MHP çözüm çağrısı yaptı

MHP çözüm çağrısı yaptı

Ekonomideki olumsuzlukların Tokat’ta ev ve işyeri kiralarını arttırdığını bildiren MHP İl Başkanı Onur Çalışkan, sobalı ev kiralarının bile 800 TL’ye çıktığına dikkat çekti. Mal sahiplerinin fedakarlık etmesi gerektiğini söyleyen Çalışkan yetkililerin bir an önce çözüm önerisi getirmesi gerektiğini belirtti

13 Eylül 2018 - 00:51

Türkiye’de yaşanan ekonomik dalgalanmanın Tokat’ta ev ve işyeri kiralarına olumsuz yansıması üzerine MHP Tokat İl Başkanı Onur Çalışkan yazılı bir açıklama yaptı.

Döviz kurlarında artış yaşanmasının ardından ülke ekonomisinde meydana gelen çalkalanmayı değerlendiren MHP’li Çalışkan, “Ülkemiz ekonomik anlamda dar bir boğaza sokulmak istenmektedir. Bu ekonomik operasyonun kimler tarafından ne amaçla yapıldığı ise yine herkesin malumudur. Herkesçe bilinmelidir ki özellikle son yıllar da küresel bir çok dengenin oyun kurucusu haline gelen ülkemiz bu güçlü ve kararlı tavırlarıyla bir çok kirli odağı rahatsız etmektedir. Bu rahatsızlık sonucu dengelerini yeninden kurmak isteyenler haliyle ellerinde ne kadar koz varsa son noktasına kadar ülkemize karşı kullanmak istemektedirler. Unutulmamalıdır ki hiçbir denge tek taraflı değildir. Ülkemiz, milli çıkarlarımız hususunda ki net ve kararlı duruşunu bozmadığı müddetçe uzun vadede mutlaka kazanan olacaktır. Sabır ve ihtiyatlı yaklaşım bireysel anlamda ülkemize sağlayacağımız en büyük katkıdır” diye konuştu.

Ekonomideki olumsuzlukların Tokat’ta ev ve işyeri kiralarını arttırdığını bildiren MHP İl Başkanı Onur Çalışkan, “İlimizde bir ay boyunca sadece kira parasını çıkartmak için çalışan esnaf sayısı sanılanın çok üzerindedir. Yine bir aylık kazancının yarısından fazlasını ev kirasına ödeyen ve yüksek ev kiraları sebebiyle geçim zorluğu çeken yüksek miktarda hemşerimiz mevcuttur. İlimizin istihdam ve ekonomik potansiyeli ortadayken 1.000TL - 1.500 TL gibi rakamlar neredeyse ortalama bir ev kirası haline gelmiştir. Kenar mahallede yaşanılabilir sobalı bir ev dahi 800 TL gibi rakamlarla kiraya verilmektedir. Bu durum iş bulmanın bir hayli zor olduğu ilimizde askeri ücretten başka geliri olmayan bir ailenin geçinmesini neredeyse imkansız kılmaktadır” dedi.

 

“MAL SAHİPLERİNE BÜYÜK FEDAKARLIK DÜŞÜYOR”

İl Başkanı Çalışkan açıklamasını şöyle sürdürdü: “Kira oranlarının artması ilimizde birçok binanın kentsel dönüşüme girmesi ve ev sahiplerinin devletten kira desteği alması,  ilimizde yaşayan mültecilerin yüksek fiyatlarla ev tutmadaki rahatlığı gibi temel sebeplere dayansa da bu iş acilen araştırılmalı ve makul zeminler de çözüme kavuşturulmalıdır. Kış ayının yaklaşması, okulların açılması haliyle bir ailenin veya esnafın kira giderlerinin yanında birçok yükü de beraberinde getirecektir. Bu durum sadece ekonomik temelli değerlendirilmemeli topluma farklı yansımalarının olacağı mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Konuyla ilgili mutlaka en büyük fedakarlık mal sahiplerine düşmektedir. Bu zor dönemde mal sahipleri kiracılarına mutlaka yardımcı olmalıdır. Yine konuyla ilgili acilen yetkililer bir araya gelerek ne tür çözümler ortaya konulabilir, mutlaka ama mutlaka zaman kaybetmeden bulamalı ve hayata geçirmelidirler. Yüksek kira fiyatlarına acilen çözüm bulunmalıdır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mursi’nin ölümünde Sisi’ye tepki
Mursi’nin ölümünde Sisi’ye tepki
Çocuk parkında korkunç kaza
Çocuk parkında korkunç kaza