>
MİLLİ GELİRDEN PAYIMIZA SABRETMEK Mİ DÜŞECEK?

MİLLİ GELİRDEN PAYIMIZA SABRETMEK Mİ DÜŞECEK?

Eğitim Bir Sen Tokat 1 No’lu Şube Başkanı Şaban Ceylan, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun TBMM'ye sunulacak olmasının, bazı eksikliklerine rağmen sendikacılık adına takdir ve tebrik edilecek bir sonuç olduğunu söyledi, 3 aylık dalgalanma ve ekonomik tabloyla ilgili üç ayrı tekliften bahsetti

02 Aralık 2021 - 20:51 - Güncelleme: 03 Aralık 2021 - 11:25

Eğitim Bir Sen Tokat 1 No’lu Şube Başkanı Şaban Ceylan, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun TBMM'ye sunulacak olmasının, bazı eksikliklerine rağmen sendikacılık adına  takdir ve tebrik edilecek bir sonuç olduğunu söyledi.
Son 3 aylık dalgalanma ve ekonomik tabloyla ilgili üç ayrı tekliften bahsetti. 
Önceki gün Twitter’da ‘öğretmene 3 bin TL Zam’ hashtag’i gündem olmuş, ayrıca öğretmenler sınavsız, statüsüz eşit zam taleplerini attıkları tweet’lerle dile getirmişti. Eğitim Bir Sen Tokat 1 No’lu Şube Başkanı Şaban Ceylan’dan , tam da öğretmenlerin zam talebi gündem olmuşken gündemdeki Öğretmenlik Meslek Kanunu ve diğer kazanımlar ile ilgili gazetemize bir açıklama aldık.
Yıllardır gündemde tuttuğumuz ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’ için düğmeye basıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20. Eğitim Şurası'nda hazırlıkları tamamlanan ‘Öğretmenlik Meslek Kanunu’nun yakın zamanda TBMM’ye sunulacağı duyurdu. 
Eğitim Bir Sen Tokat 1 No’lu Şube Başkanı Şaban Ceylan, önemli bir kazanım olarak ifade ettikleri ve eylemler yaparak mücadelesini verdikleri, önerilerde bulundukları Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun TBMM'ye sunulacak olmasının, bazı eksikliklerine rağmen sendikacılık adına  takdir ve tebrik edilecek bir sonuç olduğunu söyledi. Şaban Ceylan, "Bu, haklı mücadelemizin sonucudur. Eksiklikleri de “kervan yolda dizilir” yaklaşımı ile zenginleştirmeye çalışacağız" dedi. 
GENEL BİR İYİLEŞTİRME İÇİN TER DÖKÜYORUZ
Ekonomide yaşanan dalgalanmaya işaret eden Şaban Ceylan, "Bir de hakikat var. O, da 3 aylık dalgalanma ve ekonomik tablo. Bu konuda genel bir iyileştirme için ter döküyor, gayret ediyoruz. Bir Hint Atasözü; 'Tepende karabulutlar olsa da, gökyüzünün maviliğinden asla kuşku duyma.' der.
İyi şeyler inandığında, daha iyi şeyler sabrettiğinde, 
en iyi şeyler ise mücadeleye devam ettiğinde gelir.  

KAMU GÖREVLİLERİ EKONOMİK KAYBA UĞRADI
Veriler dikkate alındığında dünya genelinde negatif bir durum söz konusu iken Türkiye'nin büyümeye devam ettiğini, diğer taraftan, ekonominin salgından bir şekilde etkilendiği gerçeğini de yakından gördüklerini anlatan Eğitim Bir Sen Tokat 1 No’lu Şube Başkanı Şaban Ceylan, "6. Dönem Toplu Sözleşme’nin mutabakatla sonuçlanması ve kamu görevlilerinin maaş ve ücretlerine kayda değer artışların gerçekleştirilmiş olması önemli olmakla birlikte, sadece 1 Eylül-30 Kasım tarihleri arasında meydana gelen beklenmedik enflasyon, döviz kuru ve fiyat artışları kamu görevlilerinin ekonomik kayıplara uğramalarına neden olmuştur" dedi. 
 ÜÇ AYLIK OLAĞANÜSTÜ DÖNEME İLİŞKİN ÜÇ AYRI TEKLİF 
Üç aylık olağanüstü döneme ilişkin üç ayrı tekliften bahseden Sendika Başkanı Ceylan, "Yaklaşık üç aydır yaşanan söz konusu olağanüstü sürecin toplu sözleşmede elde ettikleri kazanımları gölgelememesi, kamu görevlilerinin alım gücünde meydan gelen kayıpların tamir edilmesi gerekmekte. Bu çerçevede, kamu görevlilerinin gelir vergisi oranı yüzde 15’te sabitlenmeli, gelir vergisi matrahları yükseltilmeli, kayıpların telafisini sağlayacak ilave ödeme yapılmalıdır. Kamu görevlilerinin büyümeden pay alması, enflasyon kaynaklı zararlarının tazmin edilmesi, vergi dilimlerinin yeniden düzenlenmesi, derece ve kademe sınırlamalarındaki engellerin kaldırılması, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının periyodik olarak yapılması gibi taleplerimizin de hayata geçirilmesi noktasında kararlıyız" diye konuştu. 
KAYIPLARIN TELAFİSİ İÇİN EK PROTOKOL İLE ÇÖZÜM TALEBİ
Gerek salgının üretmiş olduğu negatif etki gerek enflasyon ve kur kaynaklı kayıpların artışı gerekse alım gücündeki düşüş nedeniyle ortaya çıkan sıkıntıların tazmin ve telafisinin KPDK eliyle, başta yukarıda ifade ettikleri kayıpları telafi edecek ‘ek protokol’ dâhil olmak üzere, çözüm yollarının belirlenmesini istediklerini duyuran Şaban Ceylan, "Ek göstergelere ilişkin düzenleme adil sonuç üreten, kapsayıcı bir biçimde hayata geçirilmelidir. İlk günden bugüne dile getirdiğimiz, sosyal diyalog mekanizmalarının tamamında masaya taşıdığımız ve en son toplu sözleşmede hüküm altına aldığımız 3600 ek gösterge çalışmasını da yetkili konfederasyon olarak paydaş, katkı ve katılım sunarak gerçekleştireceğiz. Ayrım yapılmadan, ek göstergesi olmayan yardımcı hizmetler sınıfı da dâhil edilerek, kamu görevlilerinin tamamını kapsayacak şekilde hayata geçirilmelidir. Yetkili Konfederasyon Memur-Sen ile yapılacak olan çalışmalar sonucu ortaya çıkarılacak düzenleme, farklılıkları ortadan kaldıracak nitelikte olmalıdır. Bu çalışmalarla, emekli olan personelin çalışırken almış olduğu maaşı ile emeklilik sonrası alacağı muhtemel maaşı kıyasladığında yaşanan gelir kaybının ortadan kaldırılacağı gibi, memur emeklilerimizin refah seviyesini yükselteceği kesindir. Gelir dağılımında adaletin sağlanması için de tüm kamu görevlilerini kapsaması gerekmektedir" diye konuştu. 
Şaban Ceylan açıklamasını şöyle sürdürdü: 
GELİR VERGİSİ MAĞDURİYETİ SON BULSUN
"Kamu görevlileri, vergi mükellefi yönüyle en sadık, en cömert konumdadırlar. Gelir vergisi, kamu görevlileri için maaş eksiltici, gerginlik artırıcı, zam yok edici bir özelliktedir. Kamu görevlileri her yıl daha erken bir tarihte ikinci dilime, yani yüzde 20’lik orana tabi oluyorlar. Yüzde 27’lik orandan vergi veren, net maaşı düşürülen kamu görevlisi sayısı da her gün artıyor. Kaliteli kamu hizmeti, memnun kamu görevlisi için, matrahların geçmiş yılları da kapsayacak şekilde yeniden değerlendirme oranlarında yükseltilmesi sağlanmalı ya da sabit gelirlileri için oran yüzde 15’te sabitlenmelidir.

2021/12/2021-12-02-20-52-58.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
HER YERDE KAR VAR!
HER YERDE KAR VAR!
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki
MHP'li Bulut'tan Sedef Kabaş'a tepki