimizin esnafımıza verdiği 25 bin TL’lik krediler vardı. Pandemiye rağmen insanların mesaiye gitmediği günlerde biz hafta sonları da dair kooperatifimizi açık bulundurarak çok yüksek sayıdaki esnaf ve sanatkârımızı bu kredilerle buluşturduk. Yaptığımız hizmetten biz memnunuz esnafımızın da memnun olduğunu gözlemliyoruz.” Dedi.

 

EMLAK BAKIMINDAN ÜLKENİN ÖNDE GELENLERİNDENİZ

Aydoğan, “Türkiye’nin en büyük kompleks binasını yaptık. 50 adet 1+1 daire yaptık. Çok şükür tıkır tıkır da ödüyoruz. Kiraya verdik, kiralarını alıyoruz. Emlak bakımından ülkenin en önde gelen kooperatiflerinden bir tanesiyiz. Kurumumuz yarım asrı aşkın bir süredir Türk esnaf ve sanatkârına hizmet veren bir kurum. Devletin esnaf ve sanatkârı sübvanse babında yaptığı destekleri yardımları, en kestirmeden ve kolayca, nakit olarak esnaf ve sanatkarın eline veren bir kurum. Bu nokta kumrumuz Türkiye’de çok önemli bit r yer tutuyor. Bizler esnaf ve sanatkarımıza bankalar gibi davranmıyoruz. Tahsilâtında zorluk çekeceğimizi bile bile o insan evine ekmek götürsün diye risk alarak destek olduğumuz binlerce esnafımız var. Yine kooperatifimiz Türkiye’nin ilk faizsiz kredisini esnaflarına kullandıran bir kooperatif oldu. Genel kurulumuzun ardından yine esnaf ve sanatkarımıza kendi kaynaklarımızdan bu kedilerin kullandırılması için yasal altyapı adına elimizden geleni yapacağız” diye konuştu.

 

“ESNAFIN KARA GÜN DOSTUYUZ”

Esnaf Kredi Kefalet Kooperatiflerinin olmadığı bir düzende insanların tefecilere mahkûm olacağını kaydeden Başkan Aydoğan, “Biz yaptırmadığımız protestolarla geçmişten bugüne, esnafların yaklaşık 7 milyon liralık bir kaybını önledik. Esnaf ve sanatkârımızı başka yerden alacağı finans desteği ile ilgili karşılaşacağı sorunları da önce biz çözüyoruz. Zayıf ve imkânı az olan kooperatifler en küçük bir dalgalanmada kapanabiliyor. Kooperatif kapandığında o bölgedeki esnaf tefecilerin kucağına düşüyor. Milletin kanını iliğini emiyorlar. Esnafın kara gün dostu olarak esnaf kredi kefalet kooperatifleri var. Biz esnafımız bankaya parasını ödeyemediğinde biz onun yerine ödüyoruz ve 9 ay bekletiyoruz. Piyasanın durumuna göre bu süreler değişiyor ama biz borcunu ödemedi diye hiçbir esnafımızı mağdur etmiyoruz” dedi.

HABER: Mihriban KOÇAKER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'ta 4.3 büyüklüğünde deprem
Tokat'ta 4.3 büyüklüğünde deprem
CK Enerji Çamlıbel Elektrik’in yeni Genel Müdürü Fahrettin Tunç oldu
CK Enerji Çamlıbel Elektrik’in yeni Genel Müdürü Fahrettin...