google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Kronik kas-iskelet sistemi hastalıklarına Proloterapi

Kronik kas-iskelet sistemi hastalıklarına Proloterapi

Tokat Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Opr. Dr. Serkan Akpancar ile proloterapi tedavisi üzerine Sosyal Hizmet Uzmanı Süleyman Güler, söyleşi gerçekleştirdi. Proloterapi nedir tedavisi nasıl yapılır, tedavi hangi organlara uygulanır, tedavinin amacı, tedavinin yan etkileri var mıdır? Gibi konularda Opr. Dr. Akpancar soruları yanıtladı. İşte o söyleşinin detayları:

02 Mayıs 2019 - 11:35

Tokat Devlet Hastanesi Ortopedi Uzmanı Opr. Dr. Serkan Akpancar ile proloterapi tedavisi üzerine Sosyal Hizmet Uzmanı Süleyman Güler, söyleşi gerçekleştirdi. Proloterapi nedir tedavisi nasıl yapılır, tedavi hangi organlara uygulanır, tedavinin amacı, tedavinin yan etkileri var mıdır? Gibi konularda Opr. Dr. Akpancar soruları yanıtladı. İşte o söyleşinin detayları:

Süleyman GÜLER: Proloterapi nedir, tedavisi nasıldır?

Ortopedi Uzmanı Opr. Dr. Serkan AKPANCAR:

Proloterapi kronik kas-iskelet sistemi hastalıklarında ağrılı bölgeye yapılan belirli yoğunluktaki dextroz enjeksiyonu sonrasında bu bölgede oluşan reaksiyon sonucu doku yenilenmesinin başlatılması olayıdır.

 

Süleyman GÜLER: Proloterapi tedavisi hangi organlara uygulanır?

Ortopedi Uzmanı Opr. Dr. Serkan AKPANCAR:

Proloterapi eklem ve kas problemlerinde kullanılır. Bugün kronik bel-boyun kireçlenmesi, kayması ve fıtık tedavisinden, diz- kalça-omuz-ayak bileğnde kas yırtığı kireçlenme, kıkırdak hasarı, menisküs problemlerine kadar bir çok endikasyonda kullanımına dair bilimsel kanıt bulunan önemli bir tedavidir.

 

Süleyman GÜLER: Proloterapi tedavisinin hedefi, amacı nedir?

Ortopedi Uzmanı Opr. Dr. Serkan AKPANCAR:

Enjeksiyonlar zedelenmiş, aşınmış, güçleri azalmış tendon bağ ve eklemlere yapılır. Bu bölgelerde oluşturulan reaksiyon doku tamir mekanizmasını tetikler ve kıkırdak-bağ doku-tedonlar gibi yapılarda kollojen denilen güçlü yapıların oluşumunu artırarak zedelenmiş dokuların tamir edilip yenilenmesini sağlayan yeni bir süreç başlatır ve bu mekanizmayla ağrının nedenini ortadan kaldırır.

 

Süleyman GÜLER Proloterapide kullanılan, serum solüsyonları nasıl hazırlanır? Bu serum solüsyonlarında kimyasal madde var mıdır?

Ortopedi Uzmanı Opr. Dr. Serkan AKPANCAR:

Proloterapide kullanılan solüsyon, serum solüsyonlarındaki dextroz (tıbbi şeker) dozunun uygulanacak bölge ve hastalığa göre değişmek suretiyle ayarlanmasıyla hazırlanır.  Bu yüzden tamamen doğal olup hiçbir kimyasal içermez.

 

Süleyman GÜLER: Proloterapi tedavisinin yan etkileri varmıdır?

Ortopedi Uzmanı Opr. Dr. Serkan AKPANCAR:

Dekstroz solüsyonu enjeksiyonu tıbbi literatürdeki en güvenli tedaviler arasındadır. Bununla beraber diğer kas, eklem içi ve çevresi enjeksiyonlarda da görülebilecek enjeksiyon yerinde kızarıklık, şişme, baş dönmesi, tansiyon düşmesi, çarpıntı yapabilir. Yine iç organ hasarı ve sinir hasarı gibi riskleri vardır. Riskler uygun teknik,  yeterli tıbbi malzeme ve deneyimli tıbbi personel varlığında nadiren görülmektedir. Kortizol gibi dokuyu çürütmez, kilo yapmaz (aksine zayıflatır). Karaciğer, böbrek  problemi olan hastalarda bile kullanılabilmektedir. Yine bu bağlamda Gebelerde dahi kullanılabilen tek enjeksiyon yöntemidir.

Süleyman GÜLER: Proloterapi Yöntemi ile ne zaman tanıştınız? Bu konuda yaptığınız çalışmadan bahseder misiniz?

Ortopedi Uzmanı Opr. Dr. Serkan AKPANCAR:

            Proloterapi yöntemi ile 2013 yılında Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde (GATA) asistanlığım zamanlarında tanıştım. O yıllarda Amerikalı Hackett tarafından tanımlanmış ve sahip çıkılmadığı için tarihin tozlu sayfalarına gömülmüş, Türkiye’de ise kulunç için kullanılan ve neredeyse kimsenin bilmediği bir yöntemdi. Şimdiki gibi kronik bel-boyun ağrısı, dizde kireçlenme, omuz yırtıkları gibi problemlerde Türkiye ve dünyada hiç kullanılmamıştı ve o yıllarda proloterapi ile ilgili bilimsel makalede yoktu. Polikliniğe gelen 80 yaşlarında ve ileri derecede diz kireçlenmesi olan bir hastanın dizlerine kortizol (günümüzde hekimlerin o kadar karşıt bilimsel çalışmaya rağmen yapmakta ısrar ettiği) yerine bu tedaviyi uyguladım ve 15 dakika sonra kontrol muayenesine çağırdım. Teyzem geldiğinde yüzü çok mutlu idi yavrum bütün merdivenleri çıktım hiç ağrım olmadı dedi. Sonrasında omuzun da yırtık ve kireçlenme olan 45 yaşlarında bir hastaya uyguladım, sonrasında kontrole gelirsin dedim. Yaklaşık 1 ay sonra bu hastam kontrole geldi. Hastam omuzlarının çok rahatladığını, daha önce Türkiye’de neredeyse bütün ünlü hocalara gittiğini ne yazık ki bir çare bulamadığını sırf bu tedavi için Kıbrıs’tan uçakla geldiğini söyledi. İlk hastadaki psikolojik diye düşünmüştüm, bu hastada böyle olunca günde bir iki hastadaki diz ve omuz problemleri için uygulamaya başladım. Başarı yüksek olduğu için hastalar artmaya başladı. Bu hızlı artış kliniğin en büyük hocasının omuz ameliyatı için listeye giren birkaç hastanın sizde iğne tedavisi varmış biz öncelikle onu denemek istiyoruz demesiyle son buldu. Bütün hastaları spor hekimliğine devrederek bende tedavilerimi mecburen orada uyguladım

 

Süleyman GÜLER: Proloterapi Yöntemi ile ilgili yayınlarınız var mı?

Ortopedi Uzmanı Opr. Dr. Serkan AKPANCAR:

Bilimsel bağlamda öncelikle spor hekimliğindeki hocaların desteği ile uluslararası spor hekimliği kongrelerinde bildiriler yaparak tedaviyi tanıtmaya başladık. 2015 yılında Belçika’da düzenlenen dünyanın en büyük spor hekimliği kongresinde 42 yaşındaki rekreasyonel yüzücü her iki omuzundaki kas yırtığı ve kireçlenmesini ve 37 yaşındaki koşucunun kalsifiktendinitininproloterapi ile tedavisini içeren iki bildiri çok beğeni topladı (1,2). Bu bilimsel olarak önemli bir yerde tedaviyi anlattığımız ilk yer oldu. Sonrasında uluslararası farklı dergilerde yayınlanan 4-5 makaleden sonra, 2017 yılında 84 tane omuz rotatorcufftendonyırtıklı hastanın proloterapi ile tedavisini içeren makale Orthopaedics&Traumatology: Surgery&Researchisimli ünlü Fransız dergisinde yayınlandı (6). Bu yazı proloterapinin omuz kas yırtıklarındaki etkinliği ile ilgili dünyanın ilk makalesidir. (Özetle kronik rotatorcufftendinitli hastaların proloterapi ile tedavisinde %88 oranındaki hastada mükemmel ve iyi derecede memnuniyet görüldü. Bu başarı günümüzde yapılan kapalı ve açık omuz ameliyatlarındaki başarıdan çok yüksektir.) Son 1,5 yılda bu konu ile ilgili çeşitli ülkelerde 12 makale daha yayınlandı. Düşünün Türkiye buna öncülük etti,  Amerika, İngiltere, Fransa, İtalya gibi ülkeler aynı yöntem ve enjeksiyon noktalarını kullandılar ve benzer sonuçlar elde ettiler.

Bilimsel çalışmalarımız Tokat Devlet Hastanesi’nde de devam etti. Çok kıymetli meslektaşım Deniz Gül’ün de katkılarıyla kronik bel ağrısı, bel fıtığı, boyun fıtığı, diz-ayak bileği, el bileği kireçlenmesi, romatolojik problemler, travmatik nedenlerde belden altı tutmayan hastalarda bu tedavi yöntemini uyguladık. Ayak bileği kıkırdak hasarı ve kireçlenmesinde proloterapi ile PRP yöntemini karşılaştırdığımız makale ünlü Amerikan dergisi MedicalScienceMonitor dergisinde yayınlandı. Tamamı Tokat Devlet Hastanesi imkanlarıyla yapılan ve gerek ortopedi ve travmatoloji personelinin gerek servis çalışanlarının özveri ve çabalarıyla takip edilen hastaların sonuçlarını içeren bu çalışma kendi alanında dünyanın ilk makalesi olup, Türkiye’nin ve özellikle Tokat ilimizin adını duyurma adına bir gurur kaynağı olduğunu düşünüyorum (8). (Özeti: 49 ayak bileği kıkırdak hasarlı ve kireçlenmesi olan hastalar çalışmaya dahil edilerek bir grup hastaya PRP ve diğer gruba proloterapi uygulandı. Prolotherapi grubunda %88,8 oranında hasta  mükemmel ve iyi derecede memnuniyet bildirirken, PRP grubunda %90,9 oranında hasta  mükemmel ve iyi derecede memnuniyet görüldü.  Bu sonuçlar ayak bileği kireçlenmesinin tedavisinde her iki yöntemininde başarılı olduğunu gösteriyor. Başarı oranı ayrıca dünya literatüründe cerrahi yöntemleri, kök hücre yöntemlerinden bile daha yüksek.

Süleyman GÜLER: Yine Sizin topuk dikeni ile ilgili bir çalışmanızın olduğunu biliyoruz. Bundan bahseder misiniz?

Ortopedi Uzmanı Opr. Dr. Serkan AKPANCAR:

Yine topuk dikeni ile ilgili  yazı Turkiye’de yayınlanan en büyük fizik tedavi dergisi olan TurkishJournal of PhysicalMedicineandRehabilitation dergisinde yayınlandı. Bu yazıda konusunda Dünyanın ilk makalesidir. (7). (Özeti:Kronik topuk dikeni ağrısı olan 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar proloterapi (n=29) ve kontrol (n=31) olmak üzere iki gruba ayrıldı Gruplar arası proloterapi grubunda anlamlı derecede klinik iyileşme gözlendi.) Haber Merkezi

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
KADINA ŞİDDETE HAYIR!
KADINA ŞİDDETE HAYIR!
"EVDE KAL TOKAT!"
google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0