Köylerde sahte gübre alarmı

Köylerde sahte gübre alarmı

Tokat'ta geçtiğimiz hafta Akyamaç köyünde sahte gübre ihbarı alan Jandarma bazı köylerde yine sahte gübre satıldığı ihbarı üzerine harekete geçti. 3 şüpheli gözaltına alınırken 2100 kg. gübreden alınan numunelerde yine sahte olduğu tespit edildi

22 Şubat 2020 - 13:50


Tokat İl Jandarma Komutanlığına bağlı Merkez İlçe Jandarma Komutanlığı sorumluluk bölgesinde bulunan köylerde 3 şüpheli şahsın sahte gübre sattığı haberi üzerine ekipler harekete geçti. Şüpheli şahısların satmış olduğu 2100 kg. gübrelerden alınan numunelerin Tokat İl Tarım Müdürlüğünde yaptırılan analizinde azot ve fosfor bulunmadığı, tuz ve kireç bulunduğu, gübre etiketi içerisindeki bilgilerin uyuşmadığı ve sahte olduğu tespit edildi. Şüpheli ile ilgili adli işlemlerin sürdüğü öğrenildi.
Geçtiğimiz hafta Merkeze bağlı Akyamaç köyünde sahte gübre satıldığı ihbarı üzerine devreye giren Jandarma alınan numuneleri Tarım İl Müdürlüğünde analiz ettirmiş, analiz sonucunda gübre diye satılan maddede azot ve fosfor bulunmadığı tuz ve kireç bulunduğu tespit edilmişti. Olayla ilgili 1 şüpheli gözaltına alınmıştı. 
Geçtiğimiz hafta ele geçirilen sahte gübrelerin ardından soru yönelttiğimiz Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, Sahte gübre konusunda birkaç numune aldıklarını ve yasal olarak gerekli mercilere şikayetlerde bulunduklarını söyledi. Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, denetim yetkisinin kendilerinde olduğunu ilaç bayii, gübre bayii, veteriner hekim ilaçlarının satış denetimlerini İl Müdürlüğü olarak yaptıklarını, gıda ve diğer denetimler olmak üzere yılda 13 bin denetim yaptıklarını bildirdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x