LİSE EĞİTİMİNDE İNOVASYONEL SEÇENEK

LİSE EĞİTİMİNDE İNOVASYONEL SEÇENEK

LGS sınavında tercih döneminin de geride kalması ile birlikte öğrenci ve veliler ücretsiz eğitim veren özel okulları mercek altına aldı. Tokat’ta ücretsiz olarak eğitim veren Özel Tokat Bilim ve İnovasyon Okullarını sizler için araştırdık.

29 Temmuz 2021 - 21:23 - Güncelleme: 29 Temmuz 2021 - 22:26

Günümüzde teknolojinin ve bilimin akıl almaz bir hızla gelişmesi birçok teknolojik ürünün veya sistemin kullanılmasını gerektiriyor. Teknolojinin veya teknolojik sistemlerin kullanımının yaygınlaşması onu kullanabilecek nitelikli insan gücüne olan ihtiyacı da ortaya çıkarıyor. Geleceğe bu gerçekler ışığında bakan Tokatlı öğrenci ve veliler listelerine Özel Tokat bilim ve İnovasyon Okullarını da ekledi. Çağdaş bir vizyon ve teknolojik imkanlarla eğitim veren okul geçtiğimiz yıl da bir çok öğrenci ve velinin öncelik verdiği okullardan birisi olmuştu. Özel Tokat OSB Bilim ve İnovasyon Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü

Emre Uçkun, teknoloji ve bilimin hızla gelişmesi ile birlikte yakın gelecekteki işgücü portföyünün yeterli donanıma sahip olan insanlardan oluşacağına dikkat çekti. Uçkun: “Mesleki ve teknik eğitim, işte tam burada kendini göstermekte olup, nitelikli insan gücüne duyulan ihtiyacın karşılanabilmesi için çağın gerektirdiği bilgi, beceri, tutum, tavır ve meslek ahlakı kazandırmakta yeni bir görev üstlenmektedir” sözleri ile de geleceğe hazırlık aşamasında, lise eğitimi için neden Bilim ve İnovasyon Okulunun seçilmesinin gerektiğinin mesajını veriyor.

 

Okulun özel olmasına karşın ücretsiz olduğuna da dikkat çeken Uçkun: “Dünya ülkeleriyle rekabet edebilmek için üretebilen ve ürettiğini pazarlayabilen arz ve talep dengesini gözetebilen bir ülke olmak gerekmektedir. Ulusal ve uluslararası mesleki yeterliliğe ve mesleki ahlak değerlerine sahip, ekonomiye ve gelişen teknolojiye hem can veren hem de yön veren üretim sevdalısı iş ehli insanların yetişmesinde mesleki ve teknik eğitimin rolü oldukça büyüktür. Ancak ülkemizde mesleki ve teknik eğitimin tercih edilebilirliği mesleki ve teknik eğitime karşı var olan olumsuz algının da etkisiyle oldukça düşüktür. Ülkemizin 2023 hedeflerine baktığımızda; eğitim, istihdam ve üretim ilişki sağlanarak öğrencilerin mesleki ve teknik eğitimi tercih etmesi için atfedilen değerin artırılması, nitelikli iş gücü yetiştirmesi 2023 Eğitim Vizyonu kapsamında hedeflenen öncelikli konulardandır. Bu hedefler doğrultusunda Millî Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliğiyle OSB’ler içerisinde kurulan Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin niceliğini ve niteliğini artırmak için teşvikler verilmektedir. Böylelikle Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine sağlanan %100 eğitim desteği bu teşviklerden sadece biridir. Ailelerin, bakanlığın OSB Desteği kapsamındaki özel okullarda, öğrencilerini ücretsiz olarak okutabilmesi ülkemiz için imkân ve fırsat eşitliği açısından oldukça önemlidir” ifadelerini kullandı.

 

2 FARKLI PROGRAMDA 3 ALANDA EĞİTİM VERİLİYOR

Okulun sahip olduğu kampüsün büyüklüğüne de dikkat çeken Uçkun, lise döneminde öğrencilerin sosyalleşmesi için de birçok faaliyete imza attıklarını söyledi. Okul Müdürü Uçkun: “Bilim ve İnovasyon Okulları lise kampüsümüzde hizmet veren Özel Tokat OSB Bilim ve İnovasyon Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi OSB Desteği kapsamında eğitim öğretim hizmeti sunmaktadır. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizde hem Anadolu Meslek hem de Anadolu Teknik Programı bulunmakta olup her iki programda da üç alanda eğitim vermektedir. Bu alanlar Elektrik – Elektronik Teknolojileri Alanı, Bilişim Teknolojileri Alanı ve Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Alanıdır. Bu üç alanda da eğitim gören öğrencilerimiz şartsız, koşulsuz bakanlığın OSB Desteğinden faydalanma hakkına sahiptir. Sadece öğrencilere sunulan yemek, forma, ek kaynak ve servis hizmetleri OSB Desteği kapsamında olmadığı için veli tarafından karşılanmaktadır” diye konuştu.

 

TEKNOLOJİ OKURYAZARLARI YETİŞTİRİLİYOR

Okul Müdürü Uçkun’un üzerinde durduğu bir başka konu ise öğrencilerinin teknoloji okuryazarı olarak yetiştirilmesi. Bu konunun okul yönetimi tarafından da önemsendiğine dikkat çeken Uçkun, bir çok ulusal ve uluslararası projelere sağlanan katılımlar ile öğrencilerinin belirli dönemlerde kendilerini de gösterme imkanı buldukları dile getirdi. Uçkun: “Öğrencilerimiz, akademik ve mesleki yeterliliğe sahip; sosyal, kültürel ve sportif alanlarda kendilerini geliştirmiş bireyler olarak eğitimlerini sürdürmektedirler. Her bir öğrencinin değerli, öncelikli, farklı ilgi ve ihtiyaçları olduğunu biliyor, öğrencilerimizi teknoloji okur yazarı olan girişimci, sosyal anlamda gelişmiş, etkin bireyler olarak hayata hazırlıyoruz. Öğrencilerimize Erasmus, Teknofest, E-Twinning, Tübitak, MEB Robot vb. gibi birçok ulusal ve uluslararası projelerde kendini gösterme imkânı sağlıyoruz. Her öğrencimizin eğitimleri süresince birçok toplumsal sorumluluk projelerinde aktif rol almasını sağlayarak toplumsal sorumluluk bilinci yüksek üreten bireyler olarak yetiştiriyoruz. Etkin rehberlik ve öğrenci koçluğu sistemi ile öğrencilerin sahip olduğu potansiyelin farkına varmasını, kendini ve yeteneklerini keşfetmesini sağlıyoruz. Öğrencilerimiz; eğitimleri süresince iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanırlar. Mesleki yeterlilik için yapacakları staj süresince asgari ücretin 1/3’ü oranında maaş alırlar. Liseyi bitirdiklerinde eğitim gördükleri alanda hem Diploma hem de İş Yeri Açma Belgesi almakta ve Teknisyen unvanı ile mezun olmaktadırlar. İş yeri açma belgesi ile kendi işyerini açmayı planlayan mezun öğrencilerimize KOSGEB tarafından 50 bin TL hibe ve 100 bin TL faizsiz kredi verilmektedir. Lise veya dengi okuldan mezun olduğunu belgeleyenlerin askerlikleri, istekleri hâlinde mezuniyet tarihinden itibaren üç yıl ertelenebilmektedir. Bu süre Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemizin mezunları için ilave üç yıl, süreyle ertelenmektedir” dedi.

 

OKUL, ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ İÇİN DE AVANTAJ SAĞLIYOR

Öğrencilerin seçtikleri bölüme göre mezuniyet sonrasında, üniversite tercihlerinde de ek puan avantajına sahip olacaklarına da önemle vurgu yapan Okul Müdürü Uçkun: “Üniversite hayali olan öğrencilerimizin Akademik destek dersleri ile YKS sınavlarında başarılı olmaları kaçınılmazdır. Öğrencilerimizin mezuniyet sonrasında alanları dışında herhangi bir yükseköğretim programını tercih etmeleri durumunda puanlarında kesinti olmamaktadır. Ayrıca öğrencilerimiz Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumları Puan Avantajı ile alanları üzerine yükseköğretim kurumlarında mühendislik programlarına geçişlerde üniversiteden üniversiteye, fakülteden fakülteye ve bölümden bölüme değişmek koşulu ile 20 puan ila 120 puan arasında rakiplerine göre daha avantajlı olmaktadırlar. Hayat için eğitim sloganıyla çıktığımız bu yolda, öğrencilerimizi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda hayata donanımlı bir şekilde hazırlama ve meslek sahibi yapmanın yanı sıra onları sorumluluk sahibi, vatanını seven, çağdaş bireyler olarak yetiştirmek okulumuzun yegâne amacıdır” ifadelerini kullandı.

Haber: Dursun Ekrem Er

2021/07/2021-07-29-21-26-35.jpg
2021/07/2021-07-29-21-26-40.jpg
2021/07/2021-07-29-21-26-49.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Tokat'ta 4.3 büyüklüğünde deprem
Tokat'ta 4.3 büyüklüğünde deprem
CK Enerji Çamlıbel Elektrik’in yeni Genel Müdürü Fahrettin Tunç oldu
CK Enerji Çamlıbel Elektrik’in yeni Genel Müdürü Fahrettin...