>
KURTULUŞ ERKEN DEĞİL HEMEN SEÇİMDİR

KURTULUŞ ERKEN DEĞİL HEMEN SEÇİMDİR

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, “Ülkemizin kurtuluşu erken değil hemen seçimdir!” dedi

06 Ocak 2022 - 19:56

AK Parti Zonguldak milletvekili Ahmet Çolakoğlu ve 40 milletvekilinin imzasının Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Kanun teklifi görüşmelerinde konuşan CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, torba yasanın geneli üzerine konuştu.

 

SOĞANI SATAMAYAN ÇİFTÇİ DE Mİ STOKÇU?

Konuşmasında ekonomiyle mücadelenin, stokçulukla mücadeleyle mümkün olmadığına değinen Durmaz, “soğanını depoda tutan çiftçiye de stokçu mu diyeceksiniz? Örneğin; patatesin ve soğanın hasadı Ekim, Kasım aylarında yapıldıktan sonra depoya konur. Depoya konan ürünlerin satışı da süreç içerisinde Mart, Nisan aylarına kadar yapılır. Patates ve soğan fiyatları arttığında bu insanları stokçulukla suçlayıp ceza mı yazacaksınız.TMO Çiftçiden Buğday, Mısır alıyor.  Kış döneminde satıyor. TMO Stokçu mu oluyor. Bunlara stokçu mu diyeceğiz, yatırımcı mı diyeceğiz, girişimci mi diyeceğiz. Tarım ürünleri artık yatırım aracı olarak görüldüğü gibi dolar, avro ve altın alır gibi tarım ürünleri alınıyor. Bunu dünyada gıda sistemini kontrol etmeye çalışan Cargill gibi şirketler yapıyor. Fahiş fiyatlara karşı tanzim satış çadırları kurulmuş, soğan depoları basılmış, soğan üreticileri, satıcıları günah keçisi ilan edilmişti. Depolardaki soğanlar suç aleti gibi sunulmaya başlanmıştı.  Bu yıl çiftçinin soğanı tarlada, stokçu diye suçladığınız, suçlu ilan ettiğiniz soğanın günahı ne?

 

NEDEN SAHİP ÇIKMADINIZ?

Yanlış politikalar sonucu ortaya çıkan bu yüksek fiyat artışlarına dair kendi sorumluluğunu üzerinden atmak için bu yöntemlere başvurulduğunu öne süren CHP'li Durmaz, "Ülkede kötü giden ekonominin stokçuluk kavramını ortaya çıkarttığını ve insanların üretimden soğuduğunu belirterek “Hükümet; ürünler tarladan depoya, depodan rafa, raftan sofraya gelinceye kadar hiçbir şey yapmıyor. Bugün konuşmamız gereken stokçuluk değil üretimin durma tehlikesidir” dedi.

 

"LİMANLARIN 49 YILLIĞINA KİRALANMASI VATANA İHANETTİR!"

Milletvekili Kadim Durmaz, "Giderken ne götürdüysek kardır diye ülkeyi bitirdiniz!  18 limanın sözleşmeleri en erkeninin süresi 2027 de dolacakken,  Yeni ihaleye çıkmadan 49 yıla kadar neden uzatmak istiyorsunuz. Limanların kârları ve stratejik önemleri artınca, siz buradaki rantı yandaşlara aktarmanın derdine düştünüz. Çok net söylüyorum bu bir peşkeş, bu açıkça bir soygundur. Seçimin kapıda olduğu bu süreçte yangından mal kaçırır gibi daha süreleri dolmadan bu sözleşmeleri ihalesiz neden yeniliyorsunuz? Sadece tek adam rejimine hizmet edip birilerini zengin etsin diye Türkiye Cumhuriyeti limanları satış sürelerini 49 yıla kadar uzatmak; Mavi vatana, 84 milyona, evlatlarımıza; Haksızlıktır, İnsafsızlıktır, vicdansızlıktır. Geleceğimize ve Türkiye Cumhuriyeti’ne ihanettir.Limanların özellikle yabancılara satılması günümüz kapitülasyondur.  Ama sizin için hedef ülkemizin kazanımı değil yandaşın karıdır. Limanları 5’ li çeteye veriyorsunuz ama bu ülkenin evlatlarına, yurttaşlarına, onların dertlerine derman olmuyorsunuz! Ülkemizin kurtuluşu erken değil hemen seçimdir! “ diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x