KÖYE DÖNÜŞLER ARTTI MI?

KÖYE DÖNÜŞLER ARTTI MI?

Küresel salgın köylere dönüşü arttırdı mı. Bu dönüşler geçici mi kalıcı mı? Tarımsal üretimde bu dönüşün etkileri neler? Bu soruları Tokat Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, gazetemize cevapladı

14 Mayıs 2020 - 00:03

Geçtiğimiz yıl aralık ayında Çin'in Wuhan kentinde başlayıp tüm dünyaya yayılan corona virüs yeni tip Covid-19) pandemisinin dünya genelinde etkileri devam ediyor.
Küresel salgın dünya genelinde 4 milyon vakanın üzerine çıkarken hayatını
kaybedenlerin sayısı 289 bini aştı. Covid-19'u yenerek sağlığına kavuşanların sayısı 1 milyon 481 bin 314 olurken Türkiye'de 12 Mayıs itibariyle toplam vaka sayısı 141 bin 475, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 3 bin 894 oldu.

Küresel salgına karşı ekonomik, sosyal alanda etkileri de sürüyor. Salgının baş göstermesiyle gerek yurt dışından gerek diğer şehirlerden Tokat'a yapılan dönüşler köylerde de hareketlilik sağladı. Bu dönüşlerin geçici mi kalıcı mı olduğu henüz netlik kazanmadı.
Ancak tarım şehri olan Tokat'ta bu dönüşlerin nasıl bir etki göstereceğini Tokat Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin gazetemize değerlendirdi.
STRATEJİK ÜRÜNLERİN EKİMİNDE YÜZDE 2 İLA 9 ARTIŞ VAR
Tokat Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin, “Elimizde net bir bilgi olmasa da
köylere dönüş olduğu söyleniyor. Bu kesin dönüş mü veya geçici bir dönüş mü onu bilemiyoruz.Şu anda tarımsal üretimle ilgili her hangi bir olumsuzluk yok. İl ve İlçelerimizde İlde Vali beyin başkanlığında İlçelerde kaymakamların başkanlığında Tarımsal ve Hayvansal Üretimi İzleme ve Değerlendirme Kurulu
her hafta toplanıp olumsuzluk olduğunda İldeki komisyona bildiriyorlar.İlimizde 2020 yılında Özel idare ve bakanlık destekli Buğday tohumu, Patates tohumu, Soğan tohumu,Yonca ve Silajlık Mısır tohumu ve Kuru Fasulye tohumu dağıtılmış olup Stratejik ürünlerde geçen yıla oranla ekimde yüzde 2 ile yüzde 9 arasında artış vardır. Yaptığımız saha ziyaretleri ile de şu anda her hangi bir
üründe verim kaybı öngörmüyoruz. Meteorolojik her hangi bir olumsuzluk olmazsa gıdada, üretimde ekim ve dikimde şu anda her hangi bir olumsuzluk bulunmamaktadır” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'a 33 yeni Doktor kadrosu
Tokat'a 33 yeni Doktor kadrosu
Şaşkına çeviren yufka
Şaşkına çeviren yufka