Milli Şampiyondan İbretlik hikaye

Milli Şampiyondan İbretlik hikaye

Şırnak’ta vatani görevi esnasında mayına basarak sol ayağını kaybeden Ampute Milli Takım Kaptanı Osman Çakmak, kendilerine Avrupa şampiyonluğu kazandıran futbol tutkusunu Kariyer Günleri etkinliğinde gençlerle paylaştı. Ay Yıldızlı formanın gururunu taşıyan Çakmak, “O formanın ağırlığını bilmesek bugün bu başarı gelmezdi” dedi

15 Mart 2019 - 11:26

Tokat Valiliği tarafından yürütülen ‘Eğitim Tokat’ Projesi kapsamında düzenlenen Kariyer Günleri etkinliğinde Avrupa şampiyonluğu finalinde İngiltere'yi 2-1 yenerek Avrupa Şampiyonu olan Ampute Milli Takımın Tokat Zile’li kaptanı Osman Çakmak, öğrencilerle bir araya geldi.

26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında düzenlenen Kariyer Günleri etkinliğine Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Ampute Milli Takım Kaptanı Osman Çakmak ve çok sayıda öğrenci ve öğretmenleri katıldı. Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından başladı.

Programın açılışında konuşan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Kaptan Osman Çakmak için, “Ülke sevdası, millet sevdası, Tokatlılık her şey var onda. Tabi siz de geleceğimizsiniz. Geleceğin büyükleri sizsiniz. Sporda, ilimde, bilimde, kültür ve sanatta Türk gençliği en yükseğe çıkacak inşallah” dedi.

Ardından Ampute Milli Takım Kaptanı Osman Çakmak konukları selamlayarak söyleşisine başladı. Zile ilçesine bağlı Narlıkışla köyünde doğduğunu söyleyen Osman Çakmak, “En büyük sevdam Ay-Yıldızlı bayrak, hepinizin olduğu gibi. İlkokulda okurken şöyle bir durum oldu; Cuma günü bayrağımızı göklere çekip İstiklal Marşımızı okuyoruz. Bayrağımızın direğindeki makara çalışmıyordu. Merdiven de bulamayınca dediler ki bu hafta böyle olsun. Sonra ben hocama dedim ki “Ben bu direğe çıkarım. Hocam da bana dedi ki “Osman sen bu direğe çıkarsın ama bir şey olursa anne baban bana kızar dedi. Ama ben yine de çıktım. 11 Yaşında böyle bir olay yaşamıştım. Ve devamında en büyük coşkum futbol oynamakta ağabeylerim Ankara ve İstanbul’da ikamet ediyordu. Babamla beraber çalışmaya gidiyorlardı. Ben de Narlıkışla köyünde spor okulu olmadığı için ne gördüysek odur. İyi bir futbolcu olmam için büyük şehre gitmem gerekiyordu. Babam derdi ki ben işe gittiğimde ne yapacaksın derdi ağabeylerim var derdim. Sağ olsun annem de beni kırmadı ve babamla İstanbul’a gönderdi. Zeytinburnu seçmelerine katıldım 11 yaşında ve seçildim. Böylece futbol hayatım başladı” diyerek futbol ile nasıl tanıştığını anlattı.

“KOMUTANIM AYAĞIMI KESMESİNLER DEDİM”

Ardından kendisine gazilik ünvanı verilmesine yol açan askerlik dönemini anlatan ve vatani görevini yaptığı Şırnak’ta yaralandığı o günü ve devamında yaşadığı zorlu süreci anlattı: “Hep hayal ederdim derken bazı koşulları aşamadığımız için vatani görevimi yapmak üzere Şırnak’a gittim. Orada bölücü terör örgütünün birliğimizi bölmek için döşemiş olduğu mayına basmam sonucu sol ayağımı kaybettim. Ayağımı kaybettim derken çok basit geliyor ama Komutanım beni helikoptere taşırken ‘Evlat bir isteğin var mı?’ diye sormuş. Ben de; Evet komutanım benim ayağımı kesmeyin annem üzülmesin.’ Demişim. Sonra doktor ameliyat masasında ‘Evlat var mı bir isteğin’ demiş. Doktora da; Hocam benim ayağımı kesmeyin. Ben çok iyi futbol oynuyorum. Milli Takıma kadar yükseleceğim’ dedim. Doktor da hastalığımın daha ilerlememesi için yapması gerekeni yapmış ve sol ayağımı almış. İçimdeki coşku bitti mi evet 5-6 gün bitti. Sonra ağabeyim hastaneye ziyaretime geldiğinde oturduk kafa kafaya verdik ve Hayatta nasıl ayakta dururuz diye. Bu mücadele içerisinde anneme bu olayı nasıl anlatacağız onun derdine düştük. Biz bu bedeli verdik vatanımızın birliği beraberliği için verdik. Her Türk evladının yapması gerektiğini biliyorduk. Ve bizden daha ağır bedeller ödendiğini biliyoruz. Aziz şehitlerimizin bu vatan için annesinin babasının gözyaşları için. Daha doğmamış çocukların babasız kaldığını biliyoruz. Onun için bu vatan aşkı ile biz sadece bir ayak verdik. Daha sonra evlendim, çocuğum oldu ama neticede bir eksikli vardı. 2002’de TSK Rehabilitasyon Merkezine tedaviye gittiğimizde Şuan Cumhurbaşkanımız o dönem başbakan iken, Genel Kurmay Başkanımızla beraber hastaneyi ziyaret ettiğinde Ampute Futbol Türkiye’de neden oynanmıyor diye bir proje başlattık. Cumhurbaşkanımız da sporu seven biri. Destek verdi ve bugünlere geldik. 2002-2006 yılları arasında Zile’de ikamet ediyordum. Orada da bir eksiklik vardı. Şehit aileleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği yoktu. Bir eksikliği de tamamladık. Derneğimizi kurduk. Tekrar tedaviye gittiğimde Genelkurmay Başkanımız bana “Osman neden futbol oynamıyorsun” diye sordu. “Komutanım ben daha iyi bir şey yapıyorum Şehit Aileleri Derneği başkanıyım dedim. Kendisi bana Futbol oynamalısın dedi ve ben o gün karar verdim. Ailemin desteğiyle o coşkuyla çıktım ve 2010 yılında Milli Takıma seçildim. İlk maçım hiç unutmam  El Salvador ile. İlk maçımda mükemmel bir gol attım. Üzerimde bir titreme vardı. Ay Yıldızlı formanın bir titremesiydi. O formayı taşımak ağır bir sorumluluk. Eğer o gün üzerimizdeki formanın ağırlığını bilmemiş olsaydık bugün bu başarı gelmemiş olurdu.”

VALİ BALCI: OSMAN ÇAKMAK UMUDUN ADI

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı ise Eğitim Tokat projesi ile güzel işler yaptıklarını belirterek başladığı konuşmasında bunlardan birisinin de Kariyer Günleri etkinliği olduğunu söyledi. Vali Balcı, “Ülkemizin gururu olmuş bilimde, kültürde, sanatta, sporda kariyer yapmış insanları davet edelim gençlerle fikir alışverişinde bulunsunlar dedik. Bugün ki konumuz da Türk milletinin, Tokat’ın, Tokatlının gururu Osman Çakmak Kardeşim geldi. Kendisine canı gönülden teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz diyorum.  Osman beyi izlerken dedim ki kendisi bana ne anlam ifade ediyor. Şimdi anlattı Güneydoğu’da mücadele ederken askerde bir ayağını kaybediyor. Aslında o kadar basit bir olay değil. Bir iğne bile batsa insanın canı yanar. Hayat böyle inişli çıkışlı. Her şeyin bittiği an kendini toparlıyor ve Türkiye’nin gururu oluyor. Avrupa Şampiyonu yapıyorlar takımı. Osman Bey bize şunu ifade ediyor; 1-Umudun adı. Umutlarını hiçbir zaman kaybetmiyor. 2-Direnci temsil ediyor. Bacağını kaybediyor ama umudunu kaybetmediği için direncini de kaybetmiyor.  Demek ki bütün olumsuzluklara karşı hayatta dirençli olanlar kazanıyor. Pes etmiyor. 3- Çalışkanlığı temsil ediyor. Dirençli oluyor ve çalışıyor. Demek ki insanı farklı kılan özellikleri ortaya çıkarıyor. 4- Hayal kurmayı. Hayalleri olan insanlar da başarılı oluyor. Geçenlerde bir talihsiz olayda ev kazasında annesini kaybetti. Allah Rahmet eylesin bu vesileyle. Mekanı cennet olsun. Babası yoğun bakımda yatıyor. Bir zehirlenme oldu sobadan dolayı. Bazısının hayal edemeyeceği bir şey ama. Osman Çakmak başka neyi temsil ediyor. İnsan evladı bence. Ben görünce pozitif enerji alıyorum. Bütün olumsuzluklara rağmen hayata bağlanmak, umudu temsil etmek, mutlu olmak, etrafına enerji vermek bu herkesin yapabileceği bir iş değil.  İnsan gibi insan. Türkiye Cumhuriyetinin, Tokat’ın, Tokatlıların da medarı iftarı diyorum.”

HERKESİN YAPABİLECEĞİ BİR SPOR DALI VAR

Spor Tokat Projesini başlattıklarını söyleyen Vali Ozan Balcı konuşmasını şöyle sürdürdü:  “Anasınıfından liseye kadar spor altyapısını oluşturmamız lazım. Spor kültürünü sağlamamız lazım. Büyük destek vereceğiz. Valiliğimiz koordinesinde belediyemiz, milli eğitim, gençlik spor, bütün okullar. İnşallah Spor Tokat Allah’ın izniyle Türkiye’ye örnek olacak bir proje. Çünkü hangi mesleği yaparsanız yapın sporun bir dalı ile uğraşmanız lazım. Spor size özgüven kazandırır. Fiziksel gelişimin dışında zihinsel ve ruhsal ahenginizi sağlar. Sizi başarılı kılar. Hiçbir şey yapamasanız bile sporu sevin. Ama her insanın yapabileceği bir spor var. Onun için Spor Tokat’ı önemsiyorum. Sporun her alanında inşallah Tokatlı gençler Türkiye’ye örnek olacak. Sizlerin başarılarıyla gurur duyacağız. Hepinize başarı, sağlık diliyorum.”

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İyi Partili Er’den 19 Mayıs mesajı
İyi Partili Er’den 19 Mayıs mesajı
‘Sevgi Evi’nde işkence’ İddialarına önerge
‘Sevgi Evi’nde işkence’ İddialarına önerge