Mevsimlik Tarım İşçileri Tedbir Altında

Mevsimlik Tarım İşçileri Tedbir Altında

Tokat Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, 140 tarım işçisinin Tokat'ın farklı noktalarına çalışmak üzere geldiğini, İl Valilikleri başkanlığında oluşturulan komisyonlarca koronavirüs tedbirleri kapsamında sağlık durumları, sosyal mesafe gibi konularda işçilerin takip edileceğini bildirdi

23 Nisan 2020 - 17:49


Tokat Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, 140 tarım işçisinin Tokat'ın farklı noktalarına çalışmak üzere geldiğini açıklarken korona virüs salgını kapsamında mevsimlik tarım işçileri için alınan tedbirleri aktardı. Tokat'a genellikle Diyarbakır, Şanlıurfa, Batman, Siirt, Ağrı gibi illerden mevsimlik tarım işçisi geldiğini belirten İl Müdürü Şahin, işçilerin illerde Valilikler başkanlığında kurulan komisyonların takibinde olacağını aktardı. 

Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, Tokat'a Mayıs ayında pancar, Temmuz ayında ise domates hasadı için işçilerin geldiğini, barınma ihtiyaçlarının genellikle üretici tarafından ev olarak sağlandığını Tokat'ta genellikle çadırda kalan işçi bulunmadığını söyledi. Pancar seyreltme döneminde gelen tarım işçileri Artova, Yeşilyurt, Sulusaray ilçelerinde çalışıyor. 

Şanlıurfa, Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Mardin, Şırnak gibi iller başta olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'nden sayıları milyonlarla ifade edilen gezici mevsimlik işçi ilkbahardan başlayıp sonbahara kadar Türkiye'nin farklı bölgelerine çalışmaya gidiyor.

İçişleri Bakanlığı, tarımsal üretimin devamı için alınan tedbirler kapsamında 4 Nisan'da İller İdaresi Genel Müdürlüğü üzerinden İl Valiliklerine "Koronavirüs Tedbirleri/Mevsimlik Tarım İşçileri" konulu yazı gönderdi.

Buna göre ilde Valilerin başkanlığında ilgili kamu kurum ve kuruluşları ile İl Tarım ve Orman Müdürü, İl Sağlık Müdürü, İl AFAD Müdürü, İl Göç Müdürü, kolluk temsilcileri, yerel yönetim temsilcileri, Ziraat Odası Başkanlığı gibi meslek odalarının temsilcilerinin yer aldığı bir komisyon kuruldu.

İl dışından tarımsal insan gücü ihtiyacı varış ili valiliklerince tespit edilecek, bu ihtiyacın karşılanabileceği valiliklere bildirilecek. Talepte bulunulan valiliklerce Aracı Belgesi verilmiş kişiler veya işçi grubu temsilcileri aracılığıyla şehirlerarası seyahat edecek olan mevsimlik tarım işçileri belirlenecek.

Ayrıca, mevsimlik tarım işçileri, harekete geçmeden önce gerekli sağlık kontrollerine tabi tutulacak ve seyrekleştirme kurallarına uygun toplu ulaşım araçlarıyla çıkış ilinden transit şekilde varış iline gidecekler.

BARINMA KURALLARI NASIL OLACAK
Genelgede, İl ve İlçe Hıfzıssıhha Kurulları kararları doğrultusunda sürecin yönetilmesi için mevsimlik işçilerin konaklayacağı tesis, konteynır, çadırlarda yatak aralarının en az bir 1,5 metre olması, sosyal alanlarda 1,5 metre olan kişiler arası sosyal izolasyon mesafesinin korunması, kapalı alanın sıklıkla havalandırılması, bu yapılamıyorsa yatak aralarındaki mesafenin en az 3 metre olması gerektiği belirtiliyor. Genelgenin uygulanması İl Pandemi Kurulu, Seyahat İzin Komisyonu, İl Hıfzısıhha Kurulları üzerinden yürüyecek.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kaz Gölü ziyarete kapatıldı
Kaz Gölü ziyarete kapatıldı
“TOKAT ÇOK İYİ YERLERE GELECEK”
“TOKAT ÇOK İYİ YERLERE GELECEK”