Meyvecilikte ciddi dönüşüm yaşanacak

Meyvecilikte ciddi dönüşüm yaşanacak

61 bin çöğür, 35 bin mahlep, 4 bin elma, erik ve şeftalinin Ağustos ayında aşılanacağını bildiren Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın meyvecilik ve bağcılıkta hedefe ulaşması için planlı çalışılmasını isterken meyvecilikte ciddi dönüşüm yaşanacağını söyledi

03 Temmuz 2019 - 10:17

Tokat Valiliği koordinesinde, Tarım Tokat Projesi çatısı altında Meyveciliği Geliştirme Projesi kapsamında yürütülen çalışmalar sürüyor. İl Özel İdaresinin desteğiyle İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Orta Karadeniz Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Orman İşletme Müdürlüğü işbirliği ile sürdürülen Tarım Tokat Projesi kapsamında başlatılan meyve fidanı üretiminin yapıldığı alanlarda incelemelerde bulunan Vali Dr. Ozan Balcı, yapılan çalışmalarla ilgili yetkililerden bilgiler aldı.

Projelerimize Sahip Çıkalım”

61 bin çöğür, 35 bin mahlep, 4 bin elma, erik ve şeftalinin Ağustos ayında aşılanacağını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın meyveciliğinin gelişmesi ve bağcılıkta gerçekleştirilmek istenen hedefler için planlı ve programlı bir çalışma yapılmasını istedi. Tarım Tokat projesi kapsamında hayata geçirilen projelerle beraber ilde meyvecilik anlamında ciddi bir dönüşüm ve değişim olacağını ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, ”Tokat’ın kalkınması ve tarımın parlaması için hayırlı bir iş yapıyoruz. Orijinal projeler yaptık. Siz projelerimize sahip çıkarsanız projelerimiz yürür. Bizim hep beraber bu işlere sahip çıkmamız lazım. Ben sizlere güveniyorum.” dedi.

ÇİFTÇİ DOSTUYUZ

Vali Dr. Ozan Balcı, “Burada yetiştirilen meyve fidanları çiftçilerimize dağıtılacak. Yapılan bu çalışma ile çiftçimizin zenginleşmesine, Tokat’a ve Tokatlı hemşehrilerimizin üretiminin artmasına katkı sağlanacak. Tokat’ın 7 tane büyük ve verimli ovası var.  Barajlarımız ve göletlerimiz var. Biz tarımın, çiftçinin dostuyuz. Tarımın, çiftçinin derdini dert ediniyoruz. Üretimin dostuyuz. Üretime destek vermekten de büyük gurur duyuyoruz. Tarımda parlayan yıldız olacak Tokat. Daha sistemli çalışmamız lazım” diye konuştu.

İncelemelere Vali Dr. Ozan Balcı’nın yanı sıra Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Şahin, OKTAM Müdürü Ahmet Boz, Orman İşletme Müdürü Mehmet Sandalcı, Fidanlık Şefi Salih Eraydın katıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x