​​​​​​​MHP’li Vekili kızdıran disiplin...

​​​​​​​MHP'li Vekili kızdıran disiplin soruşturması

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, 13 Mayıs 2016 tarihinde düzenlediği basın toplantısında, MHP Kongre Süreci Hakkında tartışmalı bir karar veren ve sonrasında FETÖ'den 8 yıl 1 ay hapis cezası alan Eski Hakim Burhan Yaz hakkında, FETÖ’cü olduğuna ilişkin imalarda bulunduğu iddiasıyla, Ankara Barosu tarafından disiplin soruşturması açılmasına tepki gösterdi

08 Ocak 2020 - 15:57 - Güncelleme: 08 Ocak 2020 - 18:33

MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut, 13 Mayıs 2016 tarihinde düzenlediği basın toplantısında, MHP Kongre Süreci Hakkında tartışmalı bir karar veren ve sonrasında FETÖ'den 8 yıl 1 ay hapis cezası alan Eski Hakim Burhan Yaz hakkında, FETÖ’cü olduğuna ilişkin imalarda bulunduğu iddiasıyla, Ankara Barosu tarafından disiplin soruşturması açılmasına tepki gösterdi. MHP’li Bulut, “Birileri meydan okuyorsa, Biz de dik durmaya devam edeceğiz” dedi.

 

Kamuoyu açıklaması yapan MHP Tokat Milletvekili Yücel Bulut açıklamasında şu ifadelere yer verdi:“13 Mayıs 2016 tarihinde düzenlemiş olduğum basın toplantısında, MHP Kongre Süreci Hakkında tartışmalı bir karar veren ve sonrasında FETÖ'den 8 Yıl 1 Ay Hapis Cezası alan bir hakim hakkında, FETÖCÜ olduğuna ilişkin imalarda bulunduğum iddiasıyla, şahsıma ilişkin olarak Ankara Barosu tarafından disiplin soruşturması açılmıştır. Disiplin Soruşturmasının şikayetçisi FETÖ' den mahkum olan Eski Hakim Burhan Yaz' dır. Ankara Barosu Disiplin Kurulu tarafından, şahsım hakkında, basın toplantısından yaklaşık 4 YIL sonra CEZA TESİS EDİLMİŞ ve FETÖ' den mahkeme kararıyla hüküm giymiş bir şahsa karşı sözlerim nedeniyle cezalandırılmam uygun görülmüştür. Şahsıma verilen ceza, kamu vicdanını rahatsız etmiş ve sosyal medyadan tarafıma binlerce destek mesajı gönderilmiştir. Birileri meydan okuyorsa, Biz de dik durmaya devam edeceğiz.”

 

“HAKKIMIZI HUKUK ÇERÇEVESİNDE ARAYACAĞIZ”

Kendisine destek mesajları yağdığını belirttiği açıklamada teşekkür de eden MHP’li Yücel Bulut, açıklamayı şöyle sürdürdü: “Desteğini eksik etmeyen, Başta Sayın Genel Başkanımız, Başkanlık Divanı Üyelerimiz, Grup Başkanvekillerimiz,  Milletvekillerimiz, Teşkilat Başkanları ve Yöneticilerimiz, Dava arkadaşlarımız, Vicdan sahibi vatandaşlarımız, Hemşehrilerimiz olmak üzere bütün gönül dostlarımıza, Yol arkadaşlarımıza, Türk Hukuk Enstitüsü'ne, Hukuki Mücadele Derneği' ne ve dik duran vatan evlatlarına saygı, sevgi ve şükranlarımı sunuyorum. Hakkımızı hukuk çerçevesinde aramaya devam edeceğiz.”

 

MHP'nin olağanüstü kongre sürecinde aldığı kararla gündeme gelen eski Ankara 2. İcra Mahkemesi Hakimi Burhan Yaz, 2018 yılında Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) üyeliğinden yargılandığı davada, 8 yıl 1 ay 15 gün hapis cezasına mahkum edilmişti.

 

MHP ŞİKAYET ETMİŞTİ

2016 yılında yaşanan olayın basına yansıması ise şu şekilde olmuştu:

MHP yönetimi, Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesi Hakimi Burhan Yaz'ı, olağanüstü kongre sürecinde partinin genel sekreteri İsmet Büyükataman imzasıyla Hakimler ve Savcılar Yüksek Kuruluna (HSYK) şikayet etmiş, parti avukatı Yücel Bulut tarafından HSYK'ya sunulan şikayet dilekçesinde, "Ankara 2. İcra Hukuk Mahkemesi Hakimi Burhan Yaz'ın, tedbir kararının kaldırılması ve kurultayın yapılabileceği yönündeki karara ilişkin, kasten ve ideolojik gerekçelerle, yetkisiz ve görevi olmayan bir konuda, gerçek dışı ifadelere ve delillere dayanılarak karar tesis ettiği" belirtilmişti.

 

Hakim Yaz'ın, ideolojik bir tavır içerisinde hareket ederek, MHP kurultayının korsan bir şekilde toplanmasının önünü açabilmek adına, son anda yasaya açık bir şekilde aykırı bir karara imza atmaktan ve bunu da mesai bitimine dakikalar kala açıklamaktan çekinmediği dile getirilen dilekçede, "Kararında ileri sürmüş olduğu gerekçeler nazara alındığında ve ihtiyati tedbirin infazına ilişkin şikayetlerin ihtiyati tedbire karar veren mahkeme tarafından incelenebileceği açık olması karşısında, mahkeme hakimi tarafından söz konusu mahkeme kararının kasten ve MHP Kongresine Paralel Devlet Yapılanması/Fethullahçı Terör Örgütü amaçlarına uygun bir müdahaleyi kolaylaştırmak amacıyla gerçekleştirdiği düşünülmektedir." ifadelerine yer verilmişti.

Kaynak: Mihriban KOÇAKER

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Gündüz mesai gece pandemi nöbeti!
Gündüz mesai gece pandemi nöbeti!
Tokat Tabipler Odası Kongreye katılmıyor
Tokat Tabipler Odası Kongreye katılmıyor