google.com, pub-3199390086544553, DIRECT, f08c47fec0942fa0
Mesafeli Satışlarda Tüketiciye Uyarı

Mesafeli Satışlarda Tüketiciye Uyarı

Tokat Ticaret İl Müdürü ve Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Ali Osman Sakar, tüketici ile satıcılar arasında uzaktan yapılan alışverişlerde mesafeli satış sözleşmesi olması gerektiğini söyledi

21 Kasım 2018 - 10:52


Tokat Ticaret İl Müdürü ve Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Ali Osman Sakar, İnternet, Tv, Telefon gibi yapılan alışverişler hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İl Müdürü Sakar, tüketici ile satıcılar arasında uzaktan yapılan alışverişlerde mesafeli satış sözleşmesi olması gerekliliğinden bahsetti.
Aynı zamanda tüketicilerin 14 gün içinde, herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin sözleşmeden cayma hakkına sahip olduğunu hatırlatan Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Sakar, cayma haklarını bir dilekçe ile satıcı firmaya iadeli-taahhütlü biçimde kullanılmasını söyledi.
Özellikle sosyal medya üzerinde yapılan bu alışverişlerde tüketicilerin dikkatli davranmasını, kapıda ödeme seçeneği olacağı zaman kargo poşetinin üzerinde 'irsaliye faturası'nı görmeden o malı teslim almamaları gerektiğine dikkat çeken Müdür Sakar, “Mesafeli olarak yapılan bütün alışverişlerde satıcıların tüketicileri ön bilgilendirme formu ile bilgilendirmeleri bakımından yükümlüdür. Ön bilgilendirme yapılmayan bu sözleşmeler geçersizdir” dedi.

KAPIDAN SATIŞLARDA BUNLARA DİKKAT
Tokat Ticaret İl Müdürü ve Tüketici Hakem Heyeti Başkanı olan Ali Osman Sakar, halk arasında kapıdan satış olarak bilinen yani masaj aleti, su arıtma cihazları gibi ürünler satılan iş yeri dışında kurulan sözleşme hakkında da açıklamalarda bulundu. Sakar, “Tüketici ile dışarıda satış yapan satıcılarla işyeri dışı satış sözleşmesi yapılması esnasında, yapılan sözleşmelerden sonra imzalanan sözleşme sonucunda tüketicilerin sözleşmesi örneğini alması gerekir. Tüketiciler yetki belgesini görmeden ve sözleşme örneğini almadan alışveriş yapılmamalı” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TURHAL YENİ BİR TAKIMA KAVUŞTU
TURHAL YENİ BİR TAKIMA KAVUŞTU
Pandemide hayatın akışını altyapıyla yakaladık
Pandemide hayatın akışını altyapıyla yakaladık