Mermere kadın eli değdi

Mermere kadın eli değdi

Türkiye’de ağır iş kollarından biri olarak bilinen maden sektöründe çalışan ve iş veren kadın sayısı da artmakta Nalan Balcı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nde Maden Mühendisliği Bölümü’nde okumuş, ağır bir sektör olan madencilik sektörün girişimci olmaya karar vermiş. 1988 yılında Tokat’ta doğan Balcı aslında dede mesleği olan madenciliğin 3. kuşaktan temsilcisi ve ailede sektörel anlamda ilk kadın olma özelliğini de taşıyor.

08 Mart 2018 - 10:53 - Güncelleme: 08 Mart 2018 - 10:59

Nalan Balcı, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi’nde Maden Mühendisliği Bölümü’nde okumuş, ağır bir sektör olan madencilik sektörün girişimci olmaya karar vermiş. 1988 yılında Tokat’ta doğan Balcı aslında dede mesleği olan madenciliğin 3. kuşaktan temsilcisi ve ailede sektörel anlamda ilk kadın olma özelliğini de taşıyor. Okuduğu bölümleri de bu yüzden tercih ettiğini söyleyen Balcı, işiyle ilgili olabilecek bütün lisans eğitimlerini de almakta. Maden Mühendisliği Anabilim Dalında Yüksek Lisans eğitimi tez aşamasında olan Balcı, aynı zamanda Gaziosmanpaşa Üniversitesinde de öğrenci. İşletmesindeki bütün sorunları, problemleri okulunu okuyarak aşıyor. Eğitim kimliğinin yanında Nalan Hanımın iş yoğunluğu, temposu ve ticaretteki başarısı da Tokat’taki STK’lar tarafından da yakınen takip edilmekte. bir gün şahit olduk. Çevresinde üniversite mezunu olup evde oturan birçok bayan tanıdığını olduğunu söyleyen Balcı, eğitim için çalışmanın engel olmadığını vurguladı.

Yerin altında bir dünya var

Sektörde sıra kendilerine geldiğini söyleyen Nalan Balcı 8 yaşından beri hem üretim yapılan maden ocağının hem de maden işleme sektörünün içinde büyümüş. Kadın için işveren olmanın zorluğu yanında ağır olan maden sektörünün başarılı isimlerinden.  “Yerin altında bir dünya var” diyen. Balcı bu sektörde yer alması gerektiğini öğrenci yıllarında Zonguldak’ta stajını yaptığı kömür ocağında yerin km’lerce altında karar vermiş. Bayanların kömür madeni ocağına girmesinin yasak olduğu o dönemlerde yerin altında staj yapan Nalan Balcı;”Ben ısrarcı oldum ve ocağa girdim. İyi ki de girmişim diyorum. Çünkü orda ayrı bir dünya var” diye konuştu.

Yaptıkları işi kadınların kanaviçe işlemesine benzeten Balcı madenden çıkardığı taşı kadın estetiğiyle işliyor.  Fabrika sahibi kadar da personeli de olan Balcı’yı ilk zamanlar gelen müşteriler muhasebeci ve sekreter sanmışlar. Kadınların erkeklere göre daha hırslı olduğunu ifade eden Balcı kadınlar istedikten sonra her işin üstesinden gelebileceğini söyledi.

Aynı sektörde faaliyet gösteren babasının işletmesindeki çalışma stiliyle kendi işletmesinin arasında fark olduğunu söyleyen Balcı’nın işyerine bir kadın elinin değdiği gerçekten çok belli. Kadınların insanlara yaklaşımının farklı olduğunu söyleyen Balcı müşteriye ve çalışanlarına karşı çok hasas. İş verene de uyarılarda bulunan Balcı;” Artık günümüzde kalifiye elemana da kalifiyeli şekilde hitap edilmesi ve davranılması gerekiyor. Burada çalışıyorsam bana da kibar olacaksın diyor işçi arkadaşım. Ben burada hatalı diye bağırsam işçi diyecek ki bana ne mecburiyetim var. A firması var B firması var.” dedi.

Kadınların Güven Özgürlüğü kazanması lazım

Özellikle küçük şehirlerde kadınların üzerinde ki baskının çok olduğunu belirten Balcı; “ burası kendi işletmem olmasa organize sanayinin dışındayız. Yani ben şu yoldan bayan olarak tek yürüyemem, o güvenimiz yok kadınlarımızın ortama güveni yok. O güveni alamıyor. Kadının önündeki en büyük engel ekonomik özgürlük değil. Artık kadınların güven özgürlüğünü kazanması lazım. Bu güveni artık sağlatmalılar. Bu güven sağlandıktan sonra kadınlar daha başarılı ve girişken olabilirler” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Üniversiteli öğrenciler doyasıya eğlendi
Üniversiteli öğrenciler doyasıya eğlendi
3 SEHiT
3 SEHiT