Milli Eğitimden okuma yazma seferberliği

Milli Eğitimden okuma yazma seferberliği

Okuma yazma kursunun açılması için standart bir sayının olmadığını ifade eden İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı; “Normalde Halk Eğitim kurslarında başvurunun on iki olması durumunda kurs açılıyor. Bununla ilgili olarak bir tane vatandaşımız dahi varsa biz onlara bu okuma yazma kurslarımızı rahatlıkla açabileceğiz. O yüzden engelleri aşılmayacak sorun olarak görmüyoruz” dedi.

13 Şubat 2018 - 10:25

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde Türkiye genelinde başlatılan okuryazarlık seferberliği ile ilgili Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Öğretmenevi’nde  Okuma yazma seferberliği strateji paylaşım toplantısı düzenlendi. Okuma yazma seferberliği strateji paylaşım toplantısına Tokat Valisi Dr. Ömer Toraman Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İlçe Kaymakamları, Kurum\Kuruluş ve Halk Eğitim temsilcileri katıldı.

Okuma yazma seferberliği strateji paylaşım toplantısında İl eylem planıyla ilgili faaliyetleri yürütecek birimlerin belirlenmesi, takvim ve süreç yönetimi ile ilgili katılımcılara sunum yaptı. Okuma yazma bilmeyen toplam da Tokat ilinde 17 bin kişi olduğuna dikkati çeken Yazıcı; “Bizim elimizde şuan okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın dörtte birinin adres kayıtları elimizde var.  Merkezde 4 bin okuma yazma bilmeyen insanımız var ancak; elimizde 950 kişinin adresi bilgileri mevcut. Okuma yazma bilmeyen sayısı konusunda en dikkat çeken ilçemiz Almus. Öncelikli çalışmamız Okuma yazma bilmeyenlerin adrese dayalı kayıtlarını geniş bir veri tabanı oluşturacak şekilde kayıt altına almak.  Öncelikli yapılacak olan adres bilgileri  elimizde mevcut olan kişilerin taleplerini almak için kapısına gideceğiz. Bunu yaparken de sadece o kişinin değil, o bölgeyi bütün bir halde tarama yaparak eğitim durumu tespiti de yapacağız. Alınan kayıt ve taleplerimiz zaman kaybedilmeden Halk Eğitim Müdürlüklerine teslim edilecek” diye konuştu.

13 Şubat itibariyle seferlik başlamış olacak

Tokat merkezde ve ilçelerde okuryazarlık seferberliği oluşturacak çekirdek bir kadronun ivedilikle oluşturulacağı bilgisini paylaşan Yazıcı; “Çalışma grubu oluşturmak suretiyle hızlı haberleşmeyi, karşılıklı etkileşimi hedefliyoruz.  Okuryazar seferberliği stratejik toplantılarına katılabilecek tüm paydaşları dâhil edeceğiz. Tokat’ın tüm kamu kurum\kuruluşları ve sivil toplum örgütleri bu sürece aktif şekilde dâhil edilecek. Tüm kurumların tuttuğu vatandaşların eğitim durumları ile ilgili veri tabanlarını kullanacağız. Bir yerden kaçan verinin bir yerden yakalanmasını hedeflemekteyiz. Hedefimiz 5 Mart’a kadar bütün kursların açılması ancak; okuma yazma seferberliği kursları açılmış olsa bile biz yeni kayıtların alınmasına devam etmeyi istiyoruz” diye konuştu.

Gelen taleplerin devam etmesi durumunda hız kesmeden davam edileceğini bilgisini paylaşan Yazıcı, şöyle dedi: “Bizim okuma yazma çalışmalarımız yıllar itibariyle devam ediyor. Bu bir kampanya sınırlılığı var ama biz aynı zamanda bu çalışmaları tekrar devam ettireceğiz. Ta ki sonuna kadar ulaşabildiğimiz her vatandaşımızı okuryazar yapana kadar.  Mutlaka süreğen hastalığı olanlar ve ortopedik engeli olan vatandaşlarla karşılaşacağız. Bu insanlarımız içinde gerek bulundukları bizzat evlerinde gerekse eğer şartlar izin veriyorsa eğitim ortamlarında okuryazar olmalarını sağlayacağız.”

Kadın nüfusta okuma yazma bilmeyen oranı çok yüksek

Cinsiyette çok temel bir uçurum olduğuna dikkati çeken Yazıcı; “Kadın nüfusumuzda okuma yazma bilmeyenlerin oranı çok yüksek. Bu oran kadınlarda yüzde 94.93 iken erkek nüfusunda tam aksine  yüzde 1.2 dolaylarında. Bu tablo buna ilişkin farklı önlemler almayı da gerektiriyor. Gerekirse talep alamaya giderken o yöre insanı tarafından tanınan bilinen ve sözü geçen kişilerdem oluşturulacak.  Muhtarlarımızın olmasını önemsiyoruz. O bölgeyle özdeşleşen insanlar bu talep oluşturma gruplarının içinde yer alacak. Bu konuda özellikle talep toplamada görevli kamu çalışanlarının eşlerinden büyük destek bekliyoruz. Çalışma gruplarımızın olabildiğince bu çerçevede esnek tutmaya gayret edeceğiz” dedi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
O GELİYOR
O GELİYOR
‘Sıfır Atık’la en şık defile
‘Sıfır Atık’la en şık defile