>
MERHABA MAVİ!

MERHABA MAVİ!

Tokat’ta yapılan farkındalık çalışmaları sonuç verdi. Tokat 26 Ağustos 2021 tarihi itibariyle aşı haritasındaki rengi mavi olan şehirlerin arasındaki yerini aldı.

25 Ağustos 2021 - 20:34 - Güncelleme: 27 Ağustos 2021 - 21:19

Tokat aşı haritasındaki rengini maviye çevirdi. 11 Ağustos günü Tokat Valisi Dr Ozan Balcı’nın Cumhuriyet Meydanında tüm ilçelerinde eş zamanlı olarak katıldığı ve canlı yayınla başlattığı aşı kampanyası 15 günde sonuçlandı.

 

Aynı gün Turuncudan Sarı renge geçen Tokat 15 günlük süre içerisinde hedef nüfusun yüzde 75’ini aşılayarak adını mavi renkli şehirlerin arasına yazdırdı. Dün yapılan paylaşımda mavi olabilmek için gereken aşı sayısının bin dolaylarında olduğu açıklanmıştı. İl Sağlık Müdürlüğü’nün “Bu şehre mavi yakışır” sloganı ile başlattığı ve mavi renge ulaşabilmek için kaç kişinin aşı olması gerektiğine dair, günlük paylaşılan sayacın da etkisinin olduğu çalışmalar sonuç verdi. Adeta şehrin mavi olması için birbirleriyle yarışan vatandaşlar günlük ortalaması 2 binden fazla aşılama ile şehri istenen seviyeye getirdi.

 

REHAVET YOK, AŞILANMAYA DEVAM

İlk doz aşılarını olan vatandaşların nüfusa oranına göre renklendirildiği haritada, şehrin renginin mavi olmasının rehavete yol açmaması da son derece önemli. Zira tam doz aşı için vatandaş desteğine hala ihtiyaç var. İkinci, üçüncü doz aşılarla tam doz aşılanan vatandaş sayısının artması, güvenli şehir imajını çok daha sağlamlaştıracak başlıca faktör olarak öne çıkıyor.

 

YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİ HALA AŞISIZ VATANDAŞLARLA DOLU

Ülke genelinde Covid19 vaka sayılarında bir azalma gözlemlense de, son zamanlarda hastane servislerde ve yoğun bakımlarda yatan hastalarda belirgin bir artış görülüyor. Bu hastaları özellikle aşı geçmişlerini incelediğinde ise yüzde 90’dan fazla hastanın ya tek doz aşılandığını, ya da hiç aşı olmadıklarını gözlemleniyor.

 

AŞI EKİPLERİ KÖYLERE DE GİDİYOR

İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde koronavirüsle mücadele kapsamında aşılama çalışmaları kırsal da devam ediyor. İlçe ve bağlı köyler için oluşturulan mobil sağlık ekipleri, bir yandan aşılama yapıyor. Böylece aşı olmak isteyen ama çeşitli sebeplerle aşı merkezlerine gidemeyen vatandaşların sağlık hizmeti ayaklarına kadar götürülüyor.

Özel Haber / Dursun Ekrem Er

2021/08/2021-08-25-20-36-51.jpg
2021/08/2021-08-25-20-36-57.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
DENİZİ OLMAYAN TOKAT’TA BEDAVA BALIK DAĞITIYOR
DENİZİ OLMAYAN TOKAT’TA BEDAVA BALIK DAĞITIYOR
KÖY MİNİBÜSÜ KAMYON İLE ÇARPIŞTI: 2 ÖLÜ 1’İ AĞIR 11 YARALI
KÖY MİNİBÜSÜ KAMYON İLE ÇARPIŞTI: 2 ÖLÜ 1’İ AĞIR 11...