Mera çalışmaları iki yılda bitecek

Mera çalışmaları iki yılda bitecek

Tokat İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Şahin “Tokat il Müdürlüğü olarak bu eylem planı kapsamında ilimizde 2 yıl içerisinde mera çalışmalarını tamamlamayı planlıyoruz” dedi.

15 Şubat 2020 - 11:14


Tokat İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından 2019 yılının değerlendirilmesi ve 2020 yılı için 4342 sayılı Mera Kanunu kapsamında yürütülecek tespit tahdit ve tahsis çalışma programının hazırlanması amacıyla, İlçe Müdürleri ve  Mera Teknik Ekiplerinin katılımıyla toplantı düzenlendi.
İl Müdürü Orhan Şahin toplantının açılış konuşmasında: "Meralar ilimiz ve ülke hayvancılığı açısından hayvanların temel besin deposudur. Hayvancılığı geliştirmek ve hayvansal ürünlerde fiyat istikrarını sağlamak istiyorsak bunun en kolay ve maliyeti düşük yolu mera ve yaylaklardan en iyi şekilde faydalanmaktan geçmektedir. Mera Kanunu da bu düşünceyle çıkartılmış bir kanundur. Malumunuz 2019 yılında III. Tarım Orman Şurası yapıldı. Şuranın ana gündem maddelerinden biri Mera alanları olmuştur. Bakanlığımızın şura kararları doğrultusunda 2020 yılı Eylem Planı içerisinde ''Mera, Yaylak ve Kışlakların Tespit ve Tahdit Çalışmalarının Tamamlanması'' yer almaktadır. Tokat il Müdürlüğü olarak bu eylem planı kapsamında ilimizde 2 yıl içerisinde mera çalışmalarını tamamlamayı planlıyoruz. Bu doğrultuda  2019 yılını ilimizde mera tahsis yılı olarak belirledik ve yürütülen mera tespit, tahdit ve tahsislerinde program ve hedeflerin üzerinde tamamlanmıştır, 2019 yılı hedeflendiği gibi Mera yılı olmuştur," dedi.
İl Müdürü Şahin konuşmasının sonunda, 2020 yılında da Başçiftlik, Zile, Turhal ve Erbaa ilçesinde tespit ve tahdit çalışmalarını bitirmeyi planladıklarını, tespit ve tahdit çalışmaları biten mera alanlarında ise tahsis çalışması yapılacağını belirtti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x